İçeriğe geç

Elektrikli diş fırçası kullanım deneyimi

Son Güncellenme tarihi 2 Ocak Çarşamba, 2019

Bu yazımda merak edenler ve daha önce hiç denemeyenler için, elektrikli diş fırçası kullanım deneyimimi paylaşacağım. Şu zamana kadar manuel diş fırçası kullanıyordum. Kullandığım fırçanın marka ve modeli konusunu da önemsemiyordum. Uygun fiyatlı bir elektrikli diş fırçası satın alıp bu deneyimi yaşamaya karar verdim. Farkettiklerimi ve süreci belirli aralıklarla bu yazıda paylaşacağım. Her gün kontrol etmeyi unutmayın.

Neden elektrikli diş fırçası?

Aslında bu konuda kapsamlı bir araştırma yaptığımı söylemeliyim. Elektrikli diş fırçaları, manuel fırçalara göre çok daha derin diş ve diş eti temizliği sağlıyor. Ayrıca diş fırçalama işinde harcanan zamanı kontrol edip, daha sağlıklı dişlere kavuşmamıza yardımcı oluyor.

Tarihçe

İlk elektrikli diş fırçası, bundan yaklaşık 90 yıl önce üretilmiş. 1950’lerde isviçre menşeili bir firmanın ürettiği diş fırçası, bir kablo yardımıyla prize bağlanarak çalıştırılarak, hareket yeteneğini kaybeden hastaların diş temizliğine büyük katkıda bulunmuş. İlk pilli diş fırçası 80’lerde üretilmiş. Ancak pil teknolojisinin yeterince gelişmemiş olması sebebiyle pili biten fırçaların yerine yeni fırçalar alınması gerekiyormuş. O dönemdeki fırçaların ağırlığı da yaklaşık 1.5 kiloymuş. Oldukça lüks olan bu teknoloji yerine manuel diş fırçaları tercih edilmesi de gayet anlaşılır bir seçim olsa gerek. Eski dönemlerde kullanılan fırçalarla ilgili çok fazla teknik detaya girmek istemiyorum. Kaldı ki ben de fazla bir şey anlamadım 🙂

Günümüzde dahili pilli ya da kalem pille çalışan fırçalar sıklıkla bulunabiliyor. Fırçada kullanılan teknoloji ve fırça başlığının türü, iyi bir seçim yapma konusunda en önemli kriter.

Önemli uyarılar

Elektrikli diş fırçası kullanmadan önce diş hekiminizin tavsiyesine başvurmanız son derece önemli. Diş etiniz hassassa ya da diş eti rahatsızlığı yaşıyorsanız, manuel diş fırçasıyla dahi dişlerinizi fırçalarken diş etinizde sıklıkla kanama gözlemliyorsanız elektrikli diş fırçası sizin için uygun olmayabilir. Seçtiğiniz diş fırçasının diş eti hassasiyetine duyarlı, basınç kontrollü ve en önemlisi yuvarlak fırça başlıklı olması gerekir. Yuvarlak başlıklı fırçalar, dişlerinizi sarar ve diş plağını derinlemesine temizler. Kullandığınız diş macununun kalitesine göre de plak oluşumu ciddi şekilde önlenir.

deneyim günlüğüm

Siparişimi 16 kasımda oluşturdum ve 17 kasım sabahı ürün elime ulaştı. Oral-B Pro 750 Cross Action sipariş etmiştim. Fırçanın kutusundan ürün, fırça başlığı, şarj cihazı ve şık bir seyahat kutusu çıkıyor. Bu ürünle birlikte Oral-B’nin bütün fırça başlıklarını kullanabiliyorsunuz ama model Cross Action olduğundan, Cross Action başlıklar öneriliyor. Yedek olarak 4’lü başlık paketini de siparişime eklemiştim.

Ürün kullanılmadan önce şarj edilmesi gerekiyor. Tam şarj süresi yaklaşık 22 saat. Tam şarj ile fırça, her biri iki dakikalık ve günde iki defa diş fırçalama planıyla 2 hafta boyunca kullanılabiliyor. Şarj süresi oldukça uzun olduğu için bir günü böyle geçirdim.

2. gün

Nihayet şarj işlemi tamamlandı ve diş fırçalama vakti geldi. Böyle bir ürüne sahip olunca diş fırçalama saatinizi de heyecanla bekler hale geliyorsunuz. Üretim amaçlarından biri de bu olsa gerek.

Başlığı güzelce yıkayıp yeterli miktarda diş macunu sıkıyoruz. Ancak burada çok önemli bir nokta var. Macunu sıktıktan sonra hemen güç düğmesine basmayın zira macun her tarafa sıçrayabilir. Çalıştırmadan önce fırçayı dişlerinize yerleştirmeniz öneriliyor.

Fırçayı çalıştırdım ve işini yapmaya başladı. 2 dakika boyunca süren fırçalama süresince dişlerin dört bölümüne 30’ar saniye ayırmanız, her dişin üzerinde de birkaç saniye fırçayı hafifçe gezdirmeniz yeterli oluyor. Bu üründe eğer dişlerin üzerine fazlaca basınç uygularsanız uyarı ışığı yanıyor. Her 30 saniyede bir kısa titreşim vererek farklı noktaya geçerek fırçalamaya devam etmenizi sağlıyor.

Fırça motorunun sesi bana yüksek geldi. İlk fırçalamam olduğu için ağzımın içinde çok hızlı bir şekilde hareket eden bir fırça fikri biraz ürkütücüydü. Dişlerin dört bölümünü ve damağı nazikçe fırçaladıktan sonra yanak içi ve dili de fırçalamanız çok önemli. Son olarak fırçayı kapatıp başlığı temizlemeniz yeterli olacak.

İkinci fırçalamadan sonra sese ve titreşime alıştım diyebilirim. Ancak titreşimden dolayı hala fırçayı kontrol etmek zor olabiliyor. Birkaç kez özellikle arka bölümleri fırçalarken biraz fazla baskı uyguladım.

3. gün

Fırçayı kontrol ederken artık çok daha az zaman harcıyorum. Ancak fırçalamayı dört kısımda yapma işini hala tam olarak başaramadım. Bu da manuel fırçadan kalma bir alışkanlık olsa gerek. Dişlerimin hissedilir derecede çok daha temiz olduğunu söyleyebilirim. Herhangi bir ağrı ya da kanamaya rastlamadım. Yine de bir şeyler söyleyebilmek için birkaç gün daha beklemek gerekecek.

4. Gün

Fırçayı kullanmak gerçekten keyifli. Her şey yolunda gidiyor. Yarın da başlıkla ilgili bilgi paylaşacağım.

5. gün

Dişlerim gerçekten çok daha temiz ve herhangi bir ağrı yok. Yalnız, fırçanın dişlerin arasını temizlemekte biraz eksik kaldığını düşünüyorum. Belki de benim fırçalama alışkanlığımdan kaynaklanıyordur. Bunun da detaylarını öğrenip yazacağım.

6. ve 7. gün

Bir haftalık bir değerlendirme yapmanın vakti geldi. Cumartesi gününden beri manuel fırça kullanmadım. Kullandığım diş macununu da değiştirmedim. Dişlerim çok daha temiz. Gün içinde herhangi bir ağrı ya da kanama olmadı.

Güncelleme 12. gün

Yazıyı her gün güncellemeye çalışacağımı söylemiştim ama hiç hesapta olmayan şeyler oldu. Grip oldum ve birkaç gün boyunca hiçbir şeyle ilgilenemedim. Fırçanın şarjı pazartesi günü bitti. Önerilen günden çok daha önce bitmesine şaşırmadım, çünkü 22 saat boyunca şarj etmemiştim.

13. gün

Söz verdiğim gibi, bugün fırça başlığı hakkında bir şeyler yazayım. Daha önce de yazdığım gibi fırça, Cross Action başlığı ile birlikte kutudan çıkıyor. Ancak dilediğiniz Oral-B elektrikli diş fırçası başlığını bu ürünle birlikte kullanabiliyorsunuz. Fırça ile kullandığınız başlığı 3 ayda bir yenilemeniz gerekiyor. Fırça başlıklarını internetten satın alabileceğiniz gibi eczanelerde de kolaylıkla bulabilirsiniz.

Yarın da son değerlendirmemi yapıp yazı dizisini bitiriyorum. Görünenn o ki, bu fırça hakkında negatif bir şey okumayacaksınız.

Sonuç

Oral-B Pro 750 hem uygun fiyatlı, hem de işini iyi yapan bir diş fırçası. Bana düzenli diş fırçalama alışkanlığı da kazandırdı. Günde iki defa, ve her biri iki dakika.

Tam şarj olma süresinin biraz fazla olduğunu düşünüyorum sadece. Bunun dışında fırça ile ilgili söyleyebileceğim olumsuz bir şey yok. Gönül rahatlığıyla alıp kullanabilirsiniz. Ancak, yukarıdaki önemli uyarıları lütfen göz önünde bulundurun.

Yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

 17,676 total views,  5 views today

Yayınlandığı kategori:Teknoloji

6 Yorum

 1. Çağrı Artan Çağrı Artan

  Ben de Pro750 kullanıyorum dostum. Başlıkların yenilenme zamanı geldi, risk alıp tüm pro modellerle de uyumlu olduğunu duyduğum sensitive ucu deneyeceğim.
  Güzel ve yararlı bir yazı olmuş, emeklerine sağlık ayrıca.
  Yalnız kimi modellerde fazla baskıyı duyulabilen bir sinyal ile veriyorken bizim modellerde nedense bu durum ışıkla belirtiliyor, dolayısıyla baskı yapıp yapmadığımı anlayamıyorum doğrusu.
  Bir de şu ağzınızı dörde bölün meselesine ben de alışamadım. Kendi yöntemim, ilk 30 saniyeyi dış diş yüzeyiniin ön kısımlarına ayırıyor, ikinci aşamadan sonra sağ ve sol iç dış şeklinde bir kurguyla gitmeye çalışıyorum.
  Bu tip fırçaların benim gibi ağzında kocaman bişey dolaştığında öğürme refleksi tetiklenen insanlar için de başlıklarının küçüklüğü ve sirayet edebilecekleri yerlerin esnekliği düşünüldüğünde daha rahat ve temiz bir deneyim sunduğunu söyleyebilirim. Sadece Cross Action uç bana epey sert geldi, bu nedenden sensitive uçları bir deneme kararı aldım.

 2. Very interesting article ! thanks for sharing with us. Thanks alot.

 3. Thanks Salih Kunduz, I was looking for some Electrical toothbrush and I was lucky to find your article at the right time. It is a very useful article. Thank You

 4. Nice one would like to get many more stuff like this from you. Keep it up and keep growing. You may get some hurdles but tackle them. All the best!

 5. It is a very informative blog I really appreciate this great information.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir