İçeriğe geç

Twitter’da bir devrin sonu: Parayı veren düdüğü çalacak

Twitter’a katıldığım ilk zamanlardan bu yana en çok sevdiğim şey, tweetlemek için birçok farklı yolun olmasıydı. Sms ile, MSN Messenger üzerinden, WAP destekli cihazdan, web sitesi üzerinden. Teknoloji geliştikçe imkanlarımız da fazlalaştı. Günde 25-30 tweet attığım zamanları hatırlıyorum çünkü bir şeyler yazabilmek çok kolaydı ve mutlaka bir karşılığı oluyordu.

Twitter sayesinde çok kıymetli topluluklarla ve insanlarla tanıştım, dil becerilerimi ilerlettim, çok değerli insanlarla birlikte çalıştım. Daha sonra Türkiye’deki görme engellilerin de Twitter ile tanışabilmeleri için dünya çapında kullanılan programları Türkçeye çevirdim, canlı etkinlikler yapıp Twitter’ın bütün özelliklerini tanıtmaya gayret ettim.

Twitter el değiştirdikten sonra birçok radikal değişiklik oldu. Bunlardan sonuncusu ise 3. taraf uygulama desteğinin ücretli hale gelmesi. Bu da binlerce Twitter API kullanan uygulama ve servisin sonu anlamına geliyor. Şu anda kullanılan birçok üçüncü parti Twitter istemcisi 9 şubatta veda etmeye hazırlanıyor. Bundan sonra Twitter hizmeti sadece web, mobil tarayıcı ve resmi uygulamalar aracılığıyla kullanılabilecek. Birkaç aydır dünyanın dört bir yanında insanlar farklı alternatifler aramaya girişmiş durumda. Özellikle Mastodon hizmetini kullanmaya başlayan ciddi bir kitle var. Kör kullanıcıların da yavaş yavaş Mastodon tarafına doğru yönlendiğini görebiliyorum. Mobil Twitter kullanımı oldukça yaygın olduğu için bu değişikliğin de çok kısa sürede kanıksanacak ve Twitter’ın sahibi yine canının istediği kararları almaya devam edecek.

 4,151 total views,  5 views today

Kategori:Teknoloji

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir