İçeriğe geç

Spotify için faydalı yardımcı uygulamalar

Bilgisayarımda ve telefonumda uzun süredir Spotify kullanıyorum. Büyük bir keyifle şarkıları dinlerken, zaman zaman Spotify için geliştirilmiş uygulamalar ve eklentilerden de faydalanıyorum. Bu yazımda, Spotify ile kullanabileceğiniz yardımcı eklentiler, uygulamalar ve websitelerini sizlerle paylaşacağım.

Spotify

Şüphesiz en popüler çevrim içi müzik akış hizmeti olan Spotify’ın 80 milyonun üzerinde premium abonesi var. Bu sayının her geçen gün arttığını da söylemek lazım. Gelin Spotify ile şarkıları dinlerken, çalma listesi düzenlemekten tutun da, şarkı sözleri göstermeye kadar birçok konuda yardımımıza yetişen yardımcıları tanıyalım.

Musixmatch

Musixmatch, internet aleminin en büyük şarkı sözü koleksiyonuna sahip websitesi. Uzun müddet Spotify ile birlikte çalışan hizmet, şarkı sözlerini doğrudan Spotify Windows uygulamasında görmemize olanak sağlıyordu. Ortaklıkları sona ermiş olsa da, Musixmatch’ın kendi uygulamalarını indirerek şarkı sözlerine erişme şansımız hala var. Musixmatch uygulaması hem Windows & Mac, hem iOS, hem de Android için indirilebilir durumda.

Equalify

Adından da anlayacağınız üzere Equalify, Spotify için bir ekolayzer eklentisi. Windows işletim sisteminde çalışan uygulama ile, Spotify ses düzeninde birçok ayarlama yapmanız mümkün. Eğer Spotify, Windows versiyonu için ekolayzer modülünü kullanıma sunarsa, bu eklenti için £15 ödemek tamamen size kalmış bir tercih olacak. Listede Equalify eklentisine yer verdim ancak, çeşitli erişilebilirlik sorunları sebebiyle kullanamadığımı da ekleyeyim.

Super simple sleep timer

Spotify, maalesef bir şeyi yıllardır göz ardı ediyor. Uygulamalarında hala uyku modu özelliği yok. Bunun farkına varan ve gayet fonksiyonel bir Android uygulaması geliştiren İngiliz Rob J, 100000’den fazla indirilen bu basit uygulamasıyla hayat kurtarıyor. Yapmanız gereken sadece uygulamanın zamanlayıcısında bir dakika belirleyip, listeden Spotify’ı seçtikten sonra zamanlayıcıyı başlatmak. Android telefonunuz yok mu? O zaman hemen bir tane edinmenin tam vaktidir 🙂 Ama durun! Kabul ediyorum, kötü bir şakaydı. Aslında iOS’ta da basit birkaç hareketle Spotify için uyku modu ayarlaması yapabilirsiniz. Aynen şöyle:

  • 1. Saat uygulamasını açın
  • 2. sayaç sekmesine geçin
  • 3. Saat, dakika ve saniye olarak dilediğiniz süreyi ayarlayın
  • 4. Sayaç bitince’ye dokunup en altta çalmayı durduru seçin
  • 5. Ayarla düğmesine dokunup zamanlayıcıyı başlatın

Hepsi bu kadar!

Filtr

Filtr, çeşitli kaynaklardan beğendiğiniz ve yine beğenebileceğiniz şarkıları bir araya getirip, tamamen size özel bir çalma listesi oluşturabiliyor. Ayrıca Filtr veri tabanında oluşturulmuş binlerce çalma listesinden birini takip edip sürekli güncel kalabiliyorsunuz.

Youtify

Youtify, Youtube ve Spotify’da kolayca şarkı arayabilmeniz için geliştirilmiş basit bir iOS uygulaması. Bu uygulamayı da maalesef çeşitli erişilebilirlik sorunları sebebiyle tam olarak test edemedim.

Spotify dedup

José M. Pérez’in geliştirdiği bu faydalı eklenti sayesinde, Spotify çalma listelerinizde eğer aynı şarkı birkaç kez eklenmişse, kopyaları bulup kolaylıkla silebiliyorsunuz. Çalma listelerinize hiçbir şekilde zarar vermeden, sadece tekrar eden şarkıları bulup, yine isteğiniz üzerine temizliyor. Kendisine şimdiye kadar birkaç kez işim düştü. Mükemmel çalışıyor.

STAMP

Farklı bir müzik aktarım hizmetinden Spotify’a taşınmak istiyorsanız, STAMP işinizi kolaylaştırıyor.

Yapmanız gereken Windows uygulamasını indirmek ve yönergeleri takip etmek. Böylelikle diğer hizmetlerdeki çalma listeleriniz Spotify koleksiyonunuzda sizlerle olacak.

Eklemeler

Yazımda listeleyebileceğim Spotify eklentileri maalesef bu kadar. Eğer sizin de kullandıklarınız varsa, ya da bir Spotify eklentisi geliştiriyorsanız lütfen yorum kısmına yazın. Yeni eklentileri yazıma eklemekten büyük keyif alacağım. Blog yazarken en çok dikkat ettiğim şey, yazılarımın her zaman okunabilir olması. Bu yüzden, çok önce yazdığım yazılarımı dahi ara ara kontrol edip eksiklerini gidererek güncelliyorum. Bu yazımla birlikte 60. yazımı da sizlerle paylaşmış oldum. Bu keyifli yolculukta bana eşlik eden bütün abonelere ve okuyucularıma teşekkür ediyorum. Yeni yazımda görüşmek üzere.

 16,351 total views,  1 views today

Yayınlandığı kategori:Teknoloji

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir