İçeriğe geç

Tıraş makinesiyle rahat bir sakal tıraşı için ipuçları

Bu yazımda, tıraş makinesiyle sakal tıraşı olanlar için güzel bir tıraşın ipuçlarını ve hangi adımları takip ettiğimi paylaşacağım. Tıraş bıçağı kullanırken her seferinde tedirgin olduğum için, makine kullanmayı tercih ediyorum. Tıraş olma sürem çok daha uzun olsa da, daha sık tıraş olarak bu süreden tasarruf etmeye çalışıyorum.

Sakalları düzelten ve şekillendiren makineler de mevcut, ancak yazımızın konusu tümüyle sakal tıraşı yapan makineler olacak. Bu tarz makinelerin fiyatlarının çok daha pahalı olduğunu da söylemeliyim.

Yazıda sırasıyla

  • Doğru makine seçimi
  • Tıraş öncesi yüz bakımı
  • tıraş ipuçları
  • tıraş sonrası yüz bakımı

konularına dair bildiklerimi paylaşmaya çalışacağım.

Haydi başlayalım

Doğru makine seçimi

Bütçenize uygun bir tıraş makinesi seçmeye kesinlikle özen göstermelisiniz. Ancak satın aldığınız makinenin hangi sakal tipi için uygun olduğuna da dikkat etmenizi öneririm. Benim tıraş olma sıklığım iki ya da üç günde bir olduğu için. Bu zaman aralığında uzayan sakalı kesebilecek bir makine satın aldım. Bazı üreticiler, daha uzun sürede uzayan sakalları kesebilen makineler de sunuyor ancak bu makinelerle tıraş olurken harcadığınız zaman çok daha fazla oluyor.

Satın alacağınız makinenin kablosuz kullanıma uygun olması, şarjının uzun süre dayanabilmesi ve pilinin çabuk şarj olabilmesi önemli hususlar. Tabii hem ıslak, hem de kuru tıraş imkanı sunması avantajınıza olacaktır. Benim kullandığım tıraş makinesi, Braun series 7 7840S modeli. Bu makine, 1 saatte tam şarj olup, 50 dakika aralıksız çalışabiliyor. Bu da ortalama 3 sakal tıraşını tek şarjda yapabildiğiniz anlamına geliyor.Ürün hakkında detaylı bilgi

Tıraş öncesi yüz bakımı

Tıraşın çok daha konforlu ve en önemlisi çok daha kısa sürmesi için, tıraş öncesinde sakallarınızın temiz olması gerekiyor. Bunun için birçok makine üreticisi, duş sonrasında tıraş olmanızı öneriyor. Eğer duş imkanınız yoksa, yüzünüzü ve boynunuzu nemlendirici bir sabunla sıcak suda yıkayarak, ölü deri hücrelerinden kurtulabilirsiniz. Böylece tıraş esnasında makine sakallarınızda zorlanmadan kayacaktır.

Makineyi sakalların uzadığı yönün tersine hareket ettirin

Bu maalesef benim de en çok takıldığım nokta. Makinedeki bıçakların, sakalı kavrayıp kesebilmesi için, makineyi sakalın uzadığı yönün tersine doğru hareket ettirmek gerekiyor. Düz yönde hareket ettirdiğimizde genelde sakal bıçağın altında kalıp deride batık oluşturuyor.

Gerekiyorsa tıraş köpüğü kullanın.

Sakallarınız eğer sertse ve duş sonrasında bile makine hareket etmekte zorlanıyorsa, tıraş köpüğü kullanmanızı tavsiye ederim. Bunun için yüzünüzü önce sıcak suyla yıkayıp, sonrasında tıraş köpüğünü bütün sakal bölgenize yayın. Tıraş köpüğünün kurumasını önlemek için belirli aralıklarla yüzünüzü ıslatın.

Makineyi yüzünüze bastırmayın

Daha yyakın bir tıraş hissi için makineyi yüzünüze bastırmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak bu da düzensiz uzayan sakalların deride batık oluşturmasına neden olacaktır. Bu batıklar, yüzde sivilce gibi görünürler ancak aksine sakalın ters yöne kıvrılıp derinin içinde uzamasıyla şişkinliğe yol açarlar.

Boyun ve çene bölgesine öncelik verin

Makineler, yüz bölümündeki sakalları çok daha kolay tıraş eder. Çene ve boyun bölgesi için ise biraz daha uğraşmanız gerekebilir. Önceliği buraya verirseniz, makinenin motoru henüz soğukken çok daha çabuk tıraş olabilirsiniz. Makine ısındıkça, sakalların daha sık olduğu bölgelerde daha çok zorlanacaktır.

Tıraş sonrası yüz bakımı

Tıraş bittikten sonra yüzünüzü suyla iyice durulayın. Ardından havlu yardımıyla kurulayın. Fazla vakit kaybetmeden tıraş sonrası kremi ya da tıraş kolonyası sürün. Eğer tıraş kolonyası sürdüyseniz, bir müddet sonra nemlendirici krem sürün.

Tıraş bıçağı kullanmanız gerekebilecek durumlar

Bazı üreticiler, belirli aralıklarla sakalın uzamasına izin vermenizi tavsiye ediyor. Bu şekilde düzensiz uzayan sakallar daha çok belirginleşecektir. Bu gibi durumlarda tıraş bıçağı kullanarak sakallarınızı düzeltebilirsiniz. Ben her durumda tıraş bıçağı kullanmaktan çekindiğim için, ara sonrasını saç tıraşı olacağım güne denk getirip berberimden rica ediyorum.

Tıraş makinesinin bakımı

Kullandığınız makineye bağlı olarak, makinenin ve bıçak kısmının bakımı için önerilen yöntemler farklılık gösterebilir. Ancak çoğunun ortak noktası, bıçak kısmının düzenli olarak suyla temizlenip yağlanmasıdır. Kullandığım makinenin temizliği için aşağıdaki adımları takip ediyorum.

Makinenin elek kısmını çıkarıp, iç kısmında birikmiş kılları fırça ile temizliyorum. Daha sonra su altında bir dakika kadar yıkıyorum. Kullanım kılavuzunda, elek kısmında temizlik sonrası kötü kokunun önüne geçebilmek için sıvı sabun kullanmamızı öneriyorlar. Yıkama işlemi bittikten sonra, havlu ya da peçeteyle kesinlikle kurulamayın. Çünkü bu şekilde çok daha fazla koktuğunu gözlemledim. Bunun yerine, elek kısmını elinizde birkaç kez sallayarak kalan suyu azaltıp, kumaşla temas etmeyecek şekilde düz bir yerde bir iki saat kadar kurumaya bırakın.

Makine kısmını ise yine fırçayla temizleyip, suyla yıkadıktan sonra aynı şekilde kurumaya bırakabilirsiniz. Islak haldeyken elek kısmını kesinlikle makineye takmayın. İki parça da ayrı ayrı kuruduktan sonra elek kısmının içine bir miktar makine yağı damlatıp, hemen ardından makineye takabilirsiniz.

Kolayca temizlemek için, makineyi çalışır durumdayken su altına tutup yıkamayı da öneriyorlar ancak, yukarıdaki yöntemleri kullanarak, sürekli şikayet edilen bıçak kısmındaki kokunun tamamen önüne geçmeyi başardığımı gözlemledim. Makinenin uzun süre taşıma çantasında bulunması da kötü kokuya sebep olduğu için, kutudan çıkan çantayı sadece seyahat edeceğiniz durumlarda kullanmanızı tavsiye ediyorum.

 9,207 total views,  1 views today

Yayınlandığı kategori:Sağlık

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir