Skip to content

Meet the New Interface

Last updated on Tuesday June 26th, 2018

For my Website, We’ve been working on a radical change for a long time. We have finally completed our research and started working for a more innovative, modern and intuitive design. now, the brand new interface is out…

I moved to WordPress in October last year. I have published 17 articles, 7 podcast episodes and several new projects in my new home in nearly 10 months with the joy of working and writing on a completely new platform.

Meet the New Interface

I am happy to introduce this interface to you that we have been working on for a long time. While being quite simple, this theme was designed with a professional perspective. I have always wanted to have such a design that looks quite plain, but has many features in it.

By evaluating all the feedback I have received about the theme I have used since last year; I switched to this theme after very long work. If I have To introduce a few of the greatest features of this theme:

 • It’s able to choose the most appropriate layout for your device (smartphone, tablet, computer, television …)
 • The theme was prepared to be compatible with the latest web accessibility standards, and the navigation was tested with screen readers
 • It has a simple color scheme that is pleasant for your eyes, and won’t distract you while reading posts.
 • The loading performance was dramatically improved. You will not wait too long while the site is loading.

In short words, here’s the brand new salihkunduz.net! You can find detailed tips about the features and functions that come with the new theme, in the links at the footer.

Let me share a few good news about my works as well

I’m rebuilding the site enviroment to be able to write posts in both Turkish and English.

I am happy to hear your positive feedback about the podcast corner. I will continue to publish more episodes. You can share your opinion through my contact page about new episodes.

In the meantime, I have decided to remove the live support widget for now. But keep your emails coming.

Loading

Published inNews from me

12 Comments

 1. site harika olmuş. kendi alanında benim gördüğüm en erişilebilir site. bu temayı satmayı düşünürsen alırım vallahi. insanı yazı yazmaya falan teşvik eden bir havası var. süpersin dostum.

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Güzel düşüncelerin için sağol abi. Bu işlerden anlayan biri olarak yorumun çok değerli. Güzel bir şey ortaya çıksın diye ciddi emek harcadık. Sen yazmaya karar verirsen daha güzelini buluruz 🙂

 2. Çağrı Artan Çağrı Artan

  Tasarımda gerçekten uğraşıldığı belli. Oldukça minimal ve erişilebilir, aynı zamanda da hızlı bir tema olmuş. Emeğin ve motivasyonun daim olsun kardeşim.

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Tam olarak bu işle uğraşan ve ciddi mesai harcayan biri olduğun için senin yorumun çok değerli abi. Eksik gördüğün noktalar varsa da bilgi alışverişinde bulunalım. 🙂

 3. Emre Emre

  Salih abi merhabalar,
  Wordpress’le ilgileniyorsun. Bu alanla ilgili çok iyi çalışmaların var, en basitinden bu platform 🙂 .
  Fakat ben Google Chrome kullanıcısı olarak menülerini direk açık olarak görüyorum. Genişletme düğmeleri ortadan kalkmış durumda. Sorunla epeğice cebelleştim. Chrome’u kaldırdım, kurdum, bi format attım. Ama nafile.
  Bu durum wp-admin sayfalarında da böyle oldu. Bütün yönetim sayfaları, açılır kapanır menüler açık olmaya başladı. Böyle olunca da kafam şişiyor. her sayfa ortalıkta dolaşıyor. Senin sitende bir proglem yok. Ama büyük sitelerde işkence.
  Ben araştırma yaptım çözemedim. Acaba bir dostlarına yazabilir misin?
  Sorun, Chromeium’u kurunca gerçekleşti. Onu bütünüyle kaldırınca da devam etti.

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Merhaba, yorumun için teşekkürler. Kullandığım temanın PC düzeninde alt menüler açık olarak görüntüleniyor. Yani tarayıcınla alakalı bir sorun yok. Mobil cihazlarla site görüntülendiğinde ise genişletme ve daraltma düğmeleri var. Ekran çözünürlüğü ayarına da bir bak istersen. Benim WP-admin sayfamda da bütün menüler genişletilmiş şekilde.

 4. Emre Emre

  Salih abi tekrardan ben döndüm lanet olsun.
  arayüz problemi kendiliğinden çözüldü. şimdi ise sitenin sürekli izin isteme problemi var. Aslına bakarsan gmail’e bile bildirim izni vermeme taraftarıyım. Senin site bir kere değil sürekli soruyor. http://www.salihkunduz.net şunları yapmak istiyor: bildirimleri gösterme.
  Çözebilirseniz çok iyi olur. Ya da bu da chrome’un sıkıntısıysa artık çöpe atıcam bunu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *