Skip to content

Yabancıların gözünden 10 maddede Türk insanı

Last updated on Tuesday June 26th, 2018

Böyle hatırlatmalar genelde yazının sonunda yapılır ama ben şimdiden yazayım; Aşağıdakileri herkes üzerine alınabilir.

İnsanların ortak özellikleri olduğu gibi bazı milletlerin de ortak özellikleri vardır. biz birçoğumuz çok bildiğimizi zannedip, başka ülkeden bir insan görünce aynı ülkenin bütün insanlarını ona benzetiriz. İster iyi yönde olsun, ister kötü yönde…

Ön yargı ya da genelleme diyebilirsiniz ama, bunları yazarken ben kendimi buluyorum, siz de okuduğunuzda kendinizden bir şeyler bulacaksınız eminim. Başlığın da söylediği gibi ben sadece yazıyorum. Fikirler benim değil!

benim tanıdığım değişik ülkelerden arkadaşlarımın sıklıkla dillendirdiği, Türklerin ortak özellikleri;

1- Çok sabırsızız

Evet çok sabırsızız. Bir şeyin hemen olmasını istiyoruz. beklemek bizi öldürüyor. Beklemek tabiyatımızda olmadı olmayacak. Ayrıca çok da aceleciyiz.

2- Asla pes etmeyiz

Bundan çokça bahsediyorlar inanın. Biz bitti demeden bitmez. Vazgeçmek bizde yoktur, her konuda. bir konuda başarısız olunca defalarca denemekten hiç gocunmuyormuşuz. Özellikle kızların sıklıkla anlattığı ise; Eğer hislerimize cevap bulamıyorsak, bulana kadar her yolu deniyormuşuz. Eğer bir daha asla görüşmek istemiyorlarsa, değişik hesaplar açıp, farklı kişilikleri oynuyormuşuz.
Hiç yakışıyor mu size… Yapmayın böyle şeyler. Ben hiç yapıyor muyum?

3- Ufak bir hatalarını bulup yüzlerine vurmada üstümüze yok

Çok açık sözlüyüz… Bir yanlış gördük mü duramayız. Bu maddeyi biraz teknik konulara girerek açalım:
Bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda ve yazılımlardanerede ilginç bir şey varsa bizi bulur. En ufak bir ayrıntıyı sorun eder sabahlara kadar uyumayız. Telefon 2 saniye geç açılsa değiştiresimiz gelir. Bir programın 40 yıl aransa bulunamayacak bugunu biz buluruz. Sürekli hata bildirip adamlara da ne yapacaklarını şaşırtırız… Gurur duyuyorum!

4- Bir dili bilmesek de kendimizi ne yapar eder onlara anlatırız

Evet çok doğru. Kendi gözlemlerimden kısaca bahsedecek olursam, toplasan 20 tane ingilizce kelime bilen biri bile ne yapıp edip kendini ifade etmesini beceriyor. Bu durum ilkten her ne kadar yabancıların hoşuna gitmese de daha sonraları bizi çok şirin buluyorlar. Böyle devam edin!

5- Bilgi ve kültürümüzle dövüyoruz

-Sen Nerelisin bakayım?
+Paraguay’lıyım.
-Hmm… Deniz yokmuş sizin ülkede. Hayat zordur be kardeşim. İspanyolca konuşuyormuşsunuz, bana da öğretirsin değil mi ara ara… Danslarınız falan da şahane var ya.
(Tabi arkada Wikipedia açık, gerisini siz düşünün…)
+Siz de arapça konuşuyorsunuz değil mi?
-Ne arapçası ya… Türkçe konuşuyoruz biz Türkçe! Hiç mi Google’a bakmıyorsun? bak konuşayım dinle: Merhaba, Mer-ha-ba, söyle bakayım? Olacak olacak. Santa Cruz da acayip futbolcu, eski günlerini arıyor tabi. En son benim bildiğim Malaga’daydı.

6- Erkeklerimiz çok iyimser, kızlarımız da çok vefalı ve genel olarak arkadaş canlısıyız

Evet katılıyorum… Üzgün birini 2 dakikada gülmekten öldürme yeteneğine sahibiz. Bizim kitabımızda odamıza çekilip saatlerce düşünmek yazmaz. Özellikle birçok Asya’lı ve bazı avrupalılar gibi en ufak şeyden depresyona girmeyiz… En fazla Fener maç kaybedince olur o da.
Ve evet, kızlarımız, konuştuğu biriyle ilgili en ufak detayı hatırlar. 2 Sene görüşmediği biriyle ilgili bile bir şeyler hatırlar. Bu duruma oldukça şaşırdıklarını söylüyor yabancılar. Türk kız arkadaşı olanları da hiçbir zaman yakınırken görmedim. Çok mutlular ve her ne kadar çoğunlukla hayalleri suya düşse de çok büyük düşünüyorlar.

7- Bir çok şeyde pozitifiz ama ülkemizden memnun değiliz

Yaşadığımız ülkeden memnun değiliz evet… Türkiye’de bulunup harika zaman geçirdiğini söyleyen birine, ‘Sen burada yaşa, o zaman görürüm seni. Kişi başına düşen milli gelir kaç para haberin var mı senin? Askari ücreti biliyor musun? Korkudan futbol maçına gidemezsin, burası İsveç’e, Norveç’e benzemez. Bir kere Istanbul’un neyini beğendin anlamadım ki, kalabalık, kirlilik, gürültü… Ne ararsan var. Senin yerinde olsam hayatta bir daha gelmem.’ deriz.
*Yabancı şaşırır haliyle. Sanki iki farklı ülkeden bahsediyorlar. Aklına Antalya’daki akdeniz akşanmları gelir ve gülümser.*

8- Çok kolay sinirlenir, akıl almayacak şeyler söyleriz

Evet… Çabucak sinirleniyormuşuz, söylediklerimiz yenilir yutulur şeyler değilmiş. Sonra da kendimize geldiğimizde özür dilemek için türlü kalıplara giriyormuşuz… Ne gerek var bunlara!

9- Evimizin en güzel yerini onlara veririz, ama trafikte affetmeyiz

Trafikte öncelik bizimdir. Turistliğini bileceksin. Birlikte yolculuk ediyorsak da biraz kişilik değiştirdiğimi söyleyeyim, anlayış göster bi zahmet. Ama bir eve gidelim, acayip yemekler var, parmaklarını yiyeceksin.
*Yabancı arkadaş evdeki güzel yemekleri düşünerek bu yorucu trafiğe katlanıyor.*

10- Gösteriş meraklısıyızdır

Yeteneklerimizle, bildiklerimizle, maddi gücümüzle çok güzel hava atıyormuşuz. Çok ayıp!
-Sana gitarımla bir Latin ezgisi çalayım…
iPhone 6 çıksın onu ilk gün alırım zaten.
Bilgisayarın bozulursa sen beni ara. Ben tarif ederim sen yaparsın. Ama yok yok… Şimdi sen anlamazsın iyisi mi götür bir servise.
Bodrum’da yazlığım var… Hele bi evlenelim yazın oraya gideriz.

Şimdi düşünme zamanı. Biraz dürüst olalım. Hiçbirisi sizde olmasa bile, çevrenizde bu türden birçok insan yaşıyor.

Loading

Published inMy personal articles

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *