İçeriğe geç

Büyük indirim günlerindeki indirimler ne kadar büyük?

Son Güncellenme tarihi 24 Aralık Pazartesi, 2018

Son günlerde sıklıkla karşılaştığım çevrim içi alışveriş sitesi reklamlarından bıkmış bir vaziyette, görüşlerimi bir yazıda sizlerle paylaşmaya karar verdim. Aşağıda okuyacaklarınız belli bir araştırma ve çözümlemeden sonra ortaya çıkan fikirlerimdir.

Şöyle başlayayım

Daha çok teknolojik ürünler ve kişisel bakım ürünleri ilgimi çektiğinden, bu ürünlerin fiyatlarını fırsat buldukça kontrol etmeye çalışıyorum. Aynı ürünün fiyatı mağazadan mağazaya farklılık gösterse de, aralarında çok ciddi bir fark olmadığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Üretici firmanın belirlediği tavsiye edilen fiyata yakın seyreden fiyatlar, zaman zaman önerilen fiyattan yüksek bile olabiliyor. Fiyat araştırması yaparken tek bir alışveriş sitesine odaklanmak ise yapılan en büyük yanlışlardan.

Önceki yazılarımdan birinde, internetten alışveriş yapma rehberi paylaşmış, önerilerimden birinde de sıkı bir fiyat araştırması yapılması konusunu vurgulamıştım. Çoğumuzun alışveriş yapmayı tercih ettiği tek bir site olması gayet normal ancak, ihtiyaç dahilindeki ürünün farklı site ya da mağazada daha uygun fiyata satılabileceği ihtimali de her zaman aklınızda bulunmalı.

Büyük indirim günlerindeki indirimler ne kadar büyük?

Bu yazımda aslında, yılın belirli günlerinde karşımıza çıkan büyük indirim kampanyalarının nasıl aklımızı karıştırdığından bahsetmek istiyorum. Çeşitli isim ve şekillerle bize sunulan bu büyük indirimlerin ne kadar büyük olduğu maalesef kocaman bir soru işareti. Bir akıllı telefonu örnek vererek konuyu açayım:

Telefonun üretici tarafından belirlenen, önerilen perakende satış fiyatı bulunmaktadır. Mağazaların ve alışveriş sitelerinin aynı ürün için tüketiciye sunduğu fiyatlar da bu fiyata yakın şekilde seyretmektedir. Belirli günlerde bir miktar indirim yapılarak tüketici teşvik edilir ve belirli ölçüde satış yapılır. Eğer önerilen perakende satış fiyatı sabit tutulursa, tüketici doğal olarak özellikle büyük üreticilerin kendi fiziksel ve online mağazalarından alışveriş yapmayı tercih edecektir. Bu şekilde kendimizi çok daha güvende hissetmez miyiz?

Tüketicinin en doğal hakkı, dilediği ürünü en uygun fiyata almaktır. Bunun farkında olan mağazalar, büyük indirim günleri haricinde küçük ölçekli indirimler yapıp, bu indirimleri dilediği kadar uzatarak, daha çok satış yapmayı planlıyor. Biz tüketiciler de her baktığımızda üründe indirim olduğunu görüyoruz. Birkaç günlük yapılan indirimlerin süresi dolduğunda, aynı ürün için indirim miktarı bazen kasıtlı olarak devam ettiriliyor, bazen de daha çok reklam ancakdaha küçük bir indirimle tüketici üzerinde pozitif bir etki yapmak da hedeflenebiliyor. Bir gün değil her gün indirim yapıyoruz, belirli günlerde yaptığımız indirimler ise daha büyük oluyor fikrini tüketiciye aşılayan mağaza, bu küçük indirimle bile belirli sayıda satış yapabiliyor.

Yılın belirli günlerinde yapılan sözde büyük indirimlerde ise, indirim fiyatı hesaplanırken üretici tarafından önerilen perakende fiyatı baz alınıyor. Bazı mağazalar işi iyice abartıp indirim uygulanmamış fiyatı kendileri de belirleyebiliyor. Aslında her baktığımızda belirli oranda indirimde olan ürün, bu büyük indirim günlerinde çok daha büyük oranda indirime sahip oluyor.

Sıradan bir günde 4000 Lira fiyat etiketine sahip telefonun 3800 lira fiyatla satılmasıyla tüketiciye %5 indirim sunuluyor. Bu indirimi çoğunlukla sürekli olarak yapan mağazalara her gittiğimizde ya da web sayfalarına her baktığımızda indirim miktarı ilgimizi çekiyor, ama daha büyük bir indirimi beklemeyi tercih edebiliyoruz. Büyük indirim günlerinde ise örneğin yaklaşık %15’lik bir indirim 4000 lira fiyat etiketi üzerinden hesaplanıyor. Mağaza, telefonu neredeyse her gün 3800 liraya satarken, büyük indirim günlerinde indirim uygulanmamış fiyatı 4000 lira olarak gösteriyor. İndirim oranının cazibesine kapılan tüketiciler ise mağazaların stoklarını kısa bir sürede tüketiyor.

Şu da benim dikkatimi çeken hususlar arasında: Çok yeni bir üründe, hangi ad altında olursa olsun öyle cezbedici bir indirim yapılmıyor. Yine telefon örneği üzerinden gidecek olursak, aynı markanın en yeni modelinden ziyade Nispeten daha eski ya da daha ucuz modelinde indirim oranları daha büyük olabiliyor. Ya da aynı işi yapan ürünlerde, örneğin bir çamaşır makinesinin daha az bilinen bir markasında çok daha büyük indirim yapılıyor.

Peki ne yapmalı?

Okuduğum tüketici yorumlarından yola çıkarak, maalesef bu büyük indirim günlerinde satılan ürünlerde çok fazla problem yaşandığını söyleyebilirim. Gerek yaşanan iletişim problemleri, gerekse ürünün taşınması ve teslim edilmesi konusunda yaşanan sorunlardan sıklıkla dem vuruluyor. Ürünlerde yaşanan teknik, fiziki vb. sorunlardan hiç bahsetmedim farkındaysanız. Yapılan uyarıların her seferinde göz ardı edilmesi sonucu maduriyetler her geçen gün çoğalıyor. Forumlardaki alışveriş şikayetlerinin sayısına bakarak durumun ciddiyetini anlamak hiç de zor değil.

Elbette Almak istediğiniz ürüne indirim günlerinde çok daha uygun fiyata sahip olabilirsiniz. Ancak uygulanan indirimin ne kadar gerçek ve ne kadar büyük olduğu konusuna dikkat etmek her zaman yararınıza olacaktır. Bir ürünün hangi koşullarda satıldığı, ve tüketiciye nasıl ulaştırıldığı konusu da hiçbir zaman es geçilmemelidir. Ucuza alınan ürünlerin yarattığı sorunlar üzerine atalarımızın söylediği o güzel sözleri hatırlama işini de size bırakayım.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

 9,027 total views,  3 views today

Yayınlandığı kategori:Teknoloji

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir