Skip to content

Differences between a blog and a website

Last updated on Friday May 8th, 2020

Here’s my new post for those wanting to be on the magical world of internet, in order to publish their articles and projects. In this post, I’ll describe blogs and websites; then I will also try to answer the questions you have in your mind by sharing a few simple tips.

There are millions of sites that are established and live for a variety of reasons. But in this post, it is about personal websites and blogs. You can also find important notes about why you would need a site and what you need to do for it below.

In the process of deciding to be on the internet

Let’s get started by describing two important concepts. What is a blog? What is a website?

What is a blog?

A blog is a weblog, The posts are listed in chronological order, and each post has a specific published date. Blog posts can be written in any topic, and there are no restrictions on the topic to be talked about. Apart from personal blogs, corporate blogs are often can be found as well. You can use blog services like wordPress and Blogger to create a personal blog. You can create your own blog, with your own name, by purchasing a domain name and web hosting (Such as Salihkunduz.net) as well.

As you can write blog posts just by your own, you can work with multiple authors as well. Your posts can be viewed on your author name, while other posts can be viewed on the same page by their own names.

What is a website?

A website is almost anything that can be found on the internet in HTML, CSS, Javascript and many other formats. Unlike blogs; In websites, there are also external top pages and other sub-links to introduce the site’s mission and the owner. The information such as the audience and community type that the site relates to, and basic info about the site content can be easily located. If you already have a blog and you host this blog in a web hosting / server, then you actually have a website. It’s entirely up to you to choose between saying that you have a blog or you have a website. However, there are a few things you need to do to evolve “my blog” on “my website”.

 • Having a domain and a web hosting plan
 • Apart from your posts, Creating top pages to introduce yourself, the site and your works

As mentioned above; A website should have very detailed information about the owner of the site. If you want to launch a website for your business, you should have a fair amount of information such as the business’s postal address, phone number, your and business’s values. Depending on the project, you can also use knowledge base articles, email support and a live support service if needed, for visitors to get informed easily. In personal and corporate websites, links to social media profiles must be included and easily noticable.

If you have decided to go for launching a blog and go further, be sure that you can find a large amount of relevant sources and guides, even step by step videos on the internet. You can launch a blog and website related to any kind of topic that comes into your mind.

Before I end this post, I’d like to remind you that you can ask your questions in the comments section to me, or to other visitors of my website and blog 🙂

Loading

Published inTechnology

10 Comments

 1. büşra büşra

  merhaba, blogger üzerinde bir sitem var ve ben daha çok gelişmek adına .comlu alan adı almak istiyorum ama pek çok yönden kararsızım. Örneğin, .com olması bana ne gibi bir fayda sağlayacak? emin olamıyorum. Açıkçası bu işi biraz para kazanmaya dökmek istiyorum. Blogda şuan reklam var ama getirisi ciddi anlamda kötü. Alan adı aldığımda acaba buna katkı sağlar mı?

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim. .com uzantılı biR alan adı satın aldığınızda, bloğunuzu yayınlamak üzere bir de hosting ihtiyacınız olacak. Yani bu iş için küçük bir yatırım yapmanız gerekecek. Eğer fikirleriniz var ve daha çok kişiye ulaşmak isterseniz, bir .com alan adına bloğunuzu taşımanızı tavsiye ederim.

   Bu arada, sayfanızın adresini de paylaşırsanız, incelemek isterim.

   • büşra büşra

    Yanıtınız için teşekkür ederim, daha yeniyim aslında. Seyahat üzerine bir blog hazırlıyorum, tamamen kendime ait fotoğraf ve içeriklerle. Tabii ki büyümeyi hedefliyorum ama hemen .com a geçsem bile sanırım bir yıl kadar herhangi bir beklenti edinmemeliyim. Googleda ilk sayfalara çıkmak epey zaman alıyor. Bu arada adresim: https://yoldaykenbiz.blogspot.com/
    Aslında aklımı karıştıran konu, biraz daha kitleye sahip olduktan sonra mı alan adı almak yoksa en baştan mı ipi tutmak bilemiyorum 😀

    • Salih Kunduz Salih Kunduz

     Tekrar Merhaba, bloğunuzu çok beğendim. Şu yaşına kadar hiç yurt dışına çıkmamış biri olarak, bu tür seyahatleri okumak çok ilgimi çekiyor.

     Kendimden örnek verecek olursam: ciddi anlamda blog yazmaya başladıktan bir yıl kadar sonra bir alan adı almaya kesin karar verdim. Daha öncesinde de yine blog denemelerim oldu ama bu dönemleri hesaba katmak istemiyorum.

     Siz de belki bir süre daha bloğunuzdan devam etmeyi düşünebilirsiniz. Daha fazla görüntülenme ve yorum almaya başladığınızda da bir şeyler yapmanın zamanı gelmiş olacak.

     Diğer senaryoya bakacak olursak, hemen bir alan adı ve web alanı alırsanız; bu iş için birlikte çalıştığınız kişilerin performansına bağlı olarak, Google aramalarında üst sıralara çıkmanız çok uzun sürmeyecektir. Ancak bu sefer de sitenize biraz para harcadığınız için beklentileriniz de yükselecektir. Beklediğiniz görüntüleme ve yorumları alamadığınızda yazma isteğinizi kaybedebilirsiniz. Bu, bir çok blog yazarının başına geliyor maalesef.

     • büşra büşra

      Evet aslında biraz ondan korkuyorum. Hayal kırıklığına uğramak da diyebiliriz. 😀 Dediğiniz gibi, bir süre daha blog üzerinde devam edeyim. Biraz daha kitleye sahip olduktan sonra alan adı alayım. Hali hazırda bir kitleyle alan adı almak daha iyi olur diye düşünüyorum ben de.. Yine de bir kararsızlık vardı aydınlattınız. Cevaplarınız için teşekkür ederim tekrardan. İyi günler dilerim. 🙂

 2. Malik Malik

  Salih bey yazınız ve yol gösteriniz için öncelikle teşekkür ederim. Size bir sorum olacak: Ben gündelik yaşamda psikolog olarak çalışıyorum. Online alanda ise hem online görüşmeler yapmak hem yazılarımı , makalelerimi paylaşmak istiyorum. fakat blog mu web sitesi mi bana en uygun olandır bilemiyorum. Vaktiniz varsa siz bu konuda yardımcı olup fikir beyan edebilir misiniz? Teşekkürler.

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Malik bey, yorumunuz için teşekkür ederim.

   Kişisel bir websitesi açıp, buraya bir de blog bölümü ekleyerek, hem çevrim içi işinizi yönetebilir, hem de yazılarınızı kolaylıkla yayınlayabilirsiniz.

   Adınız ve soyadınızı; ya da işinizi anlatan bir isim içeren alan adı satın alıp, sonrasında sayfanızı barındıracağınız bir web alanı edinerek işe başlayabilirsiniz.

 3. ahmet ahmet

  hocam merhaba blog açayım diyorum hangi konuda yazayım diye kararsızım her konuda bilgim mevcut az çok ama seçim yapamıyorum aklıma gelen her şeyi yazayım diyorum bu kez de saçma duruyor şöyle düşündüm wordpress ile hosting ve domain satın alıp bir web sitesi kurayım ve sitede her konuda bilgiye ayrı bölümler oluşturayım örn. sağlık, teknoloji, finans, haber böyle bir şey yapmak mı yoksa sadece blog adı altında bir site ile random yazmak mı daha anlamlı olur website kurmak için maddi anlamda yeterince harcama yapacak durumdayım tavsiyelerinizde bunlardan yana da bahsederseniz sevinirim yardımlarınız için teşekkürler şimdiden iyi günler tekrar.

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Bence bir site açıp ayrı kategoriler şeklinde dilediğiniz gibi yazın. Belirli bir yazı sayısına ulaştığınızda sitemizin de bir probili oluşmuş olacak. Sadece bir konuya odaklanmak zaman içinde şevkinizi kırabilir diye düşünüyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *