Skip to content

My Firefox extensions collection

Last updated on Thursday August 23rd, 2018

Çok yakından takip ettiğim açık kaynaklı internet tarayıcısı Firefox’u 3 yıldan fazla süredir aktif olarak kullanıyorum, ve iyiki de Internet Explorer alışkanlığımdan vazgeçmişim diyorum…

Firefox’u sevmemde baş rol oynayan 2 unsur; tarayıcının eklenti desteği ve hızı.

Firefox’un ortaya çıkışı 2004 yılının başlarına kadar uzanıyor; Öncesinde Phoenix, daha sonraları Firebird ve en son Firefox isminde karar kılınarak Nisan 2004’te ilk kararlı sürümü yayınlanmış. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Mozilla Vakfı tarafından geliştirilen Firefox’un Windows, Linux, OsX, Android ve iOs platformları için sürümleri halen ilgili platformlara sahip kullanıcıların hizmetinde. İnternet tarayıcısı kullanıcılarının yaklaşık 30%’unu Firefox oluşturuyor ve günümüzde Windows işletim sisteminde en çok kullanılan tarayıcılardan bir tanesi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Öyle ki, Almanya, ve Endonezya’da internet tarayıcısı olarak Firefox’u seçenlerin oranı 50%’nin üzerinde. [Kaynak.: Wikipedia]

Hız, sadelik, güvenlik ve kişiselleştirilebilirlik ilkelerini esas aldığını her fırsatta dile getiren ve her sürümünde de bu ilkesi doğrultusunda geliştirmeler yapan Firefox’un bence en büyük artısı, eklenti desteği sunuyor oluşu. Eğer bir internet tarayıcısının temasını, arka plan rengini, araç çubuğunu kendi zevkine göre düzenlemenin yanında bir de yetenekli kişilerce geliştirilmiş eklentileri düşünürsek bence Firefox, internet tarayıcılarının en başarılısı.

Bu yazımda, kullandığım eklentileri sizlerle paylaşıyorum. Daha çok verimlilik ve erişilebilirlik kategorileri içinde değerlendirebileceğim eklenti listemden istifade etmenizi, ayrıca eğer bu liste dışında kullandığınız farklı ve faydalı eklentiler varsa benimle paylaşmanızı çok isterim. Her eklentinin altındaki eklenti sayfası bağlantısına giderek sizler de ilgili eklentileri edinebilirsiniz.

İşte Firefox’ta kullandığım eklentiler!

Alldebrid plugin

Alldebrid’i bilmeyenler için kısaca özetlemem gerekirse; Dosya paylaşım sitelerinin premium servislerini uygun bir fiyatla bir araya getiren, başarılı bir websitesi. Turbobit, Letitbit, FreakShare, ZippyShare vb. 80’in üzerinde premium servisten dosya indirme olanağına, tek bir fiyata sahip oluyorsunuz. Bu da her site için ayrı ayrı ödeme yapmaktansa bana oldukça cazip geliyor. Firefox eklentisi, desteklenen bir bağlantıyı açtığınızda ya da üzerine sağ tıkladığınızda hedefteki dosyayı size Alldebrid ile indirme imkanı veriyor.

Firelink

Bu eklenti, aktif sayfanın başlığını ve bağlantısını çeşitli düzenlerde panoya kopyalamak için tasarlanmış. Düzenler arasında klasik, Tweet uyumlu ve HTML düzeni yer alıyor. Sayfanın başlığını ve bağlantısını çabucak panoya kopyalamak için siz de bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Bunun için birçok çözüm mevcut olsa da Firelink bana çok cazip geldi.

Google Translator

Google çeviri hizmetinden uzun uzun bahsetmeme gerek yok sanırım. Bu eklenti de web sayfalarını ya da panoda seçili kelimeyi başka bir dile çevirmemize yardımcı oluyor.

IDM Integration

Bu eklentiyi aslında bir modül olarak değerlendirmem daha doğru olacak. Eğer bilgisayarınızda Internet Download Manager varsa ve varsayılan tarayıcınız Firefox ise, IDM bu eklentiyi otomatik olarak kuruyor. Tabii kullanmak ya da kaldırmak sizin elinizde.

iCloud yer işaretleri

Aynı zamanda iPhone ve iPad kullandığımdan, ilk zamanlarda Firefox yer işaretlerimi nasıl Safari’de kullanabilirim diye düşünüyordum. Bu konuda birçok araştırma yaptım ve çok etkili bir çözüme ulaştım. iOS cihazda iCloud kullanımı etkinse, Windows için iCloud’u bilgisayarınıza indirip Apple kimliği ile oturum açtıktan sonra, yer işaretleri eşitleme bölümünde FireFox’u seçiyorsunuz. Daha sonra iCloud yazılımı, Firefox tarayıcısında iCloud yer işaretleri eklentisini indirmenizi istiyor.

Bu eklenti ile; Firefox yer işaretleri olduğu gibi iOS cihazdaki Safari tarayıcısına aktarılıyor. Eklenti ile iOs cihazdaki iCloud, sürekli eş zamanlandığı için, daha sonra yine yer işareti koyduğunuz bir sayfayı anında iOS cihazda görebiliyorsunuz.

Navigational sounds

Uzun zaman IE kullandığımdan bir bağlantıya tıkladığımda, geri döndüğümde, bildirim alanına bir uyarı geldiğinde ses çalması benim için vazgeçilmez bir durum olmuştu. Firefox kullanmaya başladığım zamanlarda olaylar esnasında ses çalmaması garibime gitti ve hemen bir çözüm aramaya koyuldum. Çok şükür yalnız değilmişim ki, James Ross da benim gibi düşünmüş ve çok basit bir eklenti ile bu işi halletmiş. Navigational Sounds eklentisi, IE’da tarama esnasında duyulan bütün sistem seslerini FireFox’a da getiriyor. Dilerseniz bu sesleri kişiselleştirebiliyorsunuz.

Site Launcher

Site Launcher eklentisiyle, dilediğiniz bir websitesini klavye kısayolları kullanarak hızlıca açabiliyorsunuz. Eklentide bazı ön tanımlı kısayollar da mevcut. Örneğin Facebook için F, Gmail için G, Twitter için T harfine basarak ilgili siteye hızlıca ulaşabiliyorum. Adres çubuğuna gidip uzun uzun sayfanın adresini yazmak yerine bu eklenti işimi inanılmaz kolaylaştırıyor.

Eklentinin klavye kısayollarını çalıştırabilmek için: öncelikle eğer ekran okuyucu kullanıyorsanız, bir sonraki komutun ekran okuyucu kısayolu olarak algılanmaması için gerekli kısayola (NVDA için NVDA+F2, JAWS için Insert+F3) basıp, Ctrl+Space kısayoluyla eklentiyi tetikleyin. Sonrasında Site Launcher’da ilgili website için tanımladığınız kısayola basabilirsiniz. Bu eklenti, işlemleri çok daha hızlı bir şekilde yapabilmeniz için menü çubuğuna kendi menüsünü de ekliyor, ama performansı kesinlikle yavaşlatmıyor.

Talky.io

Bu eklentiyi, çabucak bir görüntülü görüşme başlatmak için kullanabilirsiniz. Şimdiye kadar, denemek dışında kendisine hiç işim düşmedi ancak göreve hazır bir biçimde bekliyor.

uBlock Origin

Web sayfalarındaki reklamlar, aniden açılan pencereler, birden bire belirip can sıkıcı sesler çıkaran videolardan kurtulmak için bu eklentiyi kullanıyorum. Küresel bir topluluğa sahip eklentinin her gün gelişen ve zenginleşen bir reklam filtresi var. Ülke ve bölgenize göre filtreyi otomatik olarak seçen eklenti ile size sadece reklamsız bir gezintinin keyfini sürmek kalıyor. IE kullandığım zamanlarda en çok aradığım böyle bir çözümdü ancak, IE cephesinde sisteme bir uygulama kurmak suretiyle, arka planda çalışan ve belirli bir ücret karşılığı bu işi yapan eklentiler var.

Firefox’ta kullanabileceğimiz bir sürü reklam engelleyici var. Ama bu eklentiye, tarayıcı ve sistem belleğinı yormaması sebebiyle çok güveniyorum.

Url fixer

Bir web sayfasının adını yazmaya başlar başlamaz adres çubuğunda otomatik olarak öneriler çıkıyor, ancak yazmaya o kadar konsantre oluyorum ki o önerilere bakmak aklımdan bile geçmiyor. Bir websitesinin adını Google’a yazmak da genelde adetim değildir. Url fixer eklentisi de, adres çubuğuna yazdığımız adresleri eğer yazım yalnışımız varsa düzeltiyor. Örneğin google.com yerine goofle.com ya da ww.google.com yazarsam yazım düzeltme önerisi sunuyor ve benzer bir hatayı tekrarlarsam otomatik olarak düzeltiyor.

Yukarıdaki eklentilerden Url fixer eklentisini Android cihazlarınızda da kullanabiliyorsunuz. Android için Firefox’ta kullandığım eklentiler ise Url fixer ile Quit now eklentisi. Quit now, Firefox’un gezinme menüsüne çıkış menüsünü ekliyor.

Loading

Published inTechnology

4 Comments

    • Salih Kunduz Salih Kunduz

      Maalesef bunun için bizim yapabileceğimiz herhangi bir şey yok. Ancak Firefox 53 öncesi sürümlerde eklentiyi kullanabiliyoruz, ki güvenlik gerekçesiyle bu yöntem pek tavsiye edilmiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *