İçeriğe geç

Salihkunduz.net artık İngilizce konuşuyor

Son Güncellenme tarihi 8 Mayıs Çarşamba, 2019

Benim için çok önemli bir gelişmeyi siz okuyucularımla paylaşmak istiyorum bu yazımda. Bundan böyle yazılarımı hem Türkçe, hem de İngilizce olarak yayınlayacağım.

Salihkunduz.net artık İngilizce konuşuyor!

Bu olanağı siteme kazandırmak için birçok web tasarımcıyla uzun uzun yazıştım. Hem benim için en uygun ortamı oluşturabilmek; hem de ziyaretçilerim için en uygun düzeni seçebilmek üzere bir dizi test yaptık… Ve nihayet, amacıma ulaştım. En yeni yazılarımdan başlayarak, çevirileri hızla yapmaya gayret ediyorum.

An itibariyle, ana menüdeki birçok sayfanın ve ön sayfadaki birkaç yazının çevirilerini tamamladım. Bundan böyle, yayınlayacağım her yazımın bir de İngilizce versiyonu okunabilir olacak. Bazı kişisel yazılarımın ve podcast bölümlerimin ise çevirileri şu anlık olmayacak, ama ileride neden olmasın. 🙂

Peki nasıl çalışıyor?

Sitemi Türkiye dışında herhangi bir ülkeden ziyaret ettiğinizde, otomatik olarak İngilizce versiyona yönlendirileceksiniz. Tarayıcınızın dili Türkçe değilse ya da VPN hizmeti kullanıyorsanız, yine İngilizce versiyonu göreceksiniz. Çerezler sayesinde de konumunuz sürekli hatırlanacak. Herhangi bir zamanda Türkçe ya da İngilizce versiyonu görüntülemek isterseniz de, ana menü linklerin üstündeki dil bağlantılarını kullanabileceksiniz.

Peki ama neden? Türkçe yetmiyor muydu?

Elbette okuyucularımın büyük bir kısmı Türkçe konuşabiliyor. Ama başka ülkelerde yaşayan ve bu siteden haberdar olan dostlarımın uzun zamandır yapmamı istediği de tam olarak buydu. Yazılarımı okuyabilmek için, çeviri hizmetlerini kullanıyorlardı ve çoğu zaman, anlatmak istediğimi anlayamıyorlardı. Bununla beraber, İngilizce içerikler yazarak hem daha fazla okuyucuya ulaşabilecek, hem de çok daha fazla görüntülenme sayılarına ulaşabileceğim.

Bir aydır neler olup bitiyor?

Siteyle ilgili yazacak olursam, logomu yeniledik ve bir üst kısım görseli ekledik. Ben burayı çok önemsiyorum, ama en az benim kadar önemseyen çok değerli dostlarım da var. buraya küçücük de olsa katkı yapmış her kim varsa; katkıda bulunanlar sayfamda hepsine bir yer ayırdım.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. 🙂

 16,215 total views,  5 views today

Yayınlandığı kategori:Benden haberler

2 Yorum

 1. Yolun açık olsun değerli dostum.
  Bu adım, sitenin geleceği için oldukça önemli bir gelişme.
  Başarıların daim olsun.
  Her zaman güzel işler yaptığından, başarılı olacağına dair inancım tam.

 2. Kathy Arcila Kathy Arcila

  Finally in English!
  Saludos desde Perú

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir