Skip to content

New Trend Periscope

Last updated on 26 June Tuesday, 2018

Herkesin bir televizyon kanalının olduğunu, vekendi kanalının patronu, rejisi, muhabiri ve aklınıza gelebilecek her bir şeyi olduğunu düşünün. Teoride imkansız gibi görünse de sosyal medyanın gücüyle artık bu da mümkün…

Sosyal medyanın artık hayatımızın olmazsa olmazı olduğu günümüzde, gün geçtikçe hayallerin sınırının olmadığını ve sosyal medyanın sadece bir durumu beğenmek, birini takip etmek, videolarına ve fotoğraflarına bakmaktan ibaret olmadığını görüyoruz.

Bu yılın ilk çeyreğinin sonlarında Twitter‘ın satın alarak ilk yayınını güzel ülkemizde Kapadokya’da gerçekleştirdiği Periscope hizmeti, internet dünyasına yepyeni bir soluk getirdi. Peki Periscope nedir ve ne işe yarar?

Periscope, internet üzerinden mobil cihazlarla anlık canlı yayın yapmamıza ve izleyicilerle yorumlar vasıtasıyla anında etkileşim kurmamıza olanak veren oldukça faydalı bir hizmet. Bir kişi, her hangi bir anda, her nerede isterse cihazından Periscope’unu açıp canlı yayına başlayabiliyor, ister bir konuda fikirlerini söylüyor, isterse canlı müzik yapıyor, isterse bulunduğu ortamı izleyicilerine saniye saniye izletiyor vs. Bağlı olan izleyiciler de yorumlarıyla Periscope yayınlarına renk katıyor.

Periscope kullanmak için bir Twitter hesabına sahip olmanız gerekiyor. Kaydolma işleminden sonra yayınınızı dilerseniz Twitter’da paylaşabiliyorsunuz. Eğer yayınınızı Twitter’da paylaşmayı seçerseniz, bilgisayarları başında Twitter kullananlar da yayınlarınızı izleyebiliyorlar.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de ilgi gören Periscope’un şu an Android ve iOs sürümleri mevcut. Görüldüğü üzere bir Periscope yayını başlatmak için mutlaka akıllı telefonunuz olmalı ama yayınları izlemek için bilgisayarlarınızı da kullanabiliyorsunuz. Periscope’da yapılan canlı yayınlar, eğer yayını yapan kişi buna izin vermişse 1 gün boyunca tekrar izlenebiliyor. Periscope’un en güzel yanlarından biri ise yayın yapma dışında küresel listeden o anda canlı olan yayınlara gözatabiliyor ve dilediğiniz yayına anında bağlanabiliyorsunuz.

Periscope’tan önce de benzer hizmeti veren uygulamalar vardı. Bunlardan Meerkat’ın ilgi görmesi ve Twitter’ın da bu alana girmek istemesiyle Periscope’un bu noktaya geldiğini söyleyebilirim.

Birkaç kez Periscope yayını yaptım ve yeri geldiğinde yine yapmayı düşünüyorum. Özellikle tanıtımların, bizim takıma katılan sporcuların imza törenlerinin ve bazı etkinliklerin Periscope’da yayınlanıyor olması, beni bu yeni oluşuma yavaş yavaş bağımlı yapmaya başladı.

Periscope’un 2. yaşına özel ekleme: Ne yazık ki Periscope’a karşı eski heyecanımı kaybettim. İnternetin her alanında olduğu gibi Periscope’ta da hoş olmayan şeylerle karşılaşmanız artık gayet normal hale geldi. Uygulamanın kullanıma açıldığı İlk zamanlara nazaran, kaliteli yayınlara ulaşmak her geçen gün zorlaşıyor. Bazı konserler, basın toplantıları, teknolojik konferanslar, tanıtımlar ve geziler Periscope’tan yayınlanmaya devam ediyor. Bu yayınlar da olmasa artık hiç çekilir bir platform değil artık…

 6,001 total views,  1 views today

Published inTechnology

Be First to Comment

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *