Skip to content

Passolig ve izlenimlerim

Last updated on Tuesday June 26th, 2018

Sporda şiddet ve düzensizliği önleme yasası kapsamında hayatımıza giren; futbol maçlarını yerinde izleyebilmemiz için olmazsa olmaz elektronik kart Passolig ile ilgili izlenimlerimi elimden geldiğince yazmaya çalışacağım.

Sistemin bir banka tarafından yönetilmesi, işleyişte yaşanan sorunlar ve forumlarda bol bol tartışılan farklı boyutları bir tarafa bırakalım öncelikle:

başvuru sürecim

Başvuru için, internet adresi olan passolig.com.tr adresini seçtim. Tabii başvuruyu yapmadan önce etraflıca bir bilgi edindim. En azından birkaç aramamla farkettiğim kadarıyla, yeterli bilgi ve donanıma sahip müşteri temsilcileri var ve yapılması gerekenleri gayet güzel açıklıyorlar.

Passolig kredi kartı, banka kartı ve cüzdan ön ödemeli kartlardan birini seçip kullanabileceğimi, kartın basımı, vizelenmesi ve gönderilmesi gibi işlemler için kart başvurusunda TL20 ödemem gerektiğini, eğer TFF logolu ya da Fenerbahçe logolu bir kart talep edersem, ücretin bir bölümünün kartın teslimatından sonra bana iyade edileceğini öğrendim.

Bütün bu tatmin edici bilgilerden sonra ailecek Passolig almaya karar verdik. Bundan sonra işlem kart tipini seçmek ve başvuruyu tamamlamaktı. Kart tipi olarak cüzdan ön ödemeli kart seçtim çünkü, bir banka kartım ve kredi kartım halihazırda var ve yenisine gerek yok.

Ceptelefonu, T.C kimlik numarası ve fotoğrafın sisteme tanımlanması gerekiyor. İşlemi internet sitesinden yaptığımız için bilgisayardan bir fotoğraf dosyası seçtik.

Gerekli bilgileri doldurduktan sonra kart için ödeme yapmamız gerekiyordu. Kart ücretini kredi kartı bilgilerini girerek ödedik ve teslimat tipi olarak adrese teslimatı seçtik. Kartımız kurye net tarafından en geç 15 gün içinde gönderilecekti. Bu arada şunu da ekleyeyim; Eğer Passolig kredi kartı ya da banka kartı talebinde bulunursanız, kart sadece kimlik ibrazıyla sizin tarafınızdan teslim alınabiliyor. Ancak cüzdan ön ödemeli kart, aynı aileden başka bir bireye teslim edilebiliyor.

Başvuruyu tamamladıktan sonra, eğer kartımız elimize gitmek istediğimiz maçın gününe kadar ulaşmazsa, tek geçişlik bir kartla istediğimiz tribünde maçı seyredebileceğimizi ve bu işi son güne bırakmamamız gerektiği eposta adreslerimize gönderildi. Başvuru süreci, her ne kadar zor görünüyor olsa da gayet kolaydı.

Teslimat süreci

Başvuru tamamlandıktan sonra internet sitesindeki başvurularım bölümünden T.C kimlik numarası, telefon numarası ve telefona gelen doğrulama mesajındaki şifre ile başvuru durumunu kontrol edebiliyorsunuz. Başvuru sürecinde adresinize üç kez uğranıyor. 1. uğramada eğer size ulaşılamaz ise başvurularım bölümüne not bırakılıyor. 2. uğramadan önce dilerseniz Kurye Net’i arayarak istediğiniz gün ve saatte teslimat randevusu alabiliyorsunuz. 2. uğramada da size ulaşılamaz ise tarafınıza bir arama yapılıp belirlediğiniz başka bir adrese teslimat yapılabiliyor.

Bizim başvurumuzda tam da belirttikleri gibi kartlarımızı 15 günün sonunda alabildik. Neyse ki, başvuru yaptığımız dönem ligde devre arasına denk gelmişti. 1. uğramada adresimize ulaşılamadığı belirtilmişti ama biz 2. uğramayı beklemeden Kurye Net’ten randevu talep ettik. Tam istediğimiz günde olmasa da, bir sonraki gün erken saatlerde kartımız kapalı zarflar içinde elimize ulaştı. Görevli, kartı aldığımıza dair belgeyi göstererek imza aldı ve ardından kartı aktif etmek için dilersek müşteri hizmetlerini arayabileceğimizi söyledi.

Kartımızı ve bilgileri kontrol ettikten sonra çağrı merkezini arayıp kartımızı aktif etmek istediğimizi ilettik. Güvenlik doğrulaması için birkaç klasik sorudan sonra kartımızın şifresi mesaj olarak telefonlarımıza geldi.

Para yükleme süreci

Passolig kartlara para yüklemek için birçok yol mevcut. Passolig kredi kartlarının zaten belli bir limiti olduğu için para yüklemenize gerek kalmıyor ama, banka kartı ya da ön ödemeli kartınıza para yüklemeniz gerekiyor.

Para yüklemesini dilerseniz kredi kartınız ile, dilerseniz de bankalar arası para transferi (EFT) yoluyla yapabiliyorsunuz.

EFT ile para yüklemek daha kolay olduğu için aşamaları aşağıya yazıyorum:

  • Bankanızın internet ya da mobil bankacılık şubesine girip EFT işlemlerine girebilirsiniz.
  • Banka adı bölümüne Aktif Yatırım bankası yazabilir ya da bankalar listesinden ilgili bankayı seçebilirsiniz.
  • Şube olarak 997 Passolig şubesini seçebilir ya da şubeler listesinde ilgili şubeyi bulabilirsiniz
  • Hesaba EFT’yi seçerek, alıcı adı bölümüne kendi adınızı, alıcı hesap numarası bölümüne de kart şifrenizi ya da T.C kimlik numaranızı girebilirsiniz
  • Tutar kısmına, ne kadar dolum yapmak isterseniz o kadar tutar girebilirsiniz
  • Bazı bankalar, para transferi için belli bir ücret talep etmektedir, bu işlemi de onaylamalısınız.
  • Eğer EFT işlemini mesai saatleri içerisinde yaparsanız, dolum işlemi hemen gerçekleşiyor. Akşam saatlerinde yaparsanız ise bir sonraki güne sarkıyor.

Bilet alma süreci

Passolig kartınız ile bilet alabilmek için passo.com.tr adresine girip kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt işlemi gayet basit ancak en önemli nokta, bir şifre belirlemeniz. Bu şifre ile siteye giriş yapıp hesabınızı görüntüleyebiliyor ve bilet satın alabiliyorsunuz.

Bilet satın almak için önce maçı, daha sonra tribün kategorisini, blok ve tribinü seçmeniz gerekiyor. Kategori ve blok seçimine kadar sistem erişilebilir fakat tribünü ve koltuğu stadyum plan haritası üzerinden seçmeniz gerekiyor. Erişilebilirlik demişken, bir engelli brey ya da refakatçısı, maç öncesinde stadyum gişelerinden, maç günü ya da öncesinde engelliler için ayrılmış biletlerden kartına bilet tanımlatabiliyor ve maç girişinde bir problemle karşılaşmıyor.

Biz tribün kategorisini, blok, tribün ve koltuğu seçip bileti tanımladık. Biletin ödemesini de Passolig karttan yaptıktan sonra bilet ile ilgili bütün detaylar telefonlarımıza mesaj olarak gönderildi.

Maça giriş süreci

Stadyuma, biletin tanımlı olduğu bloktan giriş yapmak gerekiyor. Turnikelere kartı okutup birkaç saniye onaylanmasını bekliyorsunuz. Onaylandıktan sonra ufak bir üst taraması da kural gereği yapılıyor ve koltuunuza geçebiliyorsunuz.

Sonuç:

Sonuç olarak, televizyonlarda ya da sosyal medyada abartıldğı gibi sorunlarla karşılaşmadık. Tabii bunda gittiğimiz stadyumun da etkisi olabilir. Ama şunu söylemeliyim ki, eğer her şeyi kitabına uygun yaparsanız, sorun yaşama olasılığınız yok denecek kadar az.
Passolig, Passolig incelemesi, Passolig nedir

Loading

Published inSports

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *