İçeriğe geç

Müzik yapımcım Victor Lance ile röportaj

İki buçuk ay kadar sonra dostum ve müzik yapımcım Victor Lance ile yaptığım özel bir röportajla karşınızdayım. Kendisiyle 2019’un başlarında birlikte çalışmaya başladım ve beraber kaliteli parçalar yaptık. Sonuç olarak, binlerce dinlenme sayısına ulaştım ve rakamlar her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Victor’a hem özel hayatı, hem de müzik yapımcılığıyla ilgili sorular soracak; kendisinden bu konuda bir şeyler yapmak isteyenler için tüyolar alacağım. Haydi başlayalım!

Victor Lance ile röportaj

Bloğuma hoş geldin! Kendini birkaç cümleyle tanıtabilir misin?

“Adım Victor Onah. Nijeryalıyım, Igbo kabilesindenim ve 21 yaşındayım. Lise mezunuyum ve üniversite diploması almaya çalışıyorum. Şu anda bir müzik yapımcısı, şarkıcı, mixing ve mastering mühendisiyim. Çevrim içi olarak serbest çalışıyorum, ayrıca yerel şarkıcılar için müzik ürettiğim bir stüdyom var.”

Müzikle ilgilenmeye nasıl karar verdin?

“İlk olarak; lisedeyken, sadece şarkıcı ve söz yazarıydım, müzik üreteceğimi hiç düşünmemiştim. Benim asıl ilgimi çeken müzik listelerini takip etmek, nasıl müzik yapıp şarkı söylediklerini incelemek ve sonra aynı şeyi yapmaya çalışmaktı. Daha sonra diğer şarkıların melodisini temel alan şarkılar besteledim, şarkı sözlerini değiştirdim, ancak melodi bir tür remix gibi aynı kaldı ve arkadaşlarıma her şeyin başlangıçta benim olduğunu söyledim.

İkincisi, her zaman bir insanın gerçek bir yapımcı olabilmesi için üniversiteye gitmesi ve müzik prodüksiyonu okuması gerektiğini düşünüyordum. Kaderin cilvesi, Bir arkadaşla tanıştım. Bana kendi yaptığı müzikleri gösterdi ve bunun bir bilgisayar yazılımı sayesinde mümkün olabileceğini anlattı. Piyano bilgim sayesinde benim de bu işi çok iyi yapabileceğimi söyledi. Bana başlıca bilmem gerekenleri gösterdi. Geri kalanını YouTube’da dersler izleyerek ve 10000 saat pratik yaparak öğrendim.”

Müzik dışında neler yapıyorsun? Hobilerin neler?

“Ben de aslında dışarıdaki herkes gibi olduğumu söyleyebilirim. İyi kitaplar okumayı, ilham aldığımda yazmayı, yemek pişirmeyi ve yemeyi severim, yapabildiğimde film izlemeyi, bazen dışarı çıkıp eğlenmeyi severim. Bir şeyler öğrenebileceğim, büyüleyici ve ilginç sohbetler yapmaktan gerçekten keyif alıyorum.”

Müziğe geri dönelim. Kimleri dinlersin?

“Sevdiğim fazla sayıda şarkıcı ve grup var. Chainsmokers, Calvin Harris, Moneybagg yo, Lil baby, Fela kuti, Michael Jackson, The Beatles vb.”

“16 yaşındayken başladım”

Kaç yaşında bu işe başladın?

“16 yaşındayken müzik üretmeyi öğrenmeye başladım, sonra sadece iskelet ritimleri dediğim şeyi üretiyordum. Ritimlerin derinliği yoktu ve çoğu zaman fl Studio’da bulduğum bazı ritimlerin bir kopyasıydı. Bazen melodiyi kopyalardım ve yeni bir şey gibi görünene kadar onunla oynardım, ama genellikle bana yeterince iyi gelmezlerdi. Bir yıl boyunca sürekli pratik yaptıktan sonra orijinal melodiyi bulabildim ve 18 yaşına geldiğimde profesyonel müzik üretmeyi başardım.

Ayrıca, müzik üretmek dediğimiz şey, ritimlerinizi nasıl miksleyeceğinizi ve master’layacağınızı öğrenene kadar asla yeterince profesyonel olamayacaktır. Bir uzman olmayabilirsiniz, ancak en azından çeşitli cihazlarda veya ses sistemlerinde çalındığında projenizin iyi ses çıkarması için yeterince şey bilmeniz gerekir. Mikslemeyi ve mastering yapmayı öğrenmek 6-8 ayımı daha aldı..”

Hangi tarzda müzik yapmayı daha çok seviyorsun?

“Bir müzik yapımcısı olarak ilk zamanlarda hala bu işte ustalaşmaya çalışırken, kesinlikle hip hop müziğiydi (daha açık olmak gerekirse trap). Bunun asıl nedeni hip hop müziğini çok sevmemdi ve çok fazla dinlediğinizde yapımının oldukça kolay olmasıydı. Ama ilerledikçe, daha fazla yatırım yaptıkça ve diğer türleri nasıl üreteceğimi öğrendikçe, EDM ve Pop müzik yapmayı da sevdiğimi keşfettim. Çünkü bu türlerdeki parçaların çoğu hareketli ve hareketli şarkıları seviyorum.”

“Şarkı sözü yazmak benim için son derece doğal”

Şarkı sözü de yazıyorsun. Neler sana ilham veriyor?

“Daha önce de söylediğim gibi, müzik yapımcısı olmadan önce şarkıcı ve söz yazarıydım. Bunun benim için doğal olduğunu söyleyebilirim. Söz yazmaya karar verdiğimde, hakkında çok fazla düşünmek zorunda kalmadan bazı şeyler kendiliğinden aklıma geliyor.”

Dahası, ruh halim de yazacağım müziğin türünü belirliyor. Üzgün hissediyorsam, müziğimin teması üzücü oluyor ya da tam tersi. Her zaman kendime ilham vermek için kullandığım belirli bir kaynağım olduğunu söyleyemem. Asla kibirli görünmek gibi bir niyetim olmadan, müziğimi yazarken her şeyden veya durumdan ilham alabileceğimi söylemek istiyorum.

“Seninle birlikte çalışmaya başladıktan sonra çok farklı isimleri tanıma şansım oldu”

Bir yıldan fazla süredir birlikte çalışıyoruz. Müzik zevkim hakkında ne düşünüyorsun?

“Biliyor musun, seni tanımam ve birkaç projede birlikte çalışmam benim için büyük bir nimet. Birlikte çalışmadan önce, harika bir diskografiye sahip olan bazı müzik türleri ve şarkıcılardan habersizdim, ama seninle birlikte çalışmak beni onlara ve gerçekten güzel parçalarına yakınlaştırdı. Billie Eilish ve yakın zamanda jovani gibi.

Bana sorarsan müzik zevkin harika. Bence listeleri etkisi altına alan tipik şarkılar ilgini çekmiyor. Farklı, benzersiz, minimal, pek bilinmeyen, bazen dengeli ve naif melodilerle ilgileniyorsun.”

Birlikte yaptığımız en beğendiğin şarkı hangisi?

“Dürüst olmak gerekirse, bu yanıtlanması çok zor bir soru. Çünkü şimdiye kadar birlikte çalıştığımız tüm şarkılar ilgi çekiciydi. Müzik zevkin o kadar harika ki, bu da bana şarkılar üretme konusunda ilham veriyor ve onları ürettikten birkaç hafta sonra kendimi tekrar tekrar dinlerken buluyorum. Birini seçmem gerekirse, tek denemede yaptığımız parçalarda hiç yorulmadık demiyorum ama mükemmel olduğundan emin olmak için gösterdiğimiz fazladan çaba nedeniyle yaptığımız ilk çalışma olduğunu söyleyebilirim.”

“Gelecek için planlarım daha iyi olmaya devam etmek”

Gelecek için nneler planlıyorsun? Yakın zamanda bir şarkı yayınlayacak mısın?

“Gelecek için planlarım daha iyi olmaya devam etmek, en son teknikler ve araçlar hakkında güncel olmaya çalışmak ve her gün yeni şeyler öğrenerek sound’umu geliştirmek.

Bence bu, birçok yapımcının kesinlikle gözden kaçırdığı bir nokta. Şu anda işlerine yarayacak kadar öğrendikleri tekniklerden memnun hissediyorlar; ve sürekli değişen bir endüstride sound’larını modernize etmenin yeni yollarını araştırmayı bırakıyorlar. Beni yanlış anlamasınlar, memnun olmanın kötü olduğunu düşünmüyorum, ama oyuna uzun süre hakim olma eğiliminde olmak isteyen bir yapımcının, sıkıcı ve modası geçmiş olmaktan kaçınmak için yeni şeyler öğrenmeye devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca, şimdiye kadar yeterince müzik yayınladığıma ve esas olarak yeni teknikler öğrenmeye, diğer sanatçılar için üretmeye ve yayınladıklarımı tanıtmaya odaklanacağıma inanıyorum. Bundan iki yıl sonra, bazı yeni şeyler öğrenmiş olacağım, hayranlarım daha önce yayınladıklarımdan keyif alacak ve bir tür yükseltme olacak yeni çalışmalarım için beklentiyle dolu olacaklar.”

Röportajı bitirirken geleceğin müzik yapımcıları için çok değerli tavsiyeler

Dilersen artık bitirelim. Son olarak neler söylemek istersin?

“Sanırım söylemem gereken şeyleri söyledim, çok fazla konuşmayı seven biri değilim. Bitirmeden önce, bir gün profesyonel olmayı hedefleyen yeni müzik yapımcılarına birkaç şey söylemek istiyorum:

Her geçen gün, yeni buluşlar dünyayı bir ağ gibi sarıyor, artık temel gereksinimleri öğrenmeden son aşamalara atlamak oldukça kolaylaştı. Artık cep telefonlarında birkaç tıklama ile kolayca beat’ler yapabileceğiniz birkaç uygulama var, ve bu nedenle günümüzde pek çok yeni yapımcı artık müzik teorisini ve diğer temel bilgileri öğrenmekle uğraşmıyor. Bunun yerine bu tarz uygulamalardaki hazır beat’leri kullanıyorlar.

uzun soluklu olmak istiyor ve bu işte uzun vadede devam etmeyi düşünüyorsanız, bu sektörde kendinize bir isim yapın. Temel konuları öğrenmek için zaman ve efor harcayın. Belki çok zor ve karmaşık gelebilir, ancak hiç durmadan devam ederseniz; bana güvenin, 10000 saat kadar pratik yapmak kesinlikle etkisini gösterecek ve gelecekte size çok yardımcı olacaktır.

Son olarak, eğer yaptığım çalışmalara göz atmak isterseniz, bir kısmını SoundCloud‘umda dinleyebilirsiniz. Bir proje için bana ulaşmak isterseniz Fiverr bağlantısını kullanabilirsiniz.

Teşekkür ederim.”

Notlar

Victor’un yukarıda sözünü ettiği Billie Eilish, ünlü Amerikalı genç şarkıcı. Jovani ise, tam adı Jonas Nainys olan 1983 doğumlu Litvanyalı DJ. Birlikte çalıştığımız ve en çok beğendiğini söylediği şarkı ise, yukarıda da Spotify bağlantısını paylaştığım All over again şarkım.

Loading

Kategori:Müzik

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir