İçeriğe geç

Chrome’da kullandığım uzantılar

Son Güncellenme tarihi 26 Haziran Salı, 2018

Google’ın internet tarayıcısı Chrome’dan uzun uzun bahsetmeye gerek yok sanırım. Sadeliği, hızı ve özelleştirilebilirliğiyle birçok bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcısının gönlünde taht kurmuş durumda. Ben de bu yazımda, Chrome’da kullandığım uzantılar koleksiyonumu sizlerle paylaşacağım. Her ne kadar varsayılan tarayıcım Firefox olsa da; Chrome’u çok uzun zamandan beri belirli zamanlarda kullanıyorum. Özellikle Google uygulamalarının çok daha iyi çalışması, hatta birkaç tanesinin tarayıcıya entegre edilmiş olması, video içeriklerinde ve hala flash kullanan websitelerinde çok daha başarılı olması Chrome’u öne çıkarıyor.

Chrome’da kullandığım uzantılar

Hatırlarsanız, daha önce sizlerle Firefox’ta kullandığım eklentiler koleksiyonumu paylaşmıştım. Kullanım alışkanlıklarım sebebiyle, Chrome’da kullandığım eklentiler, (ya da Chrome’daki adıyla uzantılar) de, aşağı yukarı aynı, fakat Chrome’a özel çok fonksiyonel birkaç eklenti var ki, bunlardan mutlaka bahsetmem lazım. Madem öyle, haydin başlayalım! 🙂

Tarayıcı Google’dan olunca, Google’dan eklentileri ilk sıraya koyalım. Yukarıda bahsettiğim gibi, bazı Google eklentileri yüklü geliyor ve emrinize amade.

Application launcher for drive

Adından da anlayacağınız üzere bu uzantı, Google Drive’a çabucak erişmenizi sağlıyor. Google hesabınızda zaten oturum açtığınız için, Drive ile ilgili bir kısım veri uzantı tarafından indiriliyor. Böylelikle, Drive çok daha çabuk başlatılıyor. Google Drive’a webden erişmem gerektiği zaman Chrome’u kullanmamın en büyük sebebi bu uzantı.

Google Hangouts

Hangouts hizmetine hızlıca erişmek, görüşme başlatmak ve aldığım mesajlara doğrudan ulaşabilmek için bu uzantıdan faydalanıyorum. Chrome yüklendiğinde otomatik açıldığı için, Hangouts’ta uygun ve ulaşılabilir durumda olabilmek de güzel bir avantaj.

Google Keep Chrome uzantısı

Keep’te notlar almak için, websitesine gitmektense bu uzantıyı kullanabilirsiniz. Hem çabucak not alabilir, hem de mevcut notlarınıza gözatabilirsiniz. Benim gibi sürekli not alan biriyseniz, mutlaka siz de bu uzantıyı Chrome’a ekleyin.

Google Mail Checker

Aslında bu uzantı, Chrome’da yüklü geliyor. Gmail gelen kutunuza çabucak ulaşabilmenizi, ve gelen kutunuzu açmadan kaç adet okunmamış postanızın olduğunu görebilmenizi sağlayan bu küçük uzantıdan da faydalanabilirsiniz.

Chrome’da kullandığım uzantılar

Gelelim 3. taraf uzantılara:

AddToAny: Share Anywhere

Bu uzantıyla, mevcut sayfayı herhangi bir sosyal ağda paylaşabilirsiniz. İçerik menüsüne eklenen AddToAny öğesiyle de eklentinin fonksiyonlarını kolay ve erişilebilir bir biçimde kullanabilirsiniz. Ön tanımlı ağlar sadece birkaç tane, ama seçenekleri aracılığıyla birçok sosyal ağı içerik menüsündeki menüye ekleyebiliyorsunuz.

Google Çeviri için klavye kısayolları

Bu uzantı, Google çeviri web sayfasını kullanırken işinizi kolaylaştıracak bir dizi klavye kısayolunu kullanımınıza sunuyor. En çok kullandığım kısayollar

 • Diller arasında geçiş yapma: Alt +0
 • Kaynak dillerin listesi: alt + 8
 • Hedef dillerin listesi: alt + 9
 • Kaynak metni dinle: Alt + Shift + l
 • Hedef metni dinle: Alt + l
 • Hedef metni kopyala: Alt + c

Bu kısayollar dışında 20’ye yakın klavye kısayolu mevcut. Bunların hepsi uzantı sayfasında yazılmış.

Mercury Reader

Chrome’un, Firefox gibi çalışan bir okuyucu görünümü fonksiyonu henüz yok. Bu işlevi tarayıcıya kazandırmak için kullanabileceğiniz en sağlam uzantı ise Mercury Reader. Okuyucu görünümünü destekleyen bir sayfada Alt + ” kısayolunu kullanarak, okuyucu görünümünü etkinleştirebilir, Esc tuşuyla da görünümü kapatabilirsiniz. Eğer Chrome’a okuyucu işlevi kazandırılırsa Mercury Reader’a ihtiyacımız olmayacağı da bir gerçek.

Save to Pocket

Bu uzantı ile, seçili metni, odaklandığınız bağlantıyı ve birçok içeriği doğrudan Pocket hesabınıza gönderebilirsiniz. Pocket entegrasyonu, yine Firefox’ta varsayılan olarak kullanımda.

Skype

Bu uzantı sayesinde Skype’ın web sürümüne kolayca erişebilir ve Skype’ta doğrudan içerik paylaşabilirsiniz. Eğer Skype kullanmıyorsanız, bu uzantıya da ihtiyacınız yok tabii 🙂

Slick RSS

Bu uzantı ile RSS akışlarını takip edebilir, bir sitenin RSS kaynağını otomatik olarak bulabilirsiniz.

Speedtest by Ookla

Bu uzantı hakkında uzun uzun tanım yapmamıza gerek yok sanırım. İnternet hız testi yapmak dediğimizde akla gelen yegane sitenin Chrome uzantısıyla, çabucak hız testi yapabilirsiniz. Uzantı çok başarılı ve sürekli kendini güncelliyor.

uBlock Origin

Bu adam hiç reklam engelleyici kullanmıyor mu dediğinizi duyar gibiyim. Elbette kullanıyorum. İşte karşınızda uBlock Origin 🙂

Firefox’ta olduğu gibi, Chrome’da da uBlock Origin vazgeçilmezim. İşini çok iyi yapıyor ve tarayıcıyı yormuyor. Siz de gönül rahatlığıyla tarayıcınıza bu uzantıyı ekleyebilirsiniz. uBlock Origin, yükleyin, yükletin 🙂

URL Fixer

Bu uzantı da bir harika, kendisine Firefox’ta da sık sık işim düşüyor. adres çubuğuna yazdığımız adresleri eğer yazım yalnışımız varsa düzeltiyor. Örneğin google.com yerine goofle.com ya da ww.google.com yazarsam yazım düzeltme önerisi sunuyor, ve benzer bir hatayı tekrarlarsam otomatik olarak düzeltiyor.

Chrome’da kullandığım uzantılar

Kullandığım uzantılar bunlardan ibaret Ama, hiç endişeniz olmasın. Bu yazı, ben yeni uzantılar keşfettikçe kendini yenileyecektir. Bu listedeki uzantıların Her ne kadar sayısı fazla olsa da, tarayıcıda bir yavaşlık hissetmiyorum. Yine de belirtmekte fayda var: çok fazla sayıda uzantı kurmak, tarayıcınızı ciddi anlamda yavaşlatabilir. Yüksek bellek tüketimine yol açmakla birlikte, bilgisayarınızda aşırı ısınmaya sebep olabilir.

 19,652 total views,  3 views today

Yayınlandığı kategori:Teknoloji

5 Yorum

 1. Emeklerine sağlık kardeşim.
  Firefox’ta kullandığın eklentiler yazısını büyük bir beğeniyle okumuştum.
  Chrome uzantıları da oldukça faydalı oldu.
  Büyük bir zevkle takip ediyorum.

 2. M. Kaan M. Kaan

  Peki, arcvelder’i de erişilebilir olarak kullanmanın bir yolu var mı?

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   arcvelder ile ilgili bir bilgim yok. Tam olarak hangi hizmetten bahsetmiştiniz?

   • M. Kaan M. Kaan

    android uygulamalarını chrome’da çalıştırma eklentisi.

    • Salih Kunduz Salih Kunduz

     Bu eklentinin erişilebilir olduğunu sanmıyorum. Yine de, deneyip sonucu yazarsanız ben de koleksiyonuma eklerim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir