Skip to content

Skype adları tarih oluyor

Last updated on Tuesday June 26th, 2018

Sesli ve görüntülü çağrılar denince akla ilk gelen yazılım olan Skype ile birçoğumuzun yolu illa ki kesişmiştir. Kişisel yazışmalarda ve aramalarda olduğu gibi, iş amaçlı da Skype, oldukça yaygın bir biçimde kullanılıyor. 2011 yılının ortalarında 8,5 milyar dolara Microsoft tarafından satın alındıktan sonra, programda birçok radikal yenilik gözlemledik ancak bu seferki yenilik, alışkanlıklarımızı değiştirecek cinsten…

Microsoft, Skype’ı bünyesine kattıktan sonra her ne kadar oldukça büyük tepkiyle karşılansa da, Windows Live Messenger hizmetini sonlandırdı ve yerine Skype’ı kullanma zorunluluğu getirdi. Bu değişikliklerin gerçekleştiği sıralarda hali hazırda Skype kullanıcısı olanlar çok da sorun yaşamadılar ancak, birçok Messenger kullanıcısı için alışkanlıklarını değiştirmek oldukça zordu. Var olan Windows Live hesaplarıyla Skype’a bağlanabilme olanağı ile bir nebze olsun kullanıcılar rahatlatılsa da uzun süre adaptasyon sorunları yaşandı. Gelgelelim takvimler değişti ve artık Messenger, gülümseyerek hatırlayacağımız anıların arasına karıştı. Şöyle bir geriye dönüp baktığımda, bu önemli değişikliğin üzerinden 4 yıl gibi bir zaman geçmiş olduğunu görüyorum.

Konuyu biraz dağıtacağım ama, dolambaçlı da olsa yazıyı yazma sebebime geleceğiz.: Sitemde, sayfanın üst tarafında bir canlı destek kutusu olduğunu farketmişsinizdir. Bu canlı destek kutusuna alternatif olması amacıyla, sitem adına bir Skype hesabı oluşturmak istiyordum. Uzun süredir hesap oluşturma sayfasına girmemiştim. Bu vesileyle, büyük değişikliği farkettim.

Skype hesabı oluşturmak için artık daha fazla alternatife sahibiz;

 • Doğrulamak kaydıyla bir telefon numarası
 • Facebook hesabı
 • Var olan bir Microsoft hesabı
 • Kullanmakta olduğumuz e-posta adresi

Alternatiflere sahip olmak güzel ancak, artık Skype adı almak ne yazık ki mümkün değil. Skype adı yerine, yukarıdaki alternatiflerden birini seçtiğinizde Skype adınız sistem tarafından otomatik olarak tanımlanıyor. Eğer bir hotmail.com ya da outlook.com e-posta adresiniz yoksa ve Gmail, Yandex, Yahoo ya da başka sağlayıcılardaki adreslerinizi Skype hizmetinde kullanmak istiyorsanız, kaydolurken e-posta adresinizi yazdıktan sonra size gelen doğrulama kodu ile hesap doğrulaması yapmanız gerekiyor. Hesabınızı doğruladıktan sonra, e-posta adresiniz Skype dahil bütün Microsoft hizmetlerinde kullanılmak üzere bir Microsoft hesabı olarak kaydediliyor.

Bu değişiklik bana oldukça tuhaf geldi ancak, buna da alışmamız gerekecek. Zira Microsoft, onca tepkiye rağmen hiçbir şekilde geri adım atmayacak gibi görünüyor.

Şimdi aklınıza takılan soruları tahmin edebiliyorum. Ben de cevaplamaya çalışayım.

 • Kendi e-posta adresinizi kullanarak Skype’a kaydolduğunuzda postalarınızı eskiden olduğu gibi hiçbir değişiklik olmadan almaya devam edebileceksiniz. Burada yapılan tek işlem, e-posta adresinize Microsoft hesabı özelliği kazandırılması.
 • Microsoft hesabı, Facebook hesabı, başka bir sağlayıcıdan e-posta adresi ya da telefon numarasıyla Skype’a kaydolduktan sonra; bir kişiyle Skype adınızı paylaşmanız gerektiğinde e-posta adresinizi paylaşmanız gerekecek. Çünkü size verilen otomatik üretilmiş Skype adı, pek akılda kalıcı olmayacak. Örnek vermek gerekirse: live:de6434355ea34
 • Kayıtlı e-posta adresinizi değiştirmeniz durumunda da, yine bir kişiyle Skype adınızı paylaşırken yeni e-posta adresiniz geçerli olacak. Tabii size tuhaf gelmeyecekse Skype adınızı da halen görebiliyorken paylaşabilirsiniz.
 • Eğer kayıtlı telefon numaranız değişirse, hesabınıza kayıtlı e-posta adresi ile giriş yapmaya devam edebilir, hesap ayarlarınızdan yeni numaranızı doğrulayabilirsiniz

Buna da alışırız elbet…

Yukarıda yazdığım hususlar dışında, eğer varsa sorularınızı yorum kısmından yazabilirsiniz.

Loading

Published inTechnology

4 Comments

 1. Mert Karagüzel Mert Karagüzel

  Benim Skype adım var. Microsoft Skype’ı almadan önce kolay bir ad oluşturmuştum. Acaba o Skype adımı hala kullanabilecek miyim?

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Bu değişiklik, daha önceden bir Skype adı almış olanları etkilemiyor. Bundan böyle yeni bir Skype hesabı oluşturanlar artık Skype adı seçemeyecekler.

 2. erdoğan güner erdoğan güner

  Hhnnmerhaba, sorum? cep numarası değişirse, facebook hesabı banlanırsa, kapanırsa e-posta adresi kapanırsa/değişirse acaba ekli insanlar ne olacak? selamlar. birde jaws 18 için Skype scriptleri jaws 18 içinde gömülümü? Skype scriptleri jaws türkçeyi hazırlayan arkadaşla çalışma yapsanız ve gömülü olarak üçüncü taraflara kolaylık olmazmı? daha az sorun yaşanmazmı? sorular bitmez tekrar görüşmek dileğiyle.

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Merhaba, Eğer Skype hesabıyla ilişkili e-posta hesabı kapanırsa; önceden bu hesabı Microsoft hesabı olarak doğruladığınız taktirde Skype’ta oturum açmaya devam edebilirsiniz. Facebook hesabınız kapanırsa, hesaba tekrar erişemeyebilirsiniz. Bu yüzden Facebook ile Skype’ta oturum açmanızı tavsiye etmem.

   Diğer sorunuza gelince, JAWS 18 içinde yüklü gelen Skype scriptleri var. Ancak, bizim dağıtımını yaptığımız scriptler, kurulumdan sonra JAWS 18 içinde yüklü gelen scriptlerin yerini alıyor. Eğer JAWS 18 içinde gelen Skype scriptleri daha kullanışlı hale gelirse ek olarak script kurmanıza gerek kalmaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *