İçeriğe geç

Firefox’ta kullandığım eklentiler

Son Güncellenme tarihi 23 Ağustos Perşembe, 2018

Çok yakından takip ettiğim açık kaynaklı internet tarayıcısı Firefox’u 5 yıldan fazla süredir aktif olarak kullanıyorum, ve iyiki de Internet Explorer alışkanlığımdan vazgeçmişim diyorum…

Firefox’u sevmemde baş rol oynayan 2 unsur; tarayıcının eklenti desteği ve hızı.

Firefox’un ortaya çıkışı 2004 yılının başlarına kadar uzanıyor; Öncesinde Phoenix, daha sonraları Firebird ve en son Firefox isminde karar kılınarak Nisan 2004’te ilk kararlı sürümü yayınlanmış. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Mozilla Vakfı tarafından geliştirilen Firefox’un Windows, Linux, OsX, Android ve iOs platformları için sürümleri halen ilgili platformlara sahip kullanıcıların hizmetinde. İnternet tarayıcısı kullanıcılarının yaklaşık 30%’unu Firefox oluşturuyor ve günümüzde Windows işletim sisteminde en çok kullanılan tarayıcılardan bir tanesi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Öyle ki, Almanya, ve Endonezya’da internet tarayıcısı olarak Firefox’u seçenlerin oranı 50%’nin üzerinde. [Kaynak.: Wikipedia]

Hız, sadelik, güvenlik ve kişiselleştirilebilirlik ilkelerini esas aldığını her fırsatta dile getiren ve her sürümünde de bu ilkesi doğrultusunda geliştirmeler yapan Firefox’un bence en büyük artısı, eklenti desteği sunuyor oluşu. Eğer bir internet tarayıcısının temasını, arka plan rengini, araç çubuğunu kendi zevkine göre düzenlemenin yanında bir de yetenekli kişilerce geliştirilmiş eklentileri düşünürsek bence Firefox, internet tarayıcılarının en başarılısı.

Bu yazımda, kullandığım eklentileri sizlerle paylaşıyorum. Daha çok verimlilik ve erişilebilirlik kategorileri içinde değerlendirebileceğim eklenti listemden istifade etmenizi, ayrıca eğer bu liste dışında kullandığınız farklı ve faydalı eklentiler varsa benimle paylaşmanızı çok isterim. Her eklentinin altındaki eklenti sayfası bağlantısına giderek sizler de ilgili eklentileri edinebilirsiniz.

İşte Firefox’ta kullandığım eklentiler!

Alldebrid plugin

Alldebrid’i bilmeyenler için kısaca özetlemem gerekirse; Dosya paylaşım sitelerinin premium servislerini uygun bir fiyatla bir araya getiren, başarılı bir websitesi. Turbobit, Letitbit, FreakShare, ZippyShare vb. 80’in üzerinde premium servisten dosya indirme olanağına, tek bir fiyata sahip oluyorsunuz. Bu da her site için ayrı ayrı ödeme yapmaktansa bana oldukça cazip geliyor. Firefox eklentisi, desteklenen bir bağlantıyı açtığınızda ya da üzerine sağ tıkladığınızda hedefteki dosyayı size Alldebrid ile indirme imkanı veriyor.

Google Translator

Google çeviri hizmetinden uzun uzun bahsetmeme gerek yok sanırım. Bu eklenti de web sayfalarını ya da panoda seçili kelimeyi başka bir dile çevirmemize yardımcı oluyor. Yapmanız gereken tek şey, çevirmek istediğiniz sayfadayken F2 tuşuna basmak.

IDM Integration

Bu eklentiyi aslında bir modül olarak değerlendirmem daha doğru olacak. Eğer bilgisayarınızda Internet Download Manager varsa ve varsayılan tarayıcınız Firefox ise, IDM bu eklentiyi otomatik olarak kuruyor. Tabii kullanmak ya da kaldırmak sizin elinizde.

iCloud yer işaretleri

Aynı zamanda iPhone ve iPad kullandığımdan, ilk zamanlarda Firefox yer işaretlerimi nasıl Safari’de kullanabilirim diye düşünüyordum. Bu konuda birçok araştırma yaptım ve çok etkili bir çözüme ulaştım. iOS cihazda iCloud kullanımı etkinse, Windows için iCloud’u bilgisayarınıza indirip Apple kimliği ile oturum açtıktan sonra, yer işaretleri eşitleme bölümünde FireFox’u seçiyorsunuz. Daha sonra iCloud yazılımı, Firefox tarayıcısında iCloud yer işaretleri eklentisini indirmenizi istiyor.

Bu eklenti ile; Firefox yer işaretleri olduğu gibi iOS cihazdaki Safari tarayıcısına aktarılıyor. Eklenti ile iOs cihazdaki iCloud, sürekli eş zamanlandığı için, daha sonra yine yer işareti koyduğunuz bir sayfayı anında iOS cihazda görebiliyorsunuz.

Talky.io

Bu eklentiyi, çabucak bir görüntülü görüşme başlatmak için kullanabilirsiniz. Şimdiye kadar, denemek dışında kendisine hiç işim düşmedi ancak göreve hazır bir biçimde bekliyor.

uBlock Origin

Web sayfalarındaki reklamlar, aniden açılan pencereler, birden bire belirip can sıkıcı sesler çıkaran videolardan kurtulmak için bu eklentiyi kullanıyorum. Küresel bir topluluğa sahip eklentinin her gün gelişen ve zenginleşen bir reklam filtresi var. Ülke ve bölgenize göre filtreyi otomatik olarak seçen eklenti ile size sadece reklamsız bir gezintinin keyfini sürmek kalıyor. IE kullandığım zamanlarda en çok aradığım böyle bir çözümdü ancak, IE cephesinde sisteme bir uygulama kurmak suretiyle, arka planda çalışan ve belirli bir ücret karşılığı bu işi yapan eklentiler var.

Firefox’ta kullanabileceğimiz bir sürü reklam engelleyici var. Ama bu eklentiye, tarayıcı ve sistem belleğinı yormaması sebebiyle çok güveniyorum.

WeTransfer

Popüler dosya paylaşım hizmeti WeTransfer’in Firefox eklentisi. Alt+Shift+W kısayolu ile kolaylıkla eklenti arayüzüne erişip dosyalarınızı güvenle paylaşabiliyorsunuz. Bir dosya paylaşmak isteyip de email ile gönderemediğiniz durumlarda WeTransfer’e ve Firefox eklentisine güvenebilirsiniz. WeTransfer, Mozilla tarafından da destekleniyor.

What Runs

Tamamen meraklı insanlar için geliştirilmiş bu eklenti ile bir sitenin hangi altyapıyı (CMS) hangi temayı, hangi arabirimi ve hangi eklentileri kullandığını öğrenebilirsiniz.

Wikiwand

Wikipedi görünümünü özelleştiren, en önemlisi de makaleleri sorunsuzca okumamıza olanak sağlayan çok faydalı bir eklenti. Wikipedi severlerin mutlaka kurmasını öneriyorum.

Bu yazıyı 23.08.2018 itibariyle gözden geçirip güncelledim. Bazı eklentiler Firefox Kuantum ile uyumlu olmaması sebebiyle artık kullanılamıyor.

6,495 total views, 3 views today

Yayınlandığı kategori:Teknoloji

4 Yorum

 1. M. Kaan M. Kaan

  Webvisum eklentisini Firefox’un son sürümüyle nasıl uyumlu hale getiririm?

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Maalesef bunun için bizim yapabileceğimiz herhangi bir şey yok. Ancak Firefox 53 öncesi sürümlerde eklentiyi kullanabiliyoruz, ki güvenlik gerekçesiyle bu yöntem pek tavsiye edilmiyor.

   • M. Kaan M. Kaan

    Mecbur eski sürümü kullanmakta buldum çözümü zaten. Portable apps’tan eski sürümlerini bulup kullanıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir