İçeriğe geç

Gerçek kablosuz kulaklık Jabra Elite 65T incelemesi

Bu yazımda, bir süre önce kullanmaya başladığım Jabra Elite 65T hakkındaki yorumlarıma yer vereceğim. İlk kez gerçek kablosuz kulaklık deneyimi yaşayacaklar ya da kulaklığını yenileyecekler için faydalı olmasını umuyorum. Yazının sonunda kısa bir mikrofon testi içeren ses dosyası da paylaşacağım. Bu tür kulaklıklarla ilgili çok fazla sayıda inceleme yazısı var ancak mikrofon testi videosu bulmak neredeyse imkansız.

Gerçek kablosuz kulaklık nedir?

Gerçek kablosuz kulaklıklar, son dönemlerde hayatımıza giren birçok teknolojik üründen sadece bir tanesi. Bluetooth teknolojisinin gelişmesiyle birlikte ses ve kulaklık konularında deneyimli firmalar da bir bir ürünlerini tüketiciyle buluşturmaya başladı. Her geçen yıl ürünlerini daha da geliştiren firmalar, artık kullanıcıyı kabloya bağımlı olmaktan yavaş yavaş kurtarıyor. Ancak kulaklıkların yaygınlaşmasıyla birlikte fiyatlar düşse de, henüz her keseye uygun üst düzey kulaklıklar bulabilmek pek de mümkün değil.

Gerçek kablosuz kulaklıklar, herhangi bir kabloya bağlı olmadan çalışıyor. Tahmin edeceğiniz üzere bu kulaklıklarda bluetooth teknolojisi kullanılıyor. Kullanıcılar, cihazlarına belli mesafe uzaklığında olsalar bile müzik dinleyip telefon aramaları yapabiliyor. Kulaklıklarda kullanılan ses teknolojisi, pil ömrü ve ergonomi gibi konular fiyatları doğrudan etkiliyor. Kimi kulaklıklar telefon görüşmeleri için özel olarak üretilirken, kimi modellerde de üst düzey müzik dinleme deneyimi hedefleniyor. Gerçek kablosuz kulaklık dendiğinde akla ilk gelen ürünler şüphesiz Apple airpods, Sennheiser Momentum ve Jabra Elite serisi modelleri. Dilerseniz bu yazının da konusu olan Jabra Elite 65T’yi yakından tanıyalım.

Jabra ne yapması gerektiğini biliyor

Kablosuz kulaklık ve hoparlör ürünleri geliştiren Danimarka menşeili Jabra firması, hem kişisel, hem de kurumsal kullanımlar için her bütçeye uygun çözümler sunuyor. Şu günlerde Elite serisi kablosuz kulaklıklardan en uygun fiyatlı ürünü ise Elite 65T.

Elite 65T kulaklığın resmi. Kaynak: Phonearena

Ürünü, kablosuz bir kulak içi kulaklık olarak adlandırabiliriz. Kulaklıkta Bluetooth 5.0 bağlantı noktası kullanılıyor. İki cihaza aynı anda bağlanabilen Elite 65T, hafızasında 8 farklı cihazın profil bilgilerini tutabiliyor. Sağ kulaklığında Sihirli düğme (Magic button) olarak da adlandırılan tek bir düğme, sol kulaklıkta ise ses açma ve çalan müziği kontrol edebilme olanağı sunan iki düğme bulunuyor. Kulaklıklar, Android ve iOS işletim sistemleri için geliştirilmiş Sound+ uygulamasıyla kontrol edilebiliyor. Bu yazılım sayesinde kayıp Elite 65T’nizi bulabilmenin yanında, ekolayzer ayarlarını yapıp kulaklığınızın yazılımını da güncelleyebiliyorsunuz.

Sihirli düğmeye birkaç saniye basılı tutarak kulaklık açılıp kapanabiliyor. Bir kez basıldığında cihazda varsa sesli asistanı aktif edebiliyor. Eğer o esnada müzik çalıyorsa, çalan şarkıyı durdurup yeniden oynatmaya başlayabiliyor. Ayrıca gelen aramalar da sihirli düğmeden yanıtlanıp sonlandırılabiliyor. Kulaklıkta sesli yönlendirme de bulunuyor. Bağlantı ve pil durumunu sesli olarak söyleyebilen rehber, ayrıca sizi arayan kişinin arayan kimliğini de bildiriyor. İsteğe bağlı olarak sesli yönlendirmeler uygulama özerinden açılıp kapatılabiliyor, konuştuğu dil de değiştirilebiliyor (Maalesef Türkçe mevcut değil)

Elite 65T yaklaşık 5 saatlik bir pil ömrü sunuyor. Şarj kutusu ise kulaklıkları tamamen iki kez şarj edebiliyor. Basit bir hesapla bütün bir günü çıkarabiliyorsunuz. Şarj kutusu, mikro USB kablo ile 2 saatte tamamıyla şarj olup, aynı zamanda kulaklıkları da şarj ediyor.

Alışmak biraz zamanınızı alıyor

Kulaklıklar oldukça hafif ancak kulak içi kulaklıklara alışmamış biri için başlangıçta biraz sıkıntı yaşatabilir. Kulaklıkları doğru bir şekilde taktığınızda dışarıdan çok az ses alabiliyorsunuz. Müzik çalmaya başladığında ise artık etrafınızdaki hiçbir sesi duyamıyorsunuz desem yeri var. Ama Jabra bunu da düşünmüş. Sihirli düğmeye iki kez bastığınızda hear through özelliği aktif oluyor. Böylelikle kulaklıktaki mikrofonlar aracılığıyla çevrenizdeki sesleri de net olarak duyabiliyorsunuz.

Ses performansı

bu kulaklığı almadan önce en çok merak ettiğim şey, aramalardaki HD sesi destekleyip desteklemediğiydi. Eğer HD ses desteklemeyen bir model kullanırsanız, FaceTime, Duo, Skype gibi internetten aramalar yapabildiğiniz uygulamalardan da düşük kalitede bir ses alırsınız. Elite 65T aramalarda oldukça başarılı. Aldığınız ses gayet net ve hiçbir gecikme / kesilme yaşamıyorsunuz, tabii telefonunuzdan gereğinden fazla uzaklaşmazsanız 🙂 Konuştuğum arkadaşlarım, sesimi çok net duyduklarını söylüyorlar. Gürültülü ve özellikle rüzgarlı ortamlarda bile sesinizi çok net iletiyor. Kulaklıklarda ikişer tane olmak üzere 4 mikrofonu var.

Tek kulaklık kullanıp çevrenizdeki sesleri diğer kulağınızla duymayı isterseniz bu da mümkün. Ancak tek kulaklıkla kullanım için sağ taraftaki kulaklığı kullanmak durumundasınız. Sol kulaklığı da şarj kutusuna koyup kapağını kapatmanız yeterli olacak.

Müzik konusunda da gerçekten aldığıma pişman etmeyen bir performansı var. Hem Android telefonum, hem de iPod’um ile denemelerimde gayet memnun kaldım. Sound+ uygulamasıyla dilediğiniz ekolayzer ayarlarını yapabiliyorsunuz. Sol kulaklıktaki düğmeler, ses kontrolü ve şarkı değiştirme komutlarına yeterince çabuk tepki veriyor.

Eksi yönleri

En başta söyleyeceğim eksi yönü şüphesiz şarj kutusu. Kullanılan malzeme oldukça dayanıksızmış hissi veriyor. Kapağını nasıl açmanız gerektiğini öğrenmeniz de biraz vaktinizi alıyor. Kulaklıkları şarj kutusundan çıkardığınızda nadiren sol kulaklığın çalışmadığı durumlar oluyor. Bunu da yazılım güncellemesiyle çözebileceklerini umuyorum.

Android’in kronik sorunu olan ses gecikmesi bu kulaklığı da biraz etkiliyor. Ses gecikmesi telefondan telefona farklılık gösterse de, Mi A2 telefonumu TalkBack ekran okuyucusu ile birlikte kullandığımdan gecikmeyi daha çok hissediyorum. Ancak her nedense aramalar esnasında hiçbir gecikme yaşamıyorum ve bu çok hoşuma gidiyor. Telefonla konuşurken TalkBack’in sesli geri bildirimi bile gecikme yaşatmıyor. Neredeyse kablolu kulaklık performansı veriyor.

iPod Touch tarafında VoiceOver açıkken kullanımımda ise gecikme makul seviyede. Aramalar esnasında aynı şekilde gecikmeden eser yok.

Mikrofon testi

Sonuç

Jabra Elite 65t bir kablosuz kulaklıktan beklediğim neredeyse her özelliğe sahip. Kulaklıklar ayrıca bluetooth destekleyen bilgisayarlarla uyumlu çalışabiliyor. Bağlantı hızı beklediğimin çok daha ilerisinde. Şarj kutusu cebinize rahatlıkla sığabilecek boyutlarda ve oldukça hafif. Ben gerçekten memnun kaldım.

 14,017 total views,  1 views today

Yayınlandığı kategori:Teknoloji

Tek Yorum

  1. Cem Cengiz Cem Cengiz

    Gayet güzel bir inceleme olmuş abi. Eline sağlık. Ben şu aralar headset bluetooth kulaklık bakıyordum; ancak bu inceleme sonrası kulak içi modellerden bunu da gündeme alacağım muhtemelen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir