İçeriğe geç

Tasarım ve erişilebilirlik

Bu sayfayı, profesyonel, modern ve yenilikçi bir tasarımla hazırladık

Sayfayı hazırlarken, hem günümüz teknolojisine uyum sağlamayı, hem de kullanıcı dostu mümkün olabilecek en basit arayüzü ziyaretçilerime sunmayı hedefledim.

Farklı cihazlarla sitemi ziyaret ettiğinizde, cihazınıza en uygun düzen otomatik olarak seçilecek ve kaliteli bir dolaşım deneyiminin keyfini çıkarabileceksiniz.

Örneğin bir cep telefonuyla sitemi ziyaret ettiğinizde; sayfanın içeriği öne çıkarılıp, menü bağlantıları daraltılmış bir biçimde gösterilecektir.

Bir tabletten siteme girdiğinizde ise, ana menü bağlantıları yan tarafta genişletilmiş bir biçimde konumlanacak; site içeriği de ekranın ortasını kaplayacak şekilde gösterilecektir.

Yazılar, kronolojik sıralamayla her sayfada 10 adet olmak üzere listelendi. Ekran okuyucunuzla yazılar arasında hızlıca dolaşmak için, başlıklar arasında dolaşmak için tanımlanmış hızlı dolaşım tuşunu kullanabilirsiniz.

Daha rahat bir dolaşım için yan menüde bir arama bileşeni kullandım. Ekran okuyucunuzla arama bileşenine hızlıca ulaşabilmek için, yazı alanları arasında dolaşmak için tanımlanmış hızlı dolaşım tuşunu kullanabilirsiniz.

Sayfanın en üstünde içeriğe atla, sayfanın altında ise yukarı kaydır hızlı bağlantıları bulunmakta. Bu bağlantılar sayesinde klavye ile dolaşımda daha az zaman harcayacaksınız. İçeriğe atla bağlantısı, üst kısımdaki ana menü bağlantılarını hızlıca geçerek, imleci ilk yazının başlığına taşır. Yine de belirli aralıklarla ana menüdeki bağlantıları kontrol etmeyi unutmayın. Yukarı kaydır bağlantısı ise, sayfanın sonuna geldiğinizde imleci içeriğe atla bağlantısının üzerine, yani sayfanın en yukarısına taşır.

Daha kolay ulaşım için, bütün projelerimi ana sayfada projeler bağlantısına alt menü olarak sabitledim. Bütün projeleri listelemek için, projeler bağlantısının altındaki genişletme düğmesini kullanabilirsiniz. Akıllı telefonunuzla dolaşım yaparken ise yine aynı şekilde alt menüyü genişletebilmeniz için bir düğme farkedeceksiniz. Ana sayfa dışında alt sayfalara tıkladığınızda, sayfanın üstünde yol gösterici Breadcrumb’lar bulacaksınız. Bu bağlantılar, kolaylıkla daha önceki ziyaret ettiğiniz sayfaya ya da bir üst sayfaya geri dönmenizi sağlayacak.

Sayfaların hızlıca yüklenebilmesi için, özel bir sıkıştırma tekniği kullandık. Siteyi ilk kez ziyaret ettiğinizde, tarayıcınızda çok küçük bir ön bellekleme işlemi yapılacak, böylelikle diğer ziyaretlerinizde çok daha az zaman harcayacaksınız. Mobil cihazlarınızdan sitemi ziyaret ettiğinizde ise özel bir arayüz sizi karşılayacağından, çok daha az veri harcayacaksınız.

Azami düzeyde performans için, mümkün olduğunca az reklam kullanmaktayım. Kullandığım eklenebilir içerikler ise, tamamıyla benim diğer sitelerdeki çalışmalarımla alakalı olacaktır.

Sitemden en iyi şekilde faydalanabilmek için, Windows bilgisayarlarınızda Firefox ya da Chrome tarayıcılarını kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bu tarayıcılardan birini kullanıyorsanız, anlık bildirimlere abone olarak yazılarımdan ve yeni gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

En üst düzeyde erişilebilirlik performansı için, Windows’ta NVDA ekran okuyucusunu kullanın. Kullandığım arayüz, NVDA ile test edilmiştir. Arayüz, aynı şekilde iOS ve Mac için VoiceOver ve Android için TalkBack ile 100% uyumludur.

Sitemin daha hızlı yüklenebilmesi için cihazınızda çerezler depolanmaktadır. Çerezlerle ilgili detaylı bilgiye gizlilik sayfamdan ulaşabilirsiniz.