İçeriğe geç

iPod Touch artık alınır mı

Last updated on 7 Şubat Perşembe, 2019

Bu yazımda, bir iPod Touch ile neler yapabileceğinizi, neleri yapamayacağınızı, ve en önemlisi gerçekten iPod Touch satın almaya değer mi sorusunu cevaplamaya çalışacağım.

iPod, Apple’ın bir zamanlar vazgeçilmez MP3 çalarıydı. Konumuz gereği iPod Touch özelinde konuşacak olursam, ilk versiyonu eylül 2007’de piyasaya çıktı. Türünün uzun süre tek örneği olan iPod, 100 milyonun üzerinde sattı. Son olarak 2015 yılında 6. nesil iPod touch piyasaya çıktı. Apple’in satış verilerinin hatırı sayılır bir kısmını hala iPod’lar oluşturduğu için yıl 2018 oldu ama hala resmi olarak satışı devam ediyor.

ABD’de iPod Touch için tavsiye edilen fiyat yaklaşık 199 Dolar olurken, (32 GB versiyonu için) Ülkemizde ise 1499 liradan satılıyor. Benim elimde, artık satışı durdurulan 64 GB versiyonu var. Kullanım deneyimlerimin ardından bu yazıyı hazırlamaya karar verdim.

iPod Touch neden alınmalı ya da neden alınmamalı sorularına kendi yorumlarım ve deneyimlerimle cevap vermeye çalışayım.

Pembe renkli bir adet iPod Touch

Neden hala alınabilir?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, resmi olarak iPod üretimi durmuş olsa da, satış rakamlarında iPod’un yeri hala sağlam olarak görünüyor. Satışlar devam ederken siz de bir adet almak isterseniz, aşağıdaki sebeplerden biri mutlaka tam sizin için uygun olabilir. 🙂

iOS’u uygun fiyata deneyimleyebilirsiniz

6. nesil iPod Touch, iOS 12 güncellemesini aldı ve diğer bütün iPhone / iPad’ler gibi, en güncel sistemi kullanmaya devam ediyor. Bu doğrultuda, eğer iOS sistemini deneyimlemek istiyorsanız, ancak bütçeniz bir iPhone alabilmek için yeterli değilse; iPod Touch satın almak sizin için doğru bir seçim olabilir.

Çocuğunuz için uygun bir seçim olabilir

iPod Touch, bir iPhone’un çalıştırabildiği bütün uygulamaları ve oyunları çalıştırabiliyor. 4 inch ekranı ile de rahatlıkla video izleyebilir, sosyal medya uygulamalarını sorunsuz kullanabilirsiniz. Ama o çocuklar yok mu o çocuklar…

Uygulama mağazalarındaki geri ödeme isteklerinin başlıca sebepleri yanlış satın almalar. Güvenlik kontrolleri ayarlanmamış telefonlarda çocuklar oyun oynarken, oyunun tam heyecanlı yerinde artık bir daha reklam görmeyeyim ya da şu arabayı alayım diyerek uygulama içi satın almalar yapabiliyorlar. Aile bireyleri, birkaç dakikalığına da olsa rahat bir nefes almak için telefon ya da tabletlerini çocuklarına veriyorlar. Çocuklar da cihazı keşfederken bazen hiç olmadık şeyler yapabiliyorlar.

iPod Touch’ta sadece kablosuz ağ bağlantısı kullanılabiliyor. Bu yüzden çocuğunuza bir iPod’u rahatlıkla verebilirsiniz. Dilediğiniz kadar çevrim dışı oynanabilecek oyun yükleyebilir, ya da kablosuz özelliğini açık tutup uygulama satın alma için bu cihazın yetkilendirmesini kaldırabilirsiniz.

Bazı fonksiyonları gerçekten insanın aklını karıştırıyor

6. nesil iPod touch özelinde konuşacak olursak, ağırlığı sadece 88G. Bir iPhone 8 ise tam olarak 148G. iPod Touch’un mono hoparlörü var ancak ses çıkışı başarılı denebilir. Özellikle kulaklıkla müzik dinlerken, iPhone modellerine göre ses kalitesi belirgin düzeyde daha iyi diyebilirim. Müzik dinlemek için hala MP3 çalar tarzı cihazlar tercih edenler de iPod Touch satın alabilir.

Sürekli seyahat edenler için

Telefonlarımızla birçok şey yapmaya çalıştığımızdan, genellikle şarj sorunu ve nadiren de olsa hafıza sorunu yaşayabiliyoruz. iPod Touch, 40 saate kadar müzik çalabilme ve 8 saate kadar video oynatabilme özelliğine sahip olduğundan, en azından yolculuklarınız esnasında telefonunuza biraz nefes aldırabilirsiniz.

Neden artık almamalı?

Satın almak ya da almamak tamamen sizin tercihiniz, ama aşağıdakiler sizi tanımlıyorsa, iPod Touch size hitap etmiyor olabilir.

Bir iPhone’unuz varsa

Halihazırda bir iPhone’unuz var ve iPod Touch satın almayı düşünüyorsanız: iPod Touch ile yapabildiğiniz her şeyi ve çok daha fazlasını zaten elinizdeki iPhone ile yapabildiğinizi unutmayın.

Hücresel bağlantı sizin için önemliyse

iPod Touch, sadece kablosuz bağlantı özelliğiyle internete bağlanabiliyor. Eğer dışarıda çevrim içi olarak müzik dinlemek ya da video izlemek istiyorsanız, iPod Touch sizin için uygun bir seçim olmayacaktır.

Güncel yazılım kullanmak sizin için önemliyse

Yukarıda, iPod Touch’un en güncel iOS ile çalıştığını yazmıştım. Ama kısa bir süre sonra, iPod için yazılım desteği sonlanabilir. Apple bu, sağı solu belli olmaz 🙂

Sonuç

Şekli ve özellikleri itibariyle şahane bir cihaz olan iPod Touch, artık ciddi anlamda eski günlerini arıyor. Her ne kadar satışlar hala devam etse de, artık bir iPod Touch almadan önce iyice düşünmek gerekiyor.

Güncelleme: Bu sene başında iPhone SE cihazımın yerine Xiaomi Mi A2 aldım.iOS gelişmelerini ve uygulamalarını takip etmek için iPod’umu artık daha sık kullanıyorum. Ayrıca Spotify’daki listelerimi de çevrim dışı dinleyebilmek için telefon yerine iPod’a indiriyorum. Şarj konusunda çok başarılı olduunu söyleyemem, özellikle wifi açıkken pil hızlı bir şekilde tükeniyor. İşinizi bitirdikten sonra, ya da indirmeleriniz bittiğinde kablosuz bağlantıyı ayarlar içinden kapatmanızı öneriyorum.

 35,207 total views,  14 views today

Kategori:Teknoloji

4 Yorum

 1. Kathy Kathy

  Another advantage to consider is with ipod you don’t have to answer the people you ignore :’)
  Nice post

 2. ali ali

  şuan benim elimde bir adet iphone var, ancak, dışarıda müzik dinlemeye falan kalksam, şarj sorunundan korkup gereksinim duymadıkça telefonla pek haşirneşir olmuyorum. iphonenin yanına bir yardımcı olarak müzik ve videolar için alınabilinir. ancak, şu pover bank teknolojiside yayıldığı için şarj sorunuda yavaş yavaş ortadan kalkıyor gibi. İpod touch bir zamanlar hayalimi süsleyen ancak, o zamanki dokunmatik fobimden dolayı yanına yaklaşamadığım bir araçtı.

 3. Kıvanç Kıvanç

  ipod touch kasası bir telefon olsa , 5000 Lira bile olsa alırım . 1 sn bile düşünmem. Apple küçük telefon severler için neden böyle bir şey yapmıyor anlamış değilim .

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Kesinlikle katılıyorum. Hem çok ince, hem çok hafif.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir