Skip to content

Ah şu şifreler

Last updated on Tuesday June 26th, 2018

Birçok siteye, sosyal ağa, forumaa ya da bankamızın internet şubesine girerken girişimizi sağlayan şifreler yok mu. Ben onlardan çok dertliyim. Gün geçtikçe kaydolduğumuz siteler artıyor, şifreler de birbirine karışıyor…

En basitinden Twitter‘a girerken; bir adet kullanıcı adı ve bir adet şifreye ihtiyacımız var. Şifre olmadan, kullanıcı adının ya da email adresinin hiçbir önemi yok. İlk kayıt esnasında güçlü bir şifre oluşturmamız, farz-ı misalbir adet küçük, bir adet büyük harf, en az 2 rakam, eğer mümkünse bir sembol girmemizi istiyor sistem. O kadar güçlü bir şifre oluşturuyoruz ki, heybetine yenik düşüp neydi unutuveriyoruz. Bazen denk geliyorum, hesabımdan çıkarsam daha giremem, şifremi bilmiyorum cümlesi gençler arasında çok moda.

Twitter sadece bir örnekti ama, ben bunu birçok forumda ya da giriş isteyen sitelerde yaşıyorum. Şifreyle ilgili en çok başımı ağrıtan yer de bankamın internet şubesi…

Maaş aldığım bankanın internet şubesini ayda bir kez ziyaret ederim, EFT’mi yapar, çıkarım. Tabii giriş yapmayı başarabilirsem… Sistem her 3 ayda bir şifreyi yenilememi istiyor, ve her şifreyi de kabul etmiyor kendileri. Bazen öyle bir şifre oluşturuyorum ki, işim bitip de sistemden çıkış yapınca onca hengamenin arasında unutmam sadece dakikalar sürüyor. Ertesi ay gelip çatınca da parolamı unuttum deyip, her seferinde annemin kızlık soyadını bir temsilciyle paylaşmak durumunda kalıyorum. Öyle ya da böyle yine şifremi oluşturuyorum ama, bu kısır döngü her ay tekrarlıyor, ben o harf ve rakam kombinasyonundan oluşan şifreyi yine unutuyorum.

Benden size bir tavsiye, (Tabii yazar burada önce kendine öğüt veriyor.)
Şifreleriniz güçlü olsun ama, sizden güçlü olmasın.

Loading

Published inMy personal articles

2 Comments

 1. M. Kaan M. Kaan

  Reklam yapmak amacıyla sormuyorum yanlış anlaşılma olmasın; akbank direkt’ten düzenli eft nasıl yaparız? kaç ay seçeceğim ekran gelmiyor, sadece eft yapmak istediğimiz form görüntüleniyor.

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Yorumunuz için teşekkürler. Maalesef bu konuyla ilgili bir bilgim yok ama şunu önerebilirim;

   4442525 numaralı Akbank çağrı merkezinden destek alabilirsiniz. Hatta düzenli EFT talimatınızı oluşturmaları için müşteri temsilcilerine de talepte bulunabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *