Skip to content

Tag: iOS

Interesting responses from app developers to my accessibility related feedback

I have been using so called smart phones for about 7 years and have been in contact with dozens of developers for various reasons so far. The most important of these reasons is accessibility, for sure.

In this post, I will share the most interesting responses I received from developers to my accessibility related feedbacks and fun dialogs we had. At the end of the post, I will specially thank a team of developers that we have been working with recently and have achieved success in a very short amount of time…

Loading

Final days with an Android phone

İster bütçesi kısıtlı olan bir öğrenci olun, ister büyük bir şirkette yönetici asistanı, her bütçeye hitap eden bir Android cihaz var. Aslında Google, tam da bu hedefle çıkmıştı yola. Android, herkesin erişebildiği, herkesin kullanabildiği bir mobil işletim sistemi olmalıydı. Nitekim de bunu başardılar. 500 TL’dan başlayıp 3500 TL bandına kadar aşağı yukarı her bütçeye hitap eden, kalbi Androidli bir model illa ki var. Bu yazıyı yazdığım an itibariyle, 3 buçuk senelik Android deneyimine sahibim. Başlıkta da gördüğünüz üzere Artık Androidli bir telefon ile son günlerimi yaşadığımı da hesaba katarak onca zaman içinde neler beni bu kararı almaya itti, yine bu zaman zarfında nelerden keyif aldım sizlerle paylaşmak istiyorum.

Loading