Skip to content

Skype’ta sürekli çevrimiçi ya da uzakta görünme sorununa kesin çözüm

Last updated on Tuesday June 26th, 2018

Son zamanlarda bu konuyla ilgili çok fazla ileti alıyordum. Bu durumu ayrıca kendi kişi listemden de biliyorum. Neredeyse listenin yarısı, çevrimiçi olmadığı halde çevrimiçi ya da uzakte görünen arkadaşlarımdan oluşuyor. Skype kullanıcıları için bu durumun çok can sıkıcı olduğunu tahmin edebiliyorum… Bu yazımda, Skype’ta sürekli çevrimiçi ya da uzakta görünme sorununa kesin çözüm bulacak, rahat bir nefes alacaksınız.

Bu durum neden kaynaklanıyor ve nasıl çözülür gibi sorularınızın cevabı, yazının devamında.

Skype’ta sürekli çevrimiçi ya da uzakta görünme sorununa kesin çözüm

Uzakta ya da uzakta (mobil bir aygıtta)… Neden uzaklardayız, nasıl çözülür gibi sorularınızın cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Neden?

Bu durumun çeşitli nedenleri olabileceği gibi en belirgin olanı, mobil cihazlarda açtığınız Skype oturumlarının tam olarak kapanmamış olabilme ihtimalidir. Oturumunuzu açık unutup Skype’ı sadece çalışan uygulamalar listesinden silmiş de olabilirsiniz, kimbilir 🙂

Özellikle Android ve iOS işletim sistemli cihazlarda çalışan sürümlerde oturum kapatma isteğinin sunucuya doğru olarak iletilememesi bu duruma neden oluyor. Evet, koskoca Microsoft’un uygulamasında böyle garip şeyler olabiliyor 🙂
Siz oturumunuzu kapattığınızı düşünürken arka planda çevrimiçi kalmaya devam ediyorsunuz. Sunucu, oturum kapatma isteği almadığı için bütün arkadaşlarınıza sizi uzakta olarak gösteriyor. Bir arama ya da mesaj gönderdiklerinde ise arama sesli mesaja yönleniyor, mesaj ise beklemede kalıyor.

Android ve iOS için Skype’ı WhatsApp tarzı sürekli açık ve çalışan anlık mesajlaşma uygulamasına dönüştürmek için her yolu deneyen Microsoft; uygulamada oturumun kapatılmasını da zorlaştırmak için kendince önlemler almış. Çok önceleri oturum kapatma düğmesi, açılan menüde en altta yer alırken, şimdi profil sayfanıza girip önce durumunuza dokunmanız, daha sonra da oturumu kapatmanız gerekiyor.

Peki sürekli çevrimiçi ya da uzakta görünme sorununa kesin çözüm var mı?

Bu durumu çözmek için birkaç yol mevcut:

Peki nasıl

1- Mobil cihazınızda Skype’ı tekrar açıp, önce durumunuzu görünmez yapıp daha sonra Skype oturumunuzu kapatmayı deneyin. bu en basit çözümdür ancak sorunun devam etme olasılığı yüksektir.

2- Telefonunuzda Skype uygulamasını kaldırıp yeniden yükleyin. Böylelikle veriler sıfırlanacaktır. Sunucu bu şekilde oturum açma isteğinizi doğru şekilde alabilir.

3- Hem bilgisayarınızda, hem de telefonunuzda Skype’ı aynı anda kullanıyorsanız; önce telefonunuzdan, daha sonra da bilgisayarınızdan oturumu kapatmayı deneyin.

4- En kesin çözüm: Bilgisayarınızda Skype’ı açın. Ardından her hangi biriyle mesajlaşma penceresini açın ve aşağıdaki komutu eksiksiz yazın. Bu yazışma tamamen Skype sistemiyle sizin aranızda olacak, yazıştığınız kişiye herhangi bir ileti gitmeyecektir.
/showplaces
Bu komutu yazıp gönderdiğinizde Skype sistemi size cevap verecek ve kaç yerde oturumunuzun açık olduğunu size bildirecek.
Eğer birden fazla yerde oturumunuz açıksa, yine aşağıdaki komutu yazıp göndermek suretiyle bütün oturumlarınızı kapatabilirsiniz.
/remotelogout

Bu şekilde sorundan tamamen kurtulmuş olacaksınız.

Hangi durumlarda sürekli uzakta görünmeyi görmezden gelebilirsiniz?

  • Skype’ı genelde telefonunuzdan kullanıyorsanız
  • Skype oturumunu kapatmaya gerek görmüyorsanız
  • Arkadaşlarınız ve çevreniz sizi sürekli uzakta olarak görmeye alıştıysa, ama siz bir telefon kadar yakınlarındaysanız 🙂

Skype’ı, sürekli bağlı bir anlık mesajlaşma hizmeti olarak görmeyen, ya da Bu durumdan şikayetçi olan ve çözümü bilmeyen kişilerle de bu yazıyı paylaşabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda, yine bu durum başınıza gelirse aynı adımları uygulayarak gerçek durumunuzu kişi listenizdekilere gösterebilirsiniz.

İnşallah Skype bu soruna kesin bir çözüm bulur ve bu işlemleri yapmamıza hiç gerek kalmaz.

Loading

Published inTechnology

2 Comments

    • Salih Kunduz Salih Kunduz

      Eğer telefonunuzda Skype yüklüyse, kullanmadığınız anlarda da diğer kişiler sizi uzakta olarak görüyor. Bunun önüne geçebilmek için, işiniz bittiğinde telefondaki oturumu kapatmak çözüm olabilir. Ama artık Skype da tıpkı WhatsApp benzeri bir mantıkla çalışmak istiyor telefonlarda. Oturumunuzu kapatmamak için türlü yollar deniyorlar. Uzakta görünmek pek de can sıkıcı bir durum değil eskisi gibi sanki 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *