Skip to content

5 tips for computer users

Last updated on Tuesday June 26th, 2018

Bu sayfayı görüntülediğinize göre, mutlaka bir bilgisayarınız olmalı. Bilgisayar kullanırken, vakit darlığı yahut alışkanlıklar sebebiyle es geçtiğimiz küçük detayların, aslında ne kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz?

Bu yazımda, bilgisayar kullanıcıları için faydalı olacağını düşündüğüm önemli tavsiyelere yer vereceğim. Belki bir kısmını, belki de hepsini farklı yerlerde duymuş olabilirsiniz ancak, bir de benden dinleyin.

Aynı işi yapan farklı programlardan birini seçin

İnternette dolaşmak, e-postalarınıza bakmak, müzik dinlemek ve dokümanlarla çalışmak konularında kullanılan programların her biri için bir sürü alternatif var;

Web tarayıcılarından örnek vermek gerekirse; webde dolaşmak için kendinize en uygun web tarayıcısını seçin, ve diğer alternatifleri artık unutun. Sizin kullanmaktan keyif aldığınız ve alışkanlıklarınıza hitap eden web tarayıcısı, sizin için en iyi web tarayıcısı olacaktır. Aynı işi yapan bir sürü tarayıcıyı sabit diskinize kurduğunuzda, hangi sayfayı hangi tarayıcıda açmak istediğiniz konusunda kararsız kalabilirsiniz. Bununla birlikte; web tarayıcıları, sabit diskinizde oldukça fazla yer kaplar. Bu örnekten hareketle, müzik oynatmak için, e-postalarınıza bakmak için vs. bunun gibi bir sürü işlemi yapmak için tek bir program kullanın.

Control+s

Bir metin düzenlemesi yapmanız gerekiyor diyelim; Bismillah deyip başladınız, yazdınız, yazdınız, yazdınız… Ama o da ne! Elektrikler gitti, ya da dizüstü bilgisayarınızın pili bitti. Gitti güzelim sayfalar dolusu metin. Şimdi kim tekrar tekrar yazacak…

İşte bunun gibi durumların önüne geçmek için, Bu klavye kısayolunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Yazma işlemine devam ederken, duraksama anlarında, aklınıza geldikkçe CTRL+s klavye kısayoluyla yaptığınız düzenlemeyi kaydedin. Düzenlemeleri anlık kaydetmeden önce, bir seferlik dosyanıza bir ad verip, nereye kaydetmek istediğiniz sorulacaktır. Vakit kaybetmemek için herhangi bir dosya adı yazıp kaydet butonuna basabilirsiniz.

Teker teker indirin

Bazen, birden çok dosya indirmeniz gerekebilir, dosyaları indirirken ya çok sabırsız olabilirsiniz, ya da yeterince vaktiniz olmayabilir. Bir arşivin parçaları, bir albümdeki şarkılar, ya da bir program için gerekli olan dosyalar… Hangi dosya olursa olsun, indirme hızından en üst düzeyde yararlanmak için, dosyaları teker teker indirin. Zaten indirme işlemi yapan bir çok program, geniş bant bağlantı hızından en iyi şekilde yararlanmak için, gerekli dosyaları kuyruğa alarak, teker teker indirir. Eğer, bir sayfadaki bütün dosyaları aynı anda indirirseniz, indirme yöneticisi ya da tarayıcınızın dahili indiricisi, her dosyaya eşit miktarda hız vermek için extra güç tüketir. Şöyle de bir gerçek var ki, indirme hızları arasında hiçbir zaman eşitlik sağlanamaz.

Bu sebeple; eğer indirmeleri sırayla yaparsanız, hem her indirme için maximum hızı kullanmış, hem de zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Popüler indirme yöneticileri, bu özelliği kullanmanız için sizi teşvik edici özelliklere sahiptir. Örneğin içinde, indirme kuyruğu bulunmaktadır. Kuyruğa eklediğiniz dosyalar, sırayla en yüksek hız kullanılarak indirilir.

En günceli her zaman en iyisidir

Bazen, programlar kendini çok sık güncelliyor olabilir ve bu durum can sıkıcı olabilir evet, ama hiçbir geliştirici keyfinden güncelleme yayınlamaz. Standart kullanıcıyı etkileme olasılığı 1% olan bir hatayı giderebilmek için bile güncelleme çalışmaları yapılır.

Kullandığınız işletim sistemini ve programlarınızı daima güncel tutun. Eğer kullandığınız programların otomatik güncelleme özelliği yoksa, güncellemeleri el ile kontrol edin ya da websitelerine gidip, indirme sayfasında gösterilen versiyonla sisteminizde yüklü versiyonu karşılaştırın. İnanın çok fazla vakit kaybetmeyecek, bu çabanızın karşılığı olarak güvende olacaksınız.

Bulut çözümlerini mutlaka kullanın

Sabit diskiniz ne kadar güçlü olursa olsun, milyonda bir bile olsa bozulma tehlikesi hep vardır. Olur ya, sisteminiz zarar görebilir, çeşitli internet sayfalarından ya da indirdiğiniz dosyalardan bilgisayarınıza zararlı içerikler bulaşabilir.

Bu potansiyel tehlike hep vardır ve hep olacaktır. Önemli dosyalarınız, üzerine titrediğiniz fotoğraflarınız, dokümanlarınız ve sabit diskinize depoladığınız ne varsa bunları bulut hesabınıza da kopyalayın. Zararlı yazılım, eğer gerçekten kötüden de kötü niyetliyse onca para verdiğiniz harici diskinize de bulaşır, ve gerçekten sizi sinir harbinin içine çekebilir…

Şayet, sizin için önemli olan bütün bu dosyaların boyutu gerçekten çok büyükse, bulut hizmetlerinden uygun fiyata aylık ya da yıllık planlar da satın alabilirsiniz. Bu planların fiyatı gerçekten çok uygun ve onca dosyayı kaybetmektense bence ödemeye değer. Bu kadar dosyanın yüklenmesi çok uzun sürebilir de diyebilirsiniz ama, siz işlerinizi yaparken, bulut hizmeti istemciniz her şeyi arka planda halledecek ve yükleme işlemi, tahmininizden çok daha kısa sürecek.

Loading

Published inTechnology

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *