İçeriğe geç

NVDA

NVDA tanıtım ve indirme sayfasına hoş geldiniz!

Bu sayfada, Microsoft Windows için ücretsiz ve açık kaynaklı bir ekran okuyucusu olan NVDA’yı tanıyacak; NVDA’nın yapabildiklerini keşfedeceksiniz. Sayfada ayrıca en güncel NVDA paketleri indirme bağlantılarını da bulabileceksiniz.

Ekran okuyucu teknolojisini ve NVDA’yı tanıyalım

Öncelikle ekran okuyucusu teknolojisini daha önce hiç duymamış olanlar ve NVDA’yı yakından tanımak isteyenler için bir şeyler yazarak başlayalım. Ekran okuyucuları hakkında yeterli bilgiye sahipseniz diğer başlıklara göz atabilirsiniz.

Ekran okuyucusu nedir?

Ekran okuyucusu, görme engellilerin, bilgisayar ve akıllı telefonlarını kullanabilmek için faydalandıkları yazılımdır. Ekran okuyucuları, ses sentezleyicileri (TTS) kullanarak sesli geri bildirim sağlar ve uygulamaların bu şekilde yönetilmesine olanak verir. Bu şekilde görme engelliler, web sayfalarına göz atabilir, e-posta gönderebilir ve okuyabilir, sosyal medya hesaplarını yönetebilir, Office yazılımlarını kullanabilir ve iş dünyasında birçok mesleği icra edebilir. Öyle ki, ben de ekran okuyucusu sayesinde bu yazıyı yayınlayabiliyorum.

NVDA nedir?

NVDA, (NonVisual Desktop Access, görsel olmayan masa üstü erişimi) Windows için geliştirilmekte olan açık kaynak bir ekran okuyucusudur. İlk sürümü 2006 yılında yayınlanan NVDA, kar amacı gütmeyen NV Access vakfı tarafından ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

NVDA’nın hikayesi

Nisan 2006’da daha sonra James Teh ile NV Access vakfını kuracak olan Michael Curran, ticari ekran okuyucularının erişilmesi zor fiyatlarını da düşünerek, Python ile yazılmış bir ekran okuyucusu yayınladı. Önceleri basit birkaç işlem yapabilen ve belli başlı uygulamalar için erişilebilirlik desteği verebilen ekran okuyucusunun adı, 2006 yılı sonlarında nonvisual desktop access oldu. 2007 yılında, geliştirmelerin devam edebilmesi ve projenin destek alabilmesi amacıyla Avustralya’da NV Access vakfı kuruldu. 2009 yılında 64 bit Windows desteğine kavuşan NVDA, 2010 yılında ise popüler birçok program için aktif destek sunmaya başladı. Gitgide tanınmaya başlayan bu ekran okuyucusu, 2011 yılında Windows 8 işletim sistemini de aktif olarak desteklemeye başladı. 2012 ise NVDA için önemli bir kilometre taşı oldu. Otomatik güncellemeler, uygulama modülleri ve eklenti yöneticisi gibi özellikler kazanan ekran okuyucusu, Office yazılımları, mail istemcileri ve birçok yazılım için tam manasıyla destek sunmaya başladı. NVDA, ayrıca Windows 10 desteği ve Microsoft Edge desteğini (deneysel) kullanıcılara sunan ilk ekran okuyucusudur.
Kaynak: Wikipedi

Her yıl 4 ana sürümü yayınlanan NVDA, birçok açık kaynak yazılım gibi küresel bir topluluğa sahiptir. Türkçe dahil 48 (Ve her sürümde sayı artmaktadır) dili desteklemektedir. Ses sentezleyicisi olarak, yine açık kaynak ve 70’den fazla dil desteği sunan Espeak ses sentezleyicisi yüklü gelen NVDA, Microsoft Speech API 4 ve 5 versiyonlarını da desteklemektedir. Ayrıca, birçok ses sentezleyicisinin NVDA için geliştirilmiş versiyonları da mevcuttur.

Nasıl indirilir?

NVDA ekran okuyucusunu indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Açılan sayfada, sizden projeye bağış yapmanız istenecektir. Dilerseniz bütçeniz dahilinde bağışta bulunabilir, ya da skip donation this time kutucuğunu işaretleyerek indirmeye başlayabilirsiniz. İndirme yapmadan önce, ilgili alana email adresinizi yazmanız istenmektedir. NV Access tarafından saklanan adresleriniz, güncelleme bildirimleri dışında hiçbir şekilde kullanılmamaktadır.
NVDA ekran okuyucusunu indir

Sistem gereksinimleri

NVDA’yı çalıştırabilmek için, aşağıdaki minimum sistem gereksinimlerini karşılayan bir bilgisayara sahip olmanız yeterli olacaktır.

 • İşletim sistemi: Windows 7 SP 1 ve daha yeni
 • Disk alanı: Minimum 50 MB
 • Aktif ve çalışan ses donanımı

Not: NVDA 2017.4 sürümünden başlayarak, en az Windows 7 SP 1 çalıştıran bir sisteme sahip olmanız gerekmektedir. Vista ya da XP kullanıyorsanız, NVDA 2017.3 sürümünü kurabilirsiniz. NVDA, Windows phone mobile işletim sisteminde çalışmamaktadır. Windows 7 SP1, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10 yüklü tablet bilgisayarlarda NVDA kullanabilirsiniz.

Sıkça sorulan sorular

S: NVDA Gerçekten ücretsiz mi?
C: Evet, NVDA ekran okuyucusu ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Projenin devam edebilmesi için bağışta bulunmayı düşünebilirsiniz.

S: Bir geliştiriciyim ve yazılımımı ekran okuyucusu ile test etmek istiyorum. NVDA kurabilir miyim?
C: Evet kurabilirsiniz. Testleri bizzat sizin yapabileceğiniz gibi, Bana ve ekran okuyucu yazılım kullanan diğer görme engellilere ulaşarak, onlardan destek alabilirsiniz.
Engelsiz Erişim Derneği

S:Görme engelli bir tanıdığım var. Onun bilgisayarına NVDA kurabilir miyiz?
C: Evet kurabilirsiniz. Günümüzde teknolojinin geldiği yeri hesaba katarsak, ekran okuyucuların varlığından haberdar olması sizi şaşırtmamalıdır.

S: Bir Ekran okuyucusunun 1000 dolara satıldığını duymuştum. NVDA nasıl ücretsiz olabiliyor?
C: NVDA’nın hikayesinde de okuyabileceğiniz üzere aslında NVDA tam da bu amaç için ortaya çıktı. NVDA sayesinde, gelir seviyesi çok düşük körler bile bilgiye erişebildikleri gibi; iş hayatında da aktif olarak yer alabiliyor. Soruda geçen ticari ekran okuyucular ise, yazılım ekibinin çalışmalarının kuruluş tarafından finanse edilebilmesi ve daha birçok giderlerin karşılanabilmesi için ciddi fiyatlarla satılmaktadır. Bazı ülkelerde, çeşitli sivil toplum örgütleri ile ortaklık yapılarak fiyatlar biraz olsun aşağı çekilebilmekte. Ancak Türkiye ve birçok ülkede böyle bir girişim yok ve olacak gibi de görünmüyor. Aşırı yüksek fiyatlarla ilgili yapılan eleştirilere bir firmanın verdiği savunma niteliğindeki cevabı Bu bağlantıda okuyabilirsiniz.

NVDA’yı biliyorum, buradan başlayalım

NVDA ekran okuyucusunun yaygınlaşabilmesi ve yaşanabilecek sorunlara karşı destek verilebilmesi amacıyla dünya çapında 30’dan fazla ülkede forum ve e-posta grupları bulunmakta.

NVDA ile ilgili Türkçe destek almak için
[email protected]
Adresini kullanarak e-posta grubuna katılabilirsiniz.

Ek bağlantılar

NV access
Resmi Sitesi

NVDA eklentileriyle birlikte güncel versiyonunu indirin
NVDA 2019.1
Paketi hazırlayan: NVDA_TR mail grubu

Alternatif Link

JAWS’tan NVDA’ya geçiş kılavuzu
İndirin

Meraklısı için istatistikler

NVDA ekran okuyucusunun halka açık yayınlanan ilk sürümünün sürüm numarası 0.5’ti. Bu sürümde ESpeak sentezleyicisi de kuruluma dahil edilmişti. 2009 yılı itibariyle yayınlanan sürümler, , içinde bulunulan yıl, ve yıl içinde çıkan sürümün numarası dahil edilerek güncellenmiştir.

NVDA ekran okuyucusu arayüzü 62 farklı dilde kullanılabilir durumdadır. En güncel sürüme dair istatistiktir.

NVDA’nın en fazla kullanıldığı ülke Brezilya’dır. Brezilyalı kullanıcılar, dünya çapındaki NVDA kullanıcılarının %27’sini oluşturmaktadır.

Kullanıcı istatistiklerinde Türkiye %1.2 ortalama ile 16. sırada yer almaktadır.

İlk 10 sırada yer alan ülkeler aşağıdaki gibidir:

 • 1. Brezilya
 • 2. Hindistan
 • 3. ABD
 • 4. Fransa
 • 5. Rusya
 • 6. Polonya
 • 7. Arjantin
 • 8. Mısır
 • 9. İtalya
 • 10. Birleşik krallık

Kaydedilmiş istatistiklere göre en az NVDA kullanan ülke ise Gabon olarak hesaplanmıştır.

Son güncelleme: Nisan 2019