İçeriğe geç

Yeni Skype hakkında bilmeniz gerekenler

Last updated on 2 Mayıs Perşembe, 2019

Bilgisayarlar için Skype’ın, 6 yıldan uzun zamandır aşina olduğumuz arayüzü kasım ayı itibariyle emekli oldu ve hiçbir şekilde kullanılamayacak. Microsoft’un Skype’ı geliştirmek ve kullanıcı sayısını arttırmak için aldığı bu karar, kişisel iletişiminde ve iş için Skype’a güvenenleri etkileyeceğe benziyor. Gelin, Skype’ta neler değişti birlikte bakalım:

11 yıllık kullanıcı olarak, çevremdeki insanlarla iletişim kurmak için Skype’tan sürekli faydalanıyorum. Bu 11 yıl içinde Skype, Popüler olduğu 3 sürümünden sonra hatırladığım kadarıyla ufak değişimler dışında ikinci kez baştan aşağı yenileniyor. 3 sürümünden 4 sürümüne geçiş yaparken yaşanan değişim de birçok tepkiye yol açmış; ancak 4 sürümünde tanıtılan arayüz geliştirilerek 7 sürümünün sonuna kadar korunmuştu. Microsoft, Windows 10’u tanıttıktan sonra, Windows 10’a özel bir Skype geliştirdi. Bu özel sürüm, daha çok Mobil için Skype sürümleriyle eş zamanlı ve benzer mantıkta çalışıyor. Ancak diğer Windows sürümlerine sahip kullanıcılar, Skype 7 kullanmaktaydı. Genel olarak çoğumuz memnunduk ama bazı sorunlar da can sıkmıyor değildi.

 • Mobil sürümler ile masa üstü sürümü arasındaki senkronizasyon sorunu
 • Mobil kullanan kişilerin, Bilgisayarda Skype kullananlara uzakta görünmesi
 • Zaman zaman kişilerin ve mesajların kaybolması ve zaman bilgilerinin karışması

Yukarıda saydıklarım en bilindik sebepler. Bunun dışında bir çok teknik detay ve en önemlisi, bu işin arkasında stratejik bir plan var. Bu yüzden Skype tamamen yenilendi. Yeni Skype, Windows 7’den başlayarak, Windows 10 dahil bütün Windows sürümlerinde kullanılabilecek. Windows 10 kullanıcıları, dilerlerse Windows 10 için Skype’ı, dilerlerse de yeni Skype’ı kullanabilecekler.

Yeni Skype

Chromium tabanlı web arayüzüyle gelen yeni Skype, oldukça sade ve saniyeler içinde açılıp kullanılmaya hazır hale gelebiliyor. Skype’ı açar açmaz en son konuşmalarınızın listesiyle karşılanıyorsunuz. Burada dilerseniz kişilerinize giderek, filtreden etkin kişilerinizi seçip dilediğiniz kişiyle mesajlaşmaya başlayabiliyorsunuz. Etkin kişileriniz, o anda Skype’ı açık ve yakın zamanda kullanan kişileri gösteriyor. Diğer kişilere de kişi arama kutusundan ulaşabiliyorsunuz. Burada, kişinin son görülme tarihini de artık görmemiz mümkün.

Skype’ın web arayüzü ek bir pencere açmadığı için; Mesajlaşırken, eski skype’ta olduğu gibi her mesaj penceresini ayrı ayrı görüntüleyemiyoruz. Ancak konuşmalar arası geçiş çok da zahmetli değil. İlerleyen zamanlarda bu işlem için bir kısa yol tuşu ekleneceğini de düşünüyorum. Mesajlaşma esnasında Mobilde olduğu gibi mesaja tepki vermek, mesajı alıntılayarak cevap vermek ve görüntülü mesaj göndermek artık mümkün. Yeni eklenen bir özellikle Skype sesli ve görüntülü aramalarını kaydedebilme olanağı da kullanıcıya sunuldu. Konferans araması yapmak isteyenlerin, artık öncelikle bir grup oluşturup daha sonra o gruba çağrı yapması gerekecek.

Tamamen iOS ve Android’deki sürümlerinden ilham alınarak geliştirilen yeni Skype, bir mobil mesajlaşma uygulamasının bilgisayar versiyonu gibi çalışacak. Bu da demek oluyor ki, belki de yenilikleri önce mobil sürümlerde göreceğiz.

Erişilebilirlik

Skype 8 yayınlandıktan sonra, erişilebilirlik tarafında da birçok geliştirme yapıldı ve çalışmalar devam ediyor. Bir web sayfası mantığında çalıştığı için, artık ekran okuyucuların ve kullanıcıların web dolaşımı konusuna ne kadar hakim olduğu önemli bir husus. Menüler ve mesajlar arasında dolaşmak için sanal gezinti modunu kapatmak gerekebiliyor. Bir NVDA kullanıcısı olarak birçok işlemi bu şekilde yapabiliyorum. İnanması zor ama, yeni arayüzde, eski arayüze nazaran çok daha fazla klavye kısa yol tuşu var. Bütün kısa yolların listesine de
Bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

JAWS kullanıcıları için bir script geliştiriliyor ancak daha önce yazdığım gibi ben artık çeviri ve destek konusunda çalışmayacağım.

Sonuç ve kişisel görüşlerim

Kabul etsek de etmesek de klasik Skype, yavaş yavaş tarihe karışıyor. Yeni Skype’a uyum sağlamak için ise yeterli zamanımız var diye düşünüyorum. En önemlisi Microsoft, geri bildirimlere çok önem veriyor. Şu özellik çalışmıyor, şu eskisi gibi değil diye yakınıp, eski sürümü kullanmanın yollarını aramak yerine; uygulama içinden doğrudan geri bildirim göndererek, özellik ya da düzeltme talebinde bulunmak çok daha doğru olacaktır.

Skype’ı her ne kadar eskisi kadar sıklıkla kullanmasam da; incelediğim kadarıyla Yeni Skype’ın kullanımı o kadar da zor değil. Sadece her şey tamamıyla yenilendiği için, çoğumuz için alışma süreci olacak, ve unutmayalım ki yapılan güncellemelerle Skype çok daha sağlıklı çalışacak.

Gerek gördükçe bu yazıyı güncelleyeceğim. Görüşlerinizi ve sorularınızı yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

 26,289 total views,  13 views today

Kategori:Teknoloji

2 Yorum

 1. ayse ayse

  Size bir sorum olacak en son 48 saat önce girmiş biri son görülme birkaç gün önce şeklinde mi görünür yoksa 2 gün önce mi şeklinde teşekkürler

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Birkaç gün önce olarak görünecektir. Eğer süre biraz daha uzarsa, uzun zaman önce yazdığına da tanık olmuştum. Bir gün sonrası için hiçbir zaman tam tarihi vermiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.