Skip to content

Convincing reasons to use online music streaming services

Last updated on Tuesday June 26th, 2018

Music is one of the rare things that are good for mood in any case. So how do you listen to music? What method do you use when you spend time at home, at work, or on the road while listening to music?

If you are using Youtube to listen to music on the Internet and illegal download sites that are most likely to shut down in the coming hours; here are convincing reasons for you to use online music streaming services:
First, let me explain what those services exactly do;

The main purpose of these services is to offer the opportunity of streaming all the songs in their music catalogs at high quality to the subscriber with a certain subscription fee. The services first legalize this process by paying a certain amount to the music producers in their catalogs. The artists or production companies also send new content to the services for the continuity of these payments. In this cycle, subscribers always have the opportunity to access the songs they want at any time. If they wish, they can store these songs on their devices in a completely legal way. If you are not using the leading online music transfer services like Spotify, Apple Music and Deezer, take a look at the reasons that will help you change your mind:

It’s legal and reliable

Online music streaming services are completely legal and reliable. The records of the songs found in the album you download from a site are also usually made through these services.

Ses kalitesi tartışılmaz düzeydedir

Müzik dinlerken, ses kalitesi önemli bir konudur. Bir internet sitesinden indirdiğiniz parça, sitenin barındığı sunucuda fazla yer kaplamaması adına belli sıkıştırma ölçütlerinden geçer, ve her ne kadar size CD kalitesinde dense de çoğu zaman o kaliteye ulaşamazsınız. Bu hizmetlerde ise şarkılar, yapımcı şirketlerden gönderildiği orijinal haliyle sunucularda saklanır ve çevrimiçi olarak size ulaşır.

Yeni şarkılar keşfedersiniz

İnternette herhangi bir paylaşım sitesinde dinlediğiniz şarkıya alternatif şarkılar, genelde popülerite üzerinden değerlendirilir. Youtube’ta 50 milyon kez izlenmiş bir klibe alternatif öneriler, söz konusu klibin izlenme oranına yakın seviyededir. Şu aralar kullandığım Spotify ve Apple Music’te ise alternatif şarkılar, mümkün olduğunca o şarkıya benzer tonda, benzer türde ve benzer havada sunuluyor. Alternatif şarkıları takip etmek üzere şarkı, sanatçı ya da çalma listesi radyosu başlatarak daha önce hiç duymadığınız şarkıları da dinleme imkanına sahip olursunuz. Ayrıca her hafta, müzik dinleme alışkanlığınıza uygun, tamamen size özel bir keşif listeniz de sizi bekliyor olur.

Reklamsız ve sınırsızdır

Aylık abonelik ücreti ile bütün müzik kataloğuna erişme imkanınız vardır. Herhangi bir sınır olmadığı gibi, reklam, açılır pencere, dizi tanıtımı gibi can sıkıcı şeyleri de görmezsiniz.

Koleksiyonlarınız her zaman sizinledir

Yıllarca uğraşıp biriktirdiğiniz, üzerine titrediğiniz müzik arşivinizi sakladığınız bilgisayarınızın yahut harici harddiskinizin zarar gördüğünü düşünün… Ne korkunç değil mi? Bu hizmetlerde böyle bir korkuya hiçbir zaman yer yoktur. Oluşturduğunuz çalma listeleri, beğenileriniz ve kaydettiğiniz şarkılar her nerede olursanız oradadır. Dilerseniz koleksiyonlarınızı indirip, internet bağlantısı olmadan da dinleyebilirsiniz.

Bir şarkıya ulaşmak çok kolaydır

En sevdiğiniz grubun son teklisi, ya da özlemle 90’ları anarken aklınıza gelen bir şarkı… Hepsini bulmak zahmetsiz ve kolaydır. Yapmanız gereken sadece şarkıyı aramak. Sonrasında saniyeler içinde dinlemeye başlayabileceksiniz.

Paylaşmak kolaydır

Bir paylaşım sitesinden indirdiğiniz albümü bir arkadaşınızla paylaşmak için, bütün şarkıları bir mecraya yüklemeniz gerekir. Önceleri öyle yapardık ve albümün karşı tarafa ulaşması bazen saatler sürerdi. Siz ve arkadaşınız, bu hizmetlerden birine aboneyseniz, paylaşmanız ve onun dinlemeye başlaması saniyeler sürer. Hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz, hem de arkadaşınızı daha az süre merak ettirmiş olursunuz. 🙂

Kişisel görüşüm

Yaklaşık 16 aydır Spotify abonesiyim ve aldığım hizmetten oldukça memnunum. Çok fazla yeni şarkıcı ve grup keşfettim. Rahatlamak için, çalışırken odaklanabilmek için, biraz canlanmak ya da eskilere gitmek için sadece bir listeyi açıp arkama yaslanmam ya da yatağıma uzanmam yetiyor.

Sonuç

Çevrimiçi müzik aktarım hizmetleriyle artık müziğe ulaşmak çok kolay. Hem yasal yoldan müzik dinlemek, hem de kendinize daha çok vakit ayırmak için bu hizmetlerden birine bir şans verin. Çok geç kalmış sayılmazsınız. Eğer benim gibi bir müzik tutkunuysanız, kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Loading

Published inTechnology

2 Comments

    • Salih Kunduz Salih Kunduz

      Yorumun için teşekkürler Bora 🙂 Yazımın ve yanıtlarımın faydalı olmasına çok sevindim. Yazın da çok kaliteli olmuş.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *