İçeriğe geç

Hakkımda

Merhaba, hakkımda birçok şeyi öğrenebileceğiniz sayfama hoş geldiniz!

Ben kimim?

Adım, sitemin adından da anlayacağınız üzere Salih. Yazımı yazdığım zaman itibariyle 29 yaşındayım ve Istanbul’da yaşıyorum. Kamuda çalışıyorum ve uluslararası ilişkiler okuyorum. 29 yıl öncesinin Haziran ayında Samsun’da doğdum. Aralıklarla memleketimi ziyaret ediyorum ancak hayatımın çok büyük kısmı Istanbul’da geçiyor. İlkokulu ve liseyi de İstanbul’da bitirdim; çalışma hayatıma da burada devam ediyorum.

Doğuştan görme engelliyim fakat, bu durumun hiçbir zaman hedeflediklerimi sınırlandırmasına izin vermedim. İlkokulu körler okulunda okudum. Yabancı dil ve elektronik aletlere merakım o zamanlardan geliyor. Henüz ingilizce derslerimiz başlamadan önce bile 4. sınıfın İngilizce kitabını merak eder, okurdum. Nitekim, lisede de dil bölümü okumaya karar verdim ve zorluk yaşamadan birçok şey öğrendim.

Site açma fikri nereden çıktı?

Yukarıda, çocukken elektronik aletlere merakımın olduğunu yazmıştım. Tabii listede en başta bilgisayar ve ceptelefonlarını sayabilirim. Bilgisayarla tanışmam da 11 yaşında olduğum günlere dayanıyor. O zamanlardan başlayarak, bir şeyler öğrenmeye çalıştım. Özellikle evimize bir adet bilgisayar edindikten sonra kendimi daha fazla geliştirme imkanı buldum. O günlerde bile, kendimce bir şeyler yazar, kaydedip sonra tekrar silerdim. Internetle ilk tanıştığım günlerde de bir websitesinin sahibi olmak, bana çok havalı bir şeymiş gibi geliyordu. Web tasarımı konusunda başarılı olduğumu söyleyemem ama, gerçekten ismimin geçtiği bir web sayfamın olmasını hep hayal ederdim. Adres çubuğuna adımı yazıp, ileride bu adres benim olacak derdim 🙂

Yaklaşık 18 yaşında olduğum dönemlerde bloglarla tanıştım ve ben de kendimce bir şeyler yazdığım birkaç küçük blog denemesi yaptım. O dönemlerde ilk program çevirisi denemelerimi de yapmaya başlamıştım. Çevirilerimi herkesle paylaşmak için, benim için büyük bir atılım olan blog.com blogumu açtım. Gerçekten, benim için çok büyük rakamlara ulaşan okuyucu ve abone sayısına ulaştım. Belli bir süre daha çok kişisel yazılarımı paylaştığım bu blogla yoluma devam ettikten sonra daha fazlasını yapmak amacıyla bu sitemi kurdum ve nihayet, hep istediğim şeyi başarmış oldum.

Nelerden hoşlanırım?

Teknoloji konusunda her şeyi, sporu (Özellikle futbol, basketbol ve tenis), müziği, şarkı keşfetmeyi, güncel şeyler okumayı, yazmayı, yeni insanlar tanımayı, yabancı dilleri, ve bildiklerimden farklı ne varsa öğrenmeyi çok seviyorum. Herhangi bir konuda iki farklı görüşten de birşeyler öğrenmeye gayret ediyorum. Sitemde de göreceğiniz üzere daha çok, teknoloji, spor, müzik konularında yazılar yazıyorum.

Ne tarz müzik dinlerim?

Ruh halime göre her tür müziği dinlerim. Popüler müzik, türk müziği, klasikler, rock, house/electronic, country, çeşitli dillerde müzikler, 80’ler-90’lar vb.

birçok ülkede ve türde müzik listelerini takip ediyorum. Başta Eurovision olmak üzere şarkı yarışmalarını takip ederek müzik listelerimi genişletiyorum. Yeni şarkılar keşfetmekten büyük keyif alıyor, Youtube ve Spotify’de, popüler şarkılara yapılan coverları da ilgiyle dinliyorum.

profesyonel olarak enstrüman çalamıyorum ancak, basit anlamda nota bilgisine ve müzik kulağına sahip olduğumu söyleyebilirim. Uzun zamandır, Yaşadıklarımdan ve çeşitli olaylardan ilham alıp, Tamamen sanal enstrümanlar kullanarak kendimce müzik besteliyorum. DJ ve yapımcı olan değerli dostum Alex B ile bir konuşmamız esnasında bestelerimden birini dinleyip, bunları düzenleyerek yayınlamayı teklif etmesiyle dijital müzik kariyerim de beklenmedik bir biçimde başlamış oldu. Sonrasında ilk tekli çalışmamız Good Old Days‘i (Eski Güzel Günler) yayınladık.

Peki spor?

Aktif olarak yaptığım bir spor, ne yazık ki yok… Bir dönem, satranca ilgi duymaya başlamıştım ama bu dönem kısa sürdü. Bunun yerine, aktif bir spor izleyicisiyim. 🙂

Futbol, en çok keyif aldığım spor. Fenerbahçe taraftarıyım. Avrupa liglerini fırsat buldukça takip etmeye çalışırım. Manchester United, Bayer Leverkusen, PSV Eindhoven, Karabağ, Rangers, Deportivo, ve Brann gibi takımları da ciddi manada takip ediyorum.

Basketbolda daha çok avrupa ve dünya kupalarını, Euroleague’i ve Türkiye ligini takip ediyorum. Teniste ise Roger Federer hayranıyım.

Ne okurum?

Wikipedia tiryakisiyimdir; Günde en az yarım saatimi wikipedia makalelerini okuyarak geçiririm. Ülkeler, yaşam tarzları, inanışlar, kültürler, diller, müzikler, sporcular, takımlar, icatlar, mucitler, biyografiler ve başarı öyküleri, oldukça ilgimi çeker. Sıklıkla haber, mizah ve köşe yazıları okur, podcastlar dinlerim. Düzenli olarak kitap okuma alışkanlığım, ne yazık ki şu aralar yok. Ancak öncesinde birçok roman okudum, hayat hikayeleri, ve gezi yazıları da çok ilgimi çekerdi. Ayrıca pratik amaçlı birçok hikayeyi de Türkçeye çevirdim.

Şu aralar nelerle uğraşıyorum?

Yukarıda okuduğunuz üzere, dijital müzik maceram başladı. Yeni müzikler yapıp, Alex ile bunların düzenlemesini yapıyoruz. Bununla birlikte; Web içeriklerinin, yazılımların vb. içeriklerini Türkçe’ye çevirmekten büyük keyif alıyorum. Şu aralar, çeşitli web sayfalarının ve yazılımların Türkçe’ye çevirileri konusunda projelerde görev alıyorum. iTunes’ta podcast içerikleri yayınlayarak, ilgilendiğim konuları herkesle paylaşmaya gayret ediyorum.
Engelliler için yardımcı teknolojiler ve ilgili yazılımlar konularında çeşitli çalışmalar yapıyorum.

Yapay zeka desteğiyle görme engellilerin hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen Hollanda menşeili Envision AI uygulamasının Türkiye temsilcisiyim.

Engelsiz android projesi kapsamında moderatörlük, sosyal medya kontrolü ve uygulama testi görevlerini yapıyorum.
Bulut çözümleri, çevrim içi müzik hizmetleri, internet tarayıcıları ve sosyal medya uygulamalarıyla ilgili bütün önemli gelişmelerin paylaşıldığı ve karşılıklı bilgi alışverişinin yapıldığı yeni sekme e-posta grubunun kurucusuyum.
2013-2018 yılları arasında Erişilebilir bir Twitter uygulaması olan Chicken Nugget‘ın Türkçe çevirisini ve Türkçe destek hizmetlerini yürüttüm.

Diğer çalışmalarımı, projeler sayfamdan inceleyebilirsiniz.

Aktif olarak kullandığım sosyal ağlara anasayfadan ulaşabileceğiniz gibi; sayfanın üst kısmındaki iletişim sayfam aracılığıyla da benimle ve çalışmalarımla ilgili bütün sorularınızı sorabilir, bana yeni çalışmalar konusunda fikir de verebilirsiniz….