Skip to content

Pros and cons of DigiturkPlay

Last updated on Friday September 4th, 2020

Bu yazımda, henüz denemeyenler ve merak edenler için artılarıyla ve eksileriyle Digiturk Play değerlendirmesi yapacağım. Yazımın sonunda yine benim gibi uzun zamandır Play kullanan Selçuk Uçar ağabeyimin fikirlerine de yer vereceğim…

Artılarıyla ve eksileriyle Digiturk Play

Kısaca tanımlamak gerekirse Digiturk Play, Süper Lig Maçlarını, Film ve Dizileri Web’den Canlı İzle sloganıyla hizmet veren bir internet tv platformu. Digiturk yayınlarının, dijital alıcı ya da çözücü kullanılmadan, internet üzerinden izlenebilmesi için, Digiturk Play üyeliği alternatif olarak kullanıcıya sunuluyor.

Digiturk’ün ilk olarak Digiturk web tv adıyla kullanıcılara tanıttığı bu hizmeti, mevcutta evinde Digiturk hizmeti alan kullanıcılara ücretsiz sunuluyordu, ve yeni üyeliklere kapalıydı. Bir sene sonra, sadece Digiturk web tv üyeliği alabilme imkanı kullanıcıya sunuldu. O zamanlar aldığım email içeriğinde, evinizin konforunda internetten maç izleme keyfi maç başına sadece 50 kuruş yazıyordu. Yaklaşık 199 TL karşılığı 2011 – 2012 sezonu için üyelik satın aldım. Yayınların görüntü kalitesi kötüydü ve yayınlar sadece Silverlight uygulaması ile izlenebiliyordu. Yayında aksaklıklara çok sık rastlıyorduk. Öyle ki, zaman zaman büyük maçlar öncesi site tamamen kilitleniyordu. Maç başlamadan 1 saat önce siteye girip yayını açmamızı, ve hiçbir şekilde sayfayı kapatmamamızı tavsiye ediyorlardı.

Bir sonraki Sezon

Birçok derbi maçta ciddi sıkıntılar yaşayınca bir sonraki sezon üyeliğimi yenilememeye karar verdim. ;Fakat bir yandan da maçlara bu kadar kolay ulaşmak bana gayet keyifli gelmişti. Yaşanılan sıkıntılara yönelik birçok şikayetten sonra, site tamamen yenilendi ve adı Digiturk Play olarak değişti.

Yenilenen sitede satış seçenekleri de arttırıldı. Digiturk’te yayınlanan diğer futbol ligleri, basketbol ligi, dizi, film ve canlı tv seçenekleri de eklenerek premium üyelik adında bir üyelik modeli de satışa sunuldu. aylık 5 TL olan bu üyelik modeli oldukça ilgimi çekti, çünkü Premier lig maçlarını da izlemek istiyordum. Geçen seneki üyeler için sunulan uygun tekliften (Ne kadar ödediğimi maalesef hatırlayamıyorum) faydalanarak üyeliğimi yeniledim. Evimizdeki televizyonu da yeniledik ve bilgisayardaki görüntüyü HDMI kablosuyla televizyona aktararak ailecek büyük ekranda maç izlemeye başladık.

İlk sezona nazaran daha az sıkıntı yaşadık, ama yine hiçbir şekilde giriş yapıp izleyemediğimiz birkaç maç olmuştu. Mesela bir Fenerbahçe – Galatasaray maçında, maçın ilk yarısını, sunuculara yapılan saldırı sebebiyle izleyememiştik. Bu aksaklığı telafi etmek adına Digiturk, bir sonraki sezon için bir yıllık premium üyeliğini ücretsiz vermişti. Eğer paketimi yenilemek istersem de hatırı sayılır bir indirim yapacaklarını yazmışlardı.

Sistem yavaş yavaş oturmaya başlayınca Digiturk Play artık popüler olmuştu. Buna bağlı olarak fiyatlar da yükseldi. Üyeliğimi yenilediğim bir sonraki sezonda da yine birkaç maçı, yapılan saldırılar ve sunucuların çökmesi yüzünden izleyememiştim. Şikayetlerime karşılık, bir sonraki sezon için belli oranda indirim almıştım.

Akıllı televizyonların yaygınlaşmasıyla birlikte, iki tip üyelik modeli satılmaya başlandı. Standart kalite ve yüksek kalite… Standart kalite üyeliğinde azami 800k görüntü kalitesi ile, yüksek kalite üyeliğinde ise 1800K görüntü kalitesi ile yayınları izleyebiliyoruz. Eğer benim gibi bir akıllı televizyonunuz varsa, yüksek kalite üyeliği tercih etmek zorundasınız. Çünkü standart kalite üyeliğine bu olanak dahil değil.

Bu sene satın aldığım üyelikle birlikte 7. yılımdayım. Zaman ne de çabuk geçiyor… Her neyse. Şimdi dilerseniz Artılarıyla ve eksileriyle Digiturk Play değerlendirmesi yapalım.

Artıları

 • Evinizde hiçbir kurulum olmadan internet üzerinden Digiturk yayınlarını izleyebiliyorsunuz
 • Yenilenen paketlerle birlikte, yayınları Smart tv ile de izleyebilmek mümkün
 • Birçok televizyon kanalını da canlı izleyebiliyorsunuz
 • Yenilenen paketlerle birlikte artık maç yayını yapan bütün beIN SPORTS kanallarını kesintisiz izleyebiliyorsunuz
 • Web sayfasının kullanımı kolay ve erişilebilir

Eksileri

 • Her zaman, yayının kesilme ihtimali mutlaka oluyor. Durup dururken sisteme yeniden giriş yapmanız istenebiliyor
 • Canlı maç yayınları en az 30 saniye, tv yayınları da en az 1 dakika geriden geliyor. Bu ciddi sorun bir türlü çözülemedi
 • Canlı destek sistemi yetersiz ve mobil uygulamaları oldukça hantal
 • Verilen hizmet, görüntü kalitesi ve kullanılabilirlik kıstaslarını da hesaba kattığımızda yıllık ücreti fazla. Her yıl da ciddi oranda artıyor

Sonuç

Benim gibi maç izlemekten keyif alıyor, ancak yayınları internetten takip etmek istiyorsanız Digiturk Play tek çözüm. Artık öyle alıştım ki; her sene, bir sonraki sene üyeliğimi yenilemeyeceğim deyip kendimi yine yeni sezon için ödeme yaparken buluyorum 🙂

Selçuk Uçar Ağabeyimin değerlendirmesi

Digiturk Play ile ilk tanışmam, 2012-2013 sezonuyla oldu.
Daha sonraki yıl, yaşadığım sorunlardan sonra paketi yenilemeyip, maçları radyodan takip ettim.
Bu sezon da dahil olmak üzere, son üç yıldır düzenli olarak üyeliğimi yeniliyorum.
Digiturk Play üyeliği alma konusunda çok da kararlı değildim ilk zamanlarda.
Sistemi incelerken, kendimi birden satın alma ekranına yönlenmiş olarak buldum. 🙂

Evimin konforunda, zahmetsizce maç izleme fikri beni son derece heyecanlandırmaya yetmişti.
Paketi satın aldıktan sonra, sistemi incelemeye başladım.
İlk zamanlarda, izlemek istediğim karşılaşmaları açmaya çalışırken bazı problemlerle karşılaştım.
Canlı izle alanına ulaşamıyordum.
Zira, sitenin arayüzünde düzeltilmesi gereken erişilebilirlik problemleri vardı.
Siteyi inceleye inceleye, bu problemin de üstesinden gelmeyi başardım.
Artık her şey hazırdı.
Ligin ilk maçını izlemeyi sabırsızlıkla bekliyordum.
Maçlar başladığında, çeşitli problemlerle karşılaşmaya başladım.
Öyle ki, bazı zamanlarda, siteye giriş yapmak bile mümkün olamıyordu.
eskaza giriş yapsam bile, bu sefer de oturum açmakta sıkıntılar yaşıyordum.
Sitenin, bant genişliğiyle ilgili problemler yaşadığını anlamak uzun sürmedi.
İyisiyle, kötüsüyle bir sezonu bu şekilde geçirdim.
Sitenin gelişmesi için kendileriyle defalarca iletişime geçtim.
Fakat, firmanın, kullanıcıları dikkate almak gibi bir düşüncesi hiç bir zaman olmadı.
Mobil uygulamaları, hâlâ istenen seviyede değil. Örneğin: iPhone uygulamasında maç izlerken, telefon ciddi manada ısınıyor.
Erişilebilirlik sorunları da cabası.

Son dönemlerde, sistemin iyi çalıştığını söyleyebilirim.
Belli başlı ufak sorunlar olsa da, maçları keyifle takip ettiğimi söyleyebilirim.
Mecbur kalmadıkça, maçları bilgisayarımdan izliyorum.
Zira, site tasarım olarak yenilendi ve en azından maçları açmakta sorunlar yaşanmıyor.
Hatta, yayın 2 seçeneğinde, karşılaşmayı geri almak bile mümkün.
Sesi açıp kısabiliyor olmak da önemli bir avantaj oldu bizim için.
Platformun en büyük avantajı, saha içerisindekileri rahatça duyabiliyor olmak.
Hele yayın stereo ise, keyif iki katına çıkıyor.
Digiturk Play ile ilgili en büyük korkum,, eve misafir geldiği zaman başlıyordu.
Bir gün evde toplandık ve bir maç izleyelim dedik.
Yarım saat uğraştıktan sonra maçı açtım.
O anki halim aklıma geldikçe hâlâ gülümserim.
Ancak gözünüz artık korkmasın, bu tarz sorunlar ilk dönemlerde yaşanıyordu.
Sistemi merak eden ve denemek isteyenler var ise, yıllık paket almadan önce en az bir maç satın alarak deneyimleyebilirler.
Değerli Salih Kunduz kardeşime teşekkür ederek, görüşlerime son veriyorum.

Selçuk Uçar’ın blogu

Bir ilke imza atarak, görüşlerimizi bir yazıda birleştirdik. Bizim için son derece keyifli bir deneyim oldu.

Loading

Published inSports

19 Comments

 1. Enes Enes

  Merhabalar, güzel bir değerlendirme olmuş. Elinize sağlık. Merak ediyorum, acaba yurtdışında yaşayanlar da bu üyeliği alabiliyor mu?

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Evet, yurt dışında yaşayanlar da Digiturk Play abonesi olabiliyorlar. Eğer yurt dışında yaşıyorsanız Bu sayfa üzerinden bütün detaylara ulaşıp, abonelik satın alabilirsiniz.

 2. ali ali

  merhabalar. öncelikle bu yazıyı hazırlayıp bloglarında yayınlayan salih ve selçuğa çok teşekkürler. şimdi diyeceksiniz ki, kardeş, digitürke aç sor, haklı olabilirsiniz ama, tecrübelerinizden yararlanarak ilk size sormak istedim. benim tv aboneliğim var, ücretsiz olarak yada cüzzi bir miktarla evde olmadığım dönemlerde bilgisayardan izleyebilirmiyim? saygılarımla.

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Geçen seneye kadar, bütün Digiturk abonelerine, Digiturk Play ücretsiz olarak sunuluyordu. Şimdi durum nasıl bilmiyorum. Bir danışmakta fayda var.

 3. Erol Ülker Erol Ülker

  Merhaba
  Arkadaşlar ellerinize ve yüreklerinize sağlık son derece faydalı bir yazı kaleme almışsınız.
  erişim problemleri az düzeydeyse bende yazınızdan sonra almayı düşünüyorum.
  Teşekkürler

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Yorumunuz için teşekkürler. Gönül rahatlığıyla alıp kullanabilirsiniz. Takıldığınız bir nokta olursa da seve seve yardımcı olurum.

 4. yusuf yusuf

  Yaziniz cok faydali tesekkur ederim. Bir sorum olacak digiturk play ile maclari sadece bilgisayarda izleyecegim bundan dolayi hd ile normal yayin arasinda cok bir fark hissedermiyim aradaki farka deger mi tesekkur ederim

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   HD yayın aslında daha çok smart tv kullananlar için düşünülmüş. Yazdığınız gibi sadece bilgisayarınızda yayınları izleyecekseniz, standart paketi almanız daha doğru bir seçim olacaktır. Paket satın alırken, İzleme alanlarında mobil seçeneğini de seçmenizi öneriyorum. Bilgisayarınız yakınınızda olmadığında yayınları mobil uygulama üzerinden de izleyebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda dilerseniz, aradaki farkı da ödeyerek HD pakete geçiş yapma hakkınız olacak.

 5. BERKANT BERKANT

  MERHABALAR BENDE DİGİTÜRK PLAY ÜYESİ OLMAK İSTİYORUM AMA TAVSİYE EDERMİSİNİZ , ALIP DA SONRA PİŞMAN OLMAK İSTEMİYORUM.
  BİLGİSAYARDAN TV YE YANSITIP ÖLE İZLEMEK İSTİYORUM AMA KALİTE DÜSER Mİ COK TAKILIR MI GİBİ SORULAR KAFAMA TAKILIYOR
  ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Merhaba, yenilenen fiyatlar sizin için uygunsa tavsiye ederim. Ben de yaklaşık 3 sene HDMI kablo ile bilgisayarımı televizyona bağlayarak maçları izledim. Zaman zaman takılmalar oluyordu ancak, şimdilerde sistem çok kararlı çalışıyor.

   Kesintiler ya internet bağlantısı kaynaklı oluyor; ya da olağan dışı bir problem olursa Digiturkplay’e giriş yapılamayabiliyor. Ama Böyle bir sorun neredeyse hiç olmuyor artık.

   Görüntü kalitesi de kesinlikle kötü değil. Ancak internet bağlantı hızıyla doğru orantılı. Youtube’da görüntü kalitesini gösteren çeşitli videolar var ama kafanızı karıştırmasın. Zira bu videolar 3-4 yıl önce eklenmiş.

 6. Caner Caner

  Merhaba,
  Android tv box alıp onunla izleme niyetindeyim fakat, merak ettiğim şey şu: 3 ekran mı 4 ekran mı almalıyım anlayamadım. her iki üyelikte de android t v box’ta kullanmaya niyetliyim. 4 ekranın görüntü kalitesi daha yüksek smart’ta izlenmesi için. tv box ta izleyeceğim için 4 ekran alsam görüntü kalitesi daha mı iyi olur yoksa sadece smart uygulamasında mı 1800k görüntü geliyor bunu merak ediyorum. Smart kullanmadan da web, tablet ya da telefonda 1800k alabilir miyim. Bu güzel makale için de teşekkürler.

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Merhaba, yorum için teşekkür ederim.

   Yeni paket düzenlemesiyle birlikte, hem 3 ekran, hem de 4 ekran paketlerinin yüksek kaliteli görüntüyü alacağı söyleniyor. Resmi bir açıklama yapılmadı fakat, 3 ekran paketi satın alan bir arkadaşım, geçen hafta yayınlanan Beşiktaş’ın Şampiyonlar ligi maçını yüksek kalitede izleyebildiğini söyledi. Eğer son dakikada bir değişiklik yapılmazsa; hem 3 ekran, hem de 4 ekran için görüntü kalitesi aynı olacak. Aradaki tek fark, 4 ekrandaki smart tv hakkı olacak.

   Eğer alacağınız TV Box, bütün android uygulamalarını çalıştırıyorsa Digiturk Play kurabilirsiniz kesinlikle. Bu konuda herhangi bir kısıtlamaları yok bildiğim kadarıyla.

   Ek bilgi olarak şunu da ekleyeyim: maç yayınları dışında BEIN kanalları ve diğer canlı tv kanallarını standart kalitede izleyebiliyoruz.

  • emre ertekin emre ertekin

   merhaba. xiaomi mi box s de denedim çalışıyor. internet hızına bağlı olarak wifi de ara sıra ufak donmalar oluyor, ethernet bağlantıda sorun yok.

 7. davut davut

  Smart tv den Digitürk play uygulamasıyla aynı anda kaç kısı ızlıyebilir yani 4 kısı ortak alırsak herkes kendı evınden aynı anda ızlıyebilirmi

 8. Serkan Serkan

  Merhaba , bu tarih itibari ile sistem ne durumda acaba ? Güncel bir bilgilendirme yapabilir misiniz ? Ufak tefek donmalar vs olsa bile maçları %80-90 oranında sorunsuz izleyeblir miyiz ?

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim. Açık konuşmak gerekirse bu sezonun başından itibaren sistem kaynaklı herhangi bir kesintiye rastlamadım. Sezonun ilk maçında bazı kişiler hesaplarına giremediklerinden şikayetçiydi ama bu hata çok az kişiyi etkilemiş. İnternet bağlantım 50 mbps iken yakın zamanda 100 mbps’e yükselttim. İki hızda da bağlantı kaynaklı kesinti olmadı. Daha düşük bir internet bağlantısıyla dahi, eğer yayını izlerken ağa bağlı başka bir cihazda video vs izlemezseniz yine kesinti olmaz. Android uygulamasında zaman zaman yayın kesiliyordu. Yeni bir güncelleme yayınlamışlar, onu deneme fırsatım olmadığından mobil tarafı için yorum yapamayacağım. Smart TV uygulaması da nadiren uygulamadan atıyor, ama o da LG smart TV’deki uygulamadan kaynaklı olabilir diye düşünüyorum.

   Yayınlar önceden olduğu gibi yaklaşık 30 saniye geriden geliyor. Bu konuda herhangi bir düzeltme yapamadılar hala. beIn Connect’e taşınma konusu da bir müddet daha askıya alınmış. Bir bilgiye ulaşırsam yazımdaki ilgili bölümü düzelteceğim.

 9. kadir kadir

  merhabalar, bein connect betimleme dizi ve filmler için idaal bence, dizi çok fazla deyil ama filmler biraz daha fazla, eklemeye devam ediyorlar, eyer dizi, film, belgesel izleyecek olursanız 15 tl.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *