İçeriğe geç

Erişilebilirlik konulu geri bildirimlerime uygulama geliştiricilerinden gelen ilginç cevaplar

Yaklaşık 7 yıldır, akıllı dediğimiz telefonlardan kullanıyorum ve şu zamana kadar birçok geliştiriciyle çeşitli nedenlerle iletişime geçtim. Bu nedenlerin en önemlisi şüphesiz erişilebilirlik konusuydu. Bu yazımda, geliştiricilerin erişilebilirlik konulu geri bildirimlerime verdikleri en ilginç cevapları ve aramızda geçen eğlenceli dialogları sizlerle paylaşacağım. Yazımın sonunda da yakın zamanda birlikte çalıştığımız ve çok kısa sürede başarıya ulaştığımız bir geliştirici ekibine özel olarak teşekkür edeceğim.

Öncelikle bu konuya yabancı olanlar için neden erişilebilirlik geliştirmelerine ihtiyacımız olduğunu kısaca açıklamaya çalışayım. Biz görme engellilerin de diğer herkes gibi uygulamaları etkili bir şekilde kullanabilmemiz için uygulamaların, akıllı telefonlarımızda ve bilgisayarlarımızda kullandığımız ekran okuyucularla uyumlu çalışabilmesi gerekiyor. Gerekli düzenlemelerin yapılması çok zor değil ancak, geliştirmelerin yapılmasından daha zor olan şey, geliştiricilerin bu konudan haberdar olmasını sağlamak ve onları harekete geçirmek. İnanın bu iş gerçekten kolay değil.

Her şeyi bir kenara bırakıp; biraz da eğlenceli bir bakış açısıyla, herhangi bir uygulama ismi de vermeden şu ana kadar aldığım en ilginç cevapları paylaşmak istiyorum. Bu geliştiricilerin büyük bir kısmı Android geliştiricileri olduğu için, Android erişilebilirliğinin iOS’a göre daha az bilinmesini de düşünürsek ortaya çıkan dialogları şimdiden hayal etmeye başlayabilirsiniz. Yazının sonunda açıklama olarak eklenir ama ben şimdiden yazayım. Sıklıkla karşılaşacağınız TalkBack, Android’de kullandığımız ekran okuyucusudur. Yerel geliştiricilerden tutun da, dünya çapında oldukça bilinen uygulamaların geliştiricilerine kadar hepsinden, birbirinden ilginç cevaplar aldım. Artık başlayalım değil mi 🙂

“Her şeyi anladım ama…”

Kendisine çok detaylı bir şekilde uygulamasında nelerin eksik olduğunu ve neler yapması gerektiğini, gerekli kaynakları da ekleyerek yazdığım bir geliştiricinin cevabı aşağı yukarı şöyleydi:

Her şeyi anladım ama kafama takılan çok önemli bir nokta var. Ekran okuyucu dediğimiz şey telefona nasıl bağlanıyor? Ayrıca fiyatının da çokyüksek olduğunu duymuştum. Böyle bir cihazı alacak param yok. İyisi mi siz, benim yaptığım uygulamaya çok benzeyen (xx) uygulamasını kullanın.

Aslında biraz haklılık payı var. Windows tarafında ticari bir ekran okuyucu var ve çok çılgın fiyatlara satılıyor. Ekran ve okuyucu kelimelerini görür görmez, aklına bilgisayara bağlanan bir donanım kullandığımız da o gelmiş olabilir. Kendisine biraz daha açıklama yaptım ama maalesef olumlu bir sonuca ulaşamamıştık.

“Bu inanılmaz bir şey!

Bir geliştiriciden aldığım cevap da beni hayli gülümsetmişti. Yaptığı uygulama oldukça basit ancak birkaç etiketsiz düğme vardı. Attığım maile birkaç saat içinde geri dönüp şunları yazmıştı:

İletini okuduğumdan beri heyecandan yerimde duramıyorum. Uygulamamı bir körün kullanacağını hiç düşünmemiştim. Bu inanılmaz bir şey. Hemen söylediklerini yapıp sana bir beta göndereceğim.

Dedi ve dediğini de yaptı. Yaşadığım bütün sorunları aynı gün içinde çözdü. Aynı mantıkta çalışan binlerce uygulama vardır belki, ama sırf o yaklaşımı yüzünden uzun süre onun uygulamasını kullanmıştım. Şimdilerde ise artık güncelleme yayınlamıyor.

“Uygulamamızı TalkBack ile kullanmanızı tavsiye etmiyoruz”

Bunu söyleyen, oldukça popüler bir uygulamanın yine oldukça üst düzey bir yöneticisiydi. Öncesinde canlı destek bölümünden bir temsilciye, sonra daha üst düzey bir temsilciye sorunumu anlatmıştım. O da söylediğimden hiçbir şey anlamayınca beni bir yöneticiye yönlendirdi. Kendisine yaşadığımız bütün erişilebilirlik sorunlarını neredeyse 2 saat boyunca anlatmıştım. Sonuç olarak, uygulamanın TalkBack ile kullanılmaması gerektiğini söyleyip işin içinden sıyrılmaya çalıştı. Hatta o kadar ki, kullanılamayacağı için uygulamanın erişilebilirliği tarafına hiç yönelmemişler. Eğer dediği gibi olsaydı uygulamayı hiçbir şekilde kullanamayacağımı, sadece birkaç sorunla karşılaştığım için bunların çözülmesini istediğimi söyledim. Beni 10 dakika kadar beklettikten sonra bu tutumu için özür diledi ve sorunun bir an önce çözüleceğini, belirli aralıklarla da beni arayıp bilgi alacaklarını söyledi.

Sonuç: Yaşadığımız sorun hala tam olarak çözülmüş değil.

“Acil yardımın lazım kardeşim”

Bu seferki geliştirici beni çok sıcak karşıladı, söylediğim bütün eksiklikleri çözeceğini söyledi. Ancak aynı gün akşam üzeri gelen bir iletiyle şoke oldum. Kendisi sırf merakından telefonundaki TalkBack’i açmış, ancak geri kapatamıyormuş. Neyse ki bilgisayarından beni aradı da beraber kapattık. O gün karnıma ağrılar girene kadar gülmüştüm.

“”Gelecek yılki planlarımız arasına ekledik”

Şu kadarı bile insanı çıldırtmaya yetiyor. Neymiş, söylediğim bbütün her şeyi yapacaklarmış ama gelecek yılki planları arasında yer verebilirlermiş. Bu cevabı da yine çok popüler bir uygulamanın geliştiricilerinden almıştım. Onlara erişilebilirliğin bir özellik değil, bir hak olduğunu anlatana kadar hayli uğraşmıştım.

“Google Assistant ile uygulamamızı kullanmanız mümkün görünmüyor”

Yine oldukça uzun bir açıklama ve gerekli kaynakları gönderdiğim bir geliştirici ekibi, Google Assistant ile bu söylediklerimin pek mümkün olamayacağını yazmıştı. Kendilerine Google Assistant ile TalkBack arasındaki farkı anlatan bir video gönderdiğimde ise taşlar yerine oturdu. Sonuç: Bütün sorunları çözdüler.

Özel teşekkürlerimle

Bu yılın başlarında henüz erken erişim aşamasında olan bir not alma uygulamasını deneyip, erişilebilirlik sorunlarını kendilerine iletmiştim. Aynı gün içinde geri dönüş yapıp, sorunları çözeceklerini yazdılar. Dün Yayınladıkları yeni beta ile işaret ettiğim birçok sorunu çözmüşler. Belki de final sürümü yayınlandığında tamamıyla erişilebilir yeni bir not alma uygulamamız olacak. İtalya merkezli Ammodo Labsa teşekkürlerimle. Uygulamalarını Bu linkten Uygulamaya göz atabilirsiniz.

Geliştiriciler için notlar

Erişilebilirlik hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız bu kesinlikle bir problem değil. Ayrıca umuyorum ki bu yazıdan rahatsız olmamışsınızdır. İnternette erişilebilirlik ile ilgili çok miktarda kaynak, ve uygulamanızı test edip size geri bildirim gönderebilecek yeterince görme engelli insan mevcut.

Android için
Bu sayfaya

iOS için ise
Bu sayfaya
Göz atarak başlayabilirsiniz.

 11,835 total views,  3 views today

Kategori:Teknoloji

Tek Yorum

 1. Long time supporter, and thought I’d drop a comment.

  Your wordpress site is very sleek – hope you don’t mind me asking
  what theme you’re using? (and don’t mind if I steal it?
  :P)

  I just launched my site –also built in wordpress like yours– but the theme slows (!) the site
  down quite a bit.

  In case you have a minute, you can find it by searching for “royal cbd” on Google
  (would appreciate any feedback) – it’s still in the works.

  Keep up the good work– and hope you all take care of yourself during the coronavirus scare!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.