İçeriğe geç

çevrimiçi müzik aktarım hizmetlerini kullanmanız için ikna edici sebepler

Last updated on 26 Haziran Salı, 2018

Müzik, her durumda bize iyi gelen nadir şeylerden. Peki nasıl müzik dinliyorsunuz? Evde vakit geçirirken, iş yerinde çalışırken, ya da otobüsteyken hangi yöntemi kullanıyorsunuz?

İnternette müzik dinlemek için Youtube ve önümüzdeki saatler içinde kapanması muhtemel müzik indirme sitelerini kullanıyorsanız; işte size çevrimiçi müzik aktarım hizmetlerini kullanmanız için geçerli nedenler:

Öncelikle, bu hizmetlerin tam olarak ne yaptığını açıklamaya çalışayım;

Hizmetlerin amacı, belirli bir abonelik ücreti karşılığı müzik kataloglarındaki bütün şarkıları kullanıcıya yüksek kalitede dinleme imkanı sunmak. Hizmetler, kataloglarında bulunan şarkıların sahiplerine belli miktarda ödeme yaparak bu işi ilk olarak yasallaştırıyor. Sanatçılar ya da yapım şirketleri de bu ödemelerin devamlılığı için yeni içeriklerini hizmetlere gönderiyor. Bu döngü içinde aboneler her zaman diledikleri şarkıya anında ulaşma imkanı buluyor. Dilerlerse de tamamen yasal bir biçimde aygıtlarında bu şarkıları depolayabiliyorlar. Spotify, Apple Music ve Deezer gibi başı çeken çevrimiçi müzik aktarım hizmetlerini kullanmıyorsanız, bir an önce kararınızı değiştirmenize yardımcı olacak sebepleri artık sıralamaya başlayayım;

Yasal ve güvenilirdir

Çevrimiçi müzik aktarım hizmetleri tamamen yasal ve güvenilirdir. Bir paylaşım sitesinden indirdiğiniz albümde bulunan şarkıların kayıtları da genelde bu hizmetler üzerinden yapılmaktadır.

Ses kalitesi tartışılmaz düzeydedir

Müzik dinlerken, ses kalitesi önemli bir konudur. Bir internet sitesinden indirdiğiniz parça, sitenin barındığı sunucuda fazla yer kaplamaması adına belli sıkıştırma ölçütlerinden geçer, ve her ne kadar size CD kalitesinde dense de çoğu zaman o kaliteye ulaşamazsınız. Bu hizmetlerde ise şarkılar, yapımcı şirketlerden gönderildiği orijinal haliyle sunucularda saklanır ve çevrimiçi olarak size ulaşır.

Yeni şarkılar keşfedersiniz

İnternette herhangi bir paylaşım sitesinde dinlediğiniz şarkıya alternatif şarkılar, genelde popülerite üzerinden değerlendirilir. Youtube’ta 50 milyon kez izlenmiş bir klibe alternatif öneriler, söz konusu klibin izlenme oranına yakın seviyededir. Şu aralar kullandığım Spotify ve Apple Music’te ise alternatif şarkılar, mümkün olduğunca o şarkıya benzer tonda, benzer türde ve benzer havada sunuluyor. Alternatif şarkıları takip etmek üzere şarkı, sanatçı ya da çalma listesi radyosu başlatarak daha önce hiç duymadığınız şarkıları da dinleme imkanına sahip olursunuz. Ayrıca her hafta, müzik dinleme alışkanlığınıza uygun, tamamen size özel bir keşif listeniz de sizi bekliyor olur.

Reklamsız ve sınırsızdır

Aylık abonelik ücreti ile bütün müzik kataloğuna erişme imkanınız vardır. Herhangi bir sınır olmadığı gibi, reklam, açılır pencere, dizi tanıtımı gibi can sıkıcı şeyleri de görmezsiniz.

Koleksiyonlarınız her zaman sizinledir

Yıllarca uğraşıp biriktirdiğiniz, üzerine titrediğiniz müzik arşivinizi sakladığınız bilgisayarınızın yahut harici harddiskinizin zarar gördüğünü düşünün… Ne korkunç değil mi? Bu hizmetlerde böyle bir korkuya hiçbir zaman yer yoktur. Oluşturduğunuz çalma listeleri, beğenileriniz ve kaydettiğiniz şarkılar her nerede olursanız oradadır. Dilerseniz koleksiyonlarınızı indirip, internet bağlantısı olmadan da dinleyebilirsiniz.

Bir şarkıya ulaşmak çok kolaydır

En sevdiğiniz grubun son teklisi, ya da özlemle 90’ları anarken aklınıza gelen bir şarkı… Hepsini bulmak zahmetsiz ve kolaydır. Yapmanız gereken sadece şarkıyı aramak. Sonrasında saniyeler içinde dinlemeye başlayabileceksiniz.

Paylaşmak kolaydır

Bir paylaşım sitesinden indirdiğiniz albümü bir arkadaşınızla paylaşmak için, bütün şarkıları bir mecraya yüklemeniz gerekir. Önceleri öyle yapardık ve albümün karşı tarafa ulaşması bazen saatler sürerdi. Siz ve arkadaşınız, bu hizmetlerden birine aboneyseniz, paylaşmanız ve onun dinlemeye başlaması saniyeler sürer. Hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz, hem de arkadaşınızı daha az süre merak ettirmiş olursunuz. 🙂

Kişisel görüşüm

Yaklaşık 16 aydır Spotify abonesiyim ve aldığım hizmetten oldukça memnunum. Çok fazla yeni şarkıcı ve grup keşfettim. Rahatlamak için, çalışırken odaklanabilmek için, biraz canlanmak ya da eskilere gitmek için sadece bir listeyi açıp arkama yaslanmam ya da yatağıma uzanmam yetiyor.

Sonuç

Çevrimiçi müzik aktarım hizmetleriyle artık müziğe ulaşmak çok kolay. Hem yasal yoldan müzik dinlemek, hem de kendinize daha çok vakit ayırmak için bu hizmetlerden birine bir şans verin. Çok geç kalmış sayılmazsınız. Eğer benim gibi bir müzik tutkunuysanız, kesinlikle pişman olmayacaksınız.

 26,497 total views,  12 views today

Kategori:Teknoloji

2 Yorum

  1. Ben de senin yazıların ve yorumlarınla, Twitter’dan verdiğin yanıtlarla Spotify’a geçtim ve müzik dinleme alışkanlıklarım bayağı değişti. Hatta bununla ilgili bir yazı da yazdım: https://borfirbora.com/duy-muzigimi/ adresinden okuyup yorumlarını paylaşırsan, beni çok mutlu edersin.

    • Salih Kunduz Salih Kunduz

      Yorumun için teşekkürler Bora 🙂 Yazımın ve yanıtlarımın faydalı olmasına çok sevindim. Yazın da çok kaliteli olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir