İçeriğe geç

Koronavirüs salgını ve çevrim içi güvenlik: Tedbirinizi alıyor musunuz?

Dünyanın tamamını etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle hepimiz Bu günlerde evdeyiz. Bir müddet daha evde kalmak, ve sosyal izolasyon konusunda yapılan bütün çağrılara uymak zorundayız. Türkiye’de görülen ilk pozitif vakadan bu yana tam 28 gün geçti. Tanı sayısı ve maalesef virüs kaynaklı ölümler de artmaya devam ediyor.

Virüsün yayılımını önlemek amacıyla önlemler alınıyor. Okulların kapatılıp uzaktan çevrim içi eğitime geçilmesi, spor organizasyonlarının iptal edilmesi, seyahat kısıtlamalarının getirilmesi ve son olarak 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlara sokağa çıkma yasağının getirilmesi gibi… Ben de bugün itibariyle evde 24. günümü yaşıyorum. Büyük bir çoğunluk gibi ben de internet bağlantımın varlığına minnettarım.

Bu yazımda, özellikle bugünlerdeki internet kullanımınız esnasında dikkat etmeniz gerekenleri hatırlatmak istiyorum. Daha önce benzer yazılar yazmıştım ama, şimdi normalden çok daha dikkatli ve tedbirli olmamız gereken, olağanüstü bir durum yaşıyoruz. Sağlığınıza dikkat etmenin yanında, çevrim içi güvenliğinizi de ihmal etmemelisiniz. Bir anlık dikkatsizlikle yaptığınız çok küçük hataların, telafisi zor olabilir. Bu yazıyı dikkatle okuyacağınızı umuyorum.

Maalesef hem koronavirüs tehlikesi, hem de sanal düşmanlarla karşı karşıyayız, ve hepsi de gerçekten çok güçlüler.

Kampanyalar, promosyonlar ve ücretsiz dağıtılan hizmetler

Ne yazık ki bu salgın, dünyanın her yanını sardı. Kendimizi izole etmek durumundayız. Hazır herkes de evdeyken, büyük firmalar da hem kullanıcılara jest olsun düşüncesi; hem de bir tür krizi fırsata çevirme stratejisiyle türlü kampanyalar duyurdu. Kimileri bir süre ücretsiz hizmet verecek, kimileri de kullanıcılara bir süreliğine indirimli üyelikler sunacaklar. Çok sevdiğiniz ve uzun zamandır kullanmayı düşündüğünüz bir hizmeti, bu küresel kriz esnasında deneme şansına erişmiş olmanız olası. Ancak bu durumda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Teklifin gerçekten ilgili firmadan gelip gelmediğine emin olmalısınız. Firmaların logolarını, e-posta adreslerini, websitelerini taklit eden bu dolandırıcılarla iletişim ve kart bilgilerinizi paylaşırsanız, çok zor durumda kalabilirsiniz. Bankaların da bugünlerde olağan temposunda çalışmadığını aklınızda bulundurun.

Kampanya dahilinde gerçek bir firmaya ödeme yaptıysanız, bu dönem sonrasında fiyatların normale döneceğini, ve hatta çok büyük ihtimalle eski fiyattan daha yükseğe çıkacağını aklınızda bulundurun. Ne ödediğinizi bilin ve sanal ödeme makbuzlarınızı saklayın. 3 aylık, 6 aylık gibi kampanyalarda, dönem sonrası otomatik ödeme seçeneğini kapatmayı unutmayın. Özellikle ilk defa deneyeceğiniz bir hizmet satın alıyorsanız, indirimli abonelik dönemi sonrası bu hizmeti kullanmama ihtimaliniz de olduğundan kart ekstrenizde büyük rakamlar görmek istemezsiniz diye düşünüyorum.

Çevrim içi alışveriş sitelerindeki %80 %90 gibi abuk sahte indirimler

Alışveriş siteleri, bazı büyük indirim günlerinde uyguladığı politikayı bugünlerde de devreye sokmuş gibi görünüyor. Özellikle daha çok gıda ve temizlik malzemesine ihtiyaç duyulan zamanlarda bu tarz indirimler çok mantıksız geliyor. Ancak her zaman olduğu gibi yine yok satıyorlar ve sürekli tıklanıyorlar. Akıl alır gibi değil…

Çevrim içi tanışma uygulamaları tam da bu anı bekliyordu

Dışarıya çıkamıyorsunuz, yeni insanlarla tanışıp sosyalleşemiyorsunuz ama hiç üzülmeyin. Siz, evet siz, çevrim içi tanışma uygulamalarının radarındasınız. Bu krizin onlar da farkında ve var güçleriyle çalışıyorlar. Olur olmaz yerlerden çıkıp, bir anlık boşluğunuza getirip gold, premium, vip ya da adı her neyse o üyeleri arasına sizi de dahil ediyorlar. Sonra kurtulun kurtulabilirseniz…

Bu tarz sayfalar sürekli açılıp kapandığı için, olmayan bir sayfada kredi kartı bilgilerinizin bulunması, en korkunç filmlerle yarışır. Kartınızı, e-posta adresinizi, telefon numaranızı değiştirmek durumunda kalabilirsiniz.

Siber zorbalık daha çok can yakıyor

Bugünlerde sosyal medyada daha çok zaman geçirdiğimiz de malum. Sadece yazmak için yorum yazanların gönderiniz altına doluştuğuna şahit olabilirsiniz. Bu tarz insanların normalde de en büyük zevki bunu yapmak iken, onlar da krizden payına düşeni alıp daha çok küstahlaşıp, daha ağır saldırabiliyorlar. Önce kendinizi, daha sonra aileniz ve sevdiklerinizi bu hadsiz yaratıklara karşı uyarın. Bu tür davranışları belgeleyerek şikayet etmeyi de unutmayın.

Kişisel verileriniz artık yok satıyor

Bilmiyorum sizde durum nedir ama, spam kutum bugünlerde dolup taşıyor. Bazı önemli postaların da spam olarak işaretlendiğini bildiğimden sürekli burayı da kontrol ediyorum. Her seferinde daha çok sinirleniyorum.

Adını hiç bilmediğim siteler, benim adımı ve soyadımı nasıl biliyor? İnanın anlayamıyorum. Bugünlerde de iyice fazla olmaya başladılar artık. Bu tarz postalara hiçbir şekilde cevap vermeyin, gönderdikleri ekleri açmayın.

Bağış isteyen, kredi veren, hatta bankam adına benimle görüşmek isteyen saçma sapan numaralardan da mesaj ve arama alıyorum. Anlaşılan, evde kalın uyarısı bu tarz sahte telepazarlama sektörüne de canlılık getirdi. COVID-19 testi için arayanların bile olduğu söyleniyor.

Yeterince vaktiniz olsa bile fazla merak etmeyin

Daha önce hiç duymadığınız uygulamalar yüklerken dikkatli olun. Şu son bir ay içinde uygulama marketlerinde müthiş bir hareketlilik var. Tahmin edeceğiniz gibi amaçları reklam satmak, ve kişisel verilerinizi ileride kullanmak amacıyla saklamak.

Hazır merak demişken, çevrim içi kumar siteleri ve yetişkinlere yönelik içerikler yayınlayan sayfaları merak bile etmeyin. Şu anda sadece cebinizdeki parayla ilgilendiklerinden emin olabilirsiniz.

Bonus: Önce sağlık

Çevrim içi güvenliğiniz önemli, ama sağlığınız hepsinden daha önemli. Ellerinizi sürekli yıkayın, temastan kaçının, beslenmenize dikkat edin, sigara içmeyin (fırsatını bulmuşken söylemezsem olmaz) ve tabii ki evde kalın.

 18,634 total views,  1 views today

Kategori:Teknoloji

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir