Skip to content

Acer Iconia A1-810 tablet teknik ve erişilebilirlik incelemesi

Last updated on Tuesday June 26th, 2018

Merhaba,

Bu yazımda, Erişilebilir bir Android tablet arayanlar için ideal bir cihaz olan Acer Iconia A1-810 tableti inceleyeceğim.

Tabletin teknik özelliklerine geçmeden önce; Benim kullandığım versiyonunun, 3G SIM kart desteğine sahip olmadığını belirteyim. Bu tabletin 8 ve 16 gb dahili hafızalı modelleri mevcut. Benim elimdeki modeli 16 gb.

Teknik Özellikler

Ekran: 7.9 inch led IPS kapasitif dokunmatik ekran, 16 Milyon renk desteği. 768*1024 çözünürlüğe sahiptir. Çoklu dokunma desteği mevcuttur.

Ses:

Cihazın alt sağ kısmında stereo hoparlör mevcuttur.
3.5 mm kulaklık jack desteği.
Stereo bildirim tonları.

Hafıza

 • Dahili hafıza: 16 gb.
 • ram 1 gb
 • 32 GB’a kadar arttırılabilir hafıza desteği.

Bağlantı

 • -Kablosuz ağ – wi-Fi 802.11 b/g/n
 • Bluetooth4.0 A2DP
 • Micro usb girişi + USB’den şarj
 • mini HDMI girişi

Kamera

 • Birincil kamera 5 mp, 2592×1944 pixel çözünürlüklü, otomatik odaklı.
 • İkincil vga kamera

İşletim sistemi

 • Android OS 4.2.2 Jelly Bean
 • Mediatek MT8125 chipset
 • 4 çekirdekli Quad-core 1.2 ghz işlemci

Diğer özellikler

 • GPS: Mevcut
 • Pil: Tümleşik 4960 mAh batarya
 • 350 saate kadar bekleme, 10 saate kadar multimedya oynatma desteği.
 • HTML 5 web tarayıcısı ve Aceruygulamaları

Erişilebilirlik incelemesi

Cihaz içinde TalkBack ve e-speak TTS yüklü olarak gelmektedir. Güç tuşuna basılıp iki parmakla cihazda titreşim duyana kadar ekrana basılı tutmak suretiyle TalkBack aktif hale getirilebiliyor.
Cihazda ses açma/kısma tuşu ve güç tuşu bulunmakta. Home tuşu, cihazın alt bölümünde dokunmatik olarak bulunuyor. Home tuşunun solunda geri tuşu, sağında da son uygulamalar tuşu sabit olarak duruyor. Hangi uygulamayı açarsanız açın, bu tuşlar hiçbir zaman kaybolmuyor.
Cihazın iki ayrı bildirim gölgesi var. Bu gölgelerden soldaki, e-posta, hangout vb. bildirimlerinizin, kablosuz ağ ve diğer bağlantı bilgilerinizin olduğu mesaj merkezi. Bu gölgeyi açmak için cihazın sol yukarı bölümünden çift parmakla aşağı çekme hareketi yapabilirsiniz.
İkinci gölge ise; Bluetooth, GPS, kablosuz ağ, ekran parlaklığı, ekran döndürme vb. ayarları yapabileceğiniz hızlı ayarlar merkezinin olduğu bir gölge. Bu gölgeyi açmak için ise sol üst bölgeden birkaç parmak sağa kayarak aşağı doğru kaydırma hareketini kullanabiliyorsunuz.
Cihaz içinde Google klavye yüklü olarak geliyor. Bu klavye konusunda tecrübeli değilseniz, aşina olduğunuz klavyeyi PlayStore’dan indirebiliyorsunuz. Klavyenin üst bölümünde; tümünü seç, kes, kopyala, yapıştır gibi düzenleme komutları var. Bu da işimizi olağan üstü derecede kolaylaştırıyor. Ben tercihen Swype klavye kullanıyorum.
Tablet, rahat bir tutuş konforu sunuyor. Arka bölümü plastik gibi görünse de dayanıklı üretilmiş. Piyasalardaki ucuz tabletlerdeki kırılacakmış hissini bu tablette yaşamıyorsunuz.
Tabletin 1 gb ram’i her ne kadar yetersiz görünse de, işlemciden aldığı güçle takılmalar ve donmalara rastlanmıyor. 4 Çekirdekli 1.2 ghz işlemcinin mevcut olduğundan bahsetmiştik zaten.
TalkBack, tablette oldukça seri çalışıyor. Özellikle E Speak TTS, Acapela TTS ve Vocalizer sentezleyicileriyle oldukça tatmin edici bir hıza sahip.
Tableti yatay konumda kullandığımda, TalkBack’teki odak kayması sorunlarının minimuma indiğini belirtmek isterim.
Tablette ayrıca OTG desteğinin de olduğunu belirtmek isterim. Uyumlu bir kablo ile, tabletinize USB klavye, flash disk ve oyun kolu bağlayabiliyorsunuz. Böylelikle çoğu işinizi bilgisayar kullanmadan halledebiliyorsunuz.
Seçim tuşlarının yerine home tuşunun yanında bir adet geri tuşunun olduğundan bahsetmiştim. Seçenek tuşu ise kullandığınız uygulamaya göre ya sa üstte, ya da en alt sağda olabiliyor. Talkback, bu öğeyi ‘Menü’ ya da ‘Diğer seçenekler’ olarak seslendiriyor.
Müzik sesi konusunda dahili hoparlörün çok güçlü olmadığını belirtmeliyim. Ancak kulaklık ile kullanımda oldukça başarılı ve ses iki kat yükseğe çıkabiliyor. Bunun için ses açma tuşuna basarken karşınıza çıkan güvenli ses seviyesi uyarısına ‘Tamam’ diyebilirsiniz.
Tabletin dahili kamerasını ve mikrofonunu LINE ve Skype’ta test ettik. Mikrofonun oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Tableti elinizde tutarak ya da bir yüzeye yerleştirerek bir görüşme yaptığınızda, tabletin sesi en yüksek seviyede olsa bile, karşı tarafa bir yankı gitmiyor ve sizi çok net duyabiliyor.

Sonuç

Acer’in ürettiği bu tablet, sıradan tabletlerin aksine oldukça kullanıcı dostu. Özellikle küçük boyutu ve erişilebilirlik performansı ile öne çıkıyor. Cihazın Android güncellemesi alacağı da çeşitli forumlarda dillendiriliyor.

Teknik özelliklerin kaynağı:
GSM arena

Loading

Published inTechnology

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *