İçeriğe geç

Bir yıl daha geçip gitti

Son Güncellenme tarihi 8 Ocak Salı, 2019

Bu yazıya bir yanım duygusal bir başlangıç yapmak isterken; bir yanım da nasıl istersen öyle yaz diyor. Zamanın o hızlı ve sessiz akışına kimi zaman gülümseyerek, kimi zaman da boş gözlerle baktığımız bir yıl daha geride kaldı. Her yıl olduğu gibi güzel dileklerle ve umutlarla başladık. Kimimiz aynı yerinde, kimimiz birkaç adım ötede, kimimiz de hiç olmak istemediği yerde yeni takvimin ilk sayfasını yırtacak. Hatta birkaç gün, tarih yazmamız gereken durumlarda geçen yılın tarihini atacağız, her sene olduğu gibi…

Okuyacaklarınız bilindik bir yıl değerlendirmesi olsun istemiyorum. Bu yüzden, önce kendim bir özet geçip, sonrasında çok kıymetli dostlarımdan da bir 2018 değerlendirmesi ekleyeceğim yazıma. Geçip giden zamanı kıymetli kılan, o zamanın bizlere kazandırdığı kıymetli dostluklar değil midir?

Bazen gerçekten hiçbir şey yapmak gelmez içinizden

Benim için 2018 tam da bu şekilde başlamıştı. Hiç beklemediğim bir yerde, hiç düşünmediğim ve düşünmek istemediğim bir durumdaydım. İnsan kendini yalnız hissettiğinde aslında telefona sarılmaktan ziyade, o telefonun çalmasını beklermiş. Belki de en çok yalnızken hata yapıyoruz, ve ben bu durumdan hep çok korkmuşumdur. Kabuğuna çekilip, kendini korumaya almak dabir çözüm, ve ben tam da öyle yaptım. Gerektiğinden daha az konuştum, daha az yazdım. Neyse, bırakalım bunları 🙂

Çin takviminde 12 hayvan olduğunu ve her yılın bir hayvan ismiyle adlandırıldığını bilmeyenimiz yoktur sanırım. 2018 köpek yılıydı ve 2019 domuz yılı olacak. 2018’e kendimce bir isim vermem gerekirse, bu yıl benim adıma müzik yılı oldu. Kendimi müziğe daha çok verdim, bolca müzik keşfettim ve en önemlisi, çok kıymetli insanlarla kendi müziklerimi yaptım. Kendimi olduğumdan daha az boşlukta hissetmemin yegane sebebi de buydu. Daha önceki yazılarımda bu konuya bolca değinmiştim ve bir de özel Müzik Sayfası oluşturmuştum. Bu yüzden daha fazla yazmayacağım.

Müziğin insanların hayatını nasıl değiştirdiğini bir de Andre Louis’ten okuyun isterim. Kendisi beni kırmadı ve yazıma kendi 2018 değerlendirmesiyle katkıda bulundu.

Benim için 2018 kesinlikle 2017’den çok daha iyiydi

Benim için 2018 kesinlikle 2017’den daha iyiydi. 2017 müzikle dolu olmasına rağmen, hayatımın büyük bir kayıp yaşadığı bir zamana denk geldi, bu yüzden çok zordu.
Bu yıl, müziğe odaklanmak ve youtube kanalımı önemli ölçüde büyütmek için çok zamanım olduğunu söylemekten mutluluk duyuyorum. Kasım 2017: 81 abone.
Aralık 2018: 557 abone. Ben buna gerçek ilerleme derim.

Mümkün olan her yerde yüksek kaliteli stereo içeriğin bu oyunun amacı olduğu fikrine odaklanıyorum. Ve gerçek zamanlı oluşturabileceğim, ya da arşivlerimde son birkaç yıl içinde yaptıklarım arasından bulabileceğim en iyi içeriklerle kanalımı yavaşça dolduruyorum. Bu konuda söyleyecek bir şeyim varsa 2019’da gelecek daha çok şey var.

Vlog’lardan müzikal otopsilere, sonik açıdan ilginç yerlerin ortam kayıtlarına, çeşitli fikirleri kapsıyorum ve size, izleyiciye / dinleyiciye kişisel olarak elimden geldiği kadar ilginç içerik getiriyorum.

Ayrıntılar için Abone Olun Zaman ayırdığınız ve okuduğunuz için teşekkür ederim.

Hiç mi güzel bir şey olmadı?

Hiç olmadı dersem ayıp etmiş olurum. Etrafına negatif enerji yayıp, sürekli bir şeylerden yakınan biri de olmadım hiçbir zaman. Daha çok mutlu olmayı istemekte de bir sakınca olmadığını düşünüyorum. Dostlarımın mutluluklarıyla da mutlu olduğum için hep güzel haberlerini almak istiyorum onların. Yaklaşık 4 senedir tanıdığım Vietnamlı bir tıp öğrencisi arkadaşım Mai’nin de 2018 yorumunu bu bölümde değerlendirebiliriz. Kendisi bir müddet Amerika’da bulundu ve kendini durmaksızın geliştirmeye devam ediyor. Bakın nediyor 🙂

Vietnam'ın Hue şehrinde eski bir krallık

Benim için 2018 sevgi doluydu. Harika arkadaşlar edindim, hoş bir adamla nişanlandım. Bazı güzel yerlere seyahat ettim. Büyük final sınavımla ve kariyerimle ilgili büyük soruyla yüzleşmek zorunda olduğum 2019 için çok heyecanlıyım.

bir yıla neler sığar?

Aslında 365 gün, aklımızdaki çoğu şeyi yapmak için önce cesaret toplamak, daha sonra karar vermek ve nihayet eyleme geçmek için yeterli bir zaman. Her ne kadar benim için zor bir yılı geride bıraksam da, yıllardır sürdürdüğüm bazı alışkanlıklarımdan vazgeçmedim. Bloğumda 12 yeni yazı yayınladım. 2019’da da hız kesmeden devam etmek, aklımdakileri daha sık ölümsüzleştirmek istiyorum. Dolu dolu bir 2018’i geride bırakan kıymetli Çağrı Artan ağabeyim de bu yıl hayli yorulanlardan. Ama yaptıklarınızdan keyif alıyorsanız, yorgunluğunuza gönül rahatlığıyla tatlı yorgunluk diyebiliyorsunuz.

Yavaş yavaş aramızdan ayrılan 2018’e dair, değerli dostum Salih’in yazısına az biraz katkı da benden gelsin. Kendisine bana bloğunda yer verdiği için teşekkür ederim.

Bu yılın en öne çıkanı nedir diye aklıma sorduğumda, bana epey etkinliğe katılmışın bu yıl gardaş diyor. 🙂 E tabi bunda çalıştığım üniversitenin engelli öğrenci birim koordinatörlüğünü yürütmemin de payı büyük. Bir taraftan da üyesi ve yönetim kurulunda olma onuruna eriştiğim Engelsiz Erişim Derneği adına katıldığım, normal şartlarda ulaşmanın pek de kolay olmadığı yazılım ekiplerine ulaştığım, network denemelerine giriştiğim önemli etkinlikler de oldu.
Kiminde bir şeyler sunarak etkinliklere katkı verenken, kiminde oturduğum yerde oturmayıp söz alarak katkımı dile getirdim. Yani içerisine girip çeneme hakim olamadığım etkinlikler diyebiliriz tümü için. 🙂 Bunlar içerisinden edindiğim ve sürebildiği kadar sürmesini dilediğim güzel dostluklar da çıktı, bu da önemli bir yıl getirisi olarak değerlendirdiğim şanslı anlarımdan diyebilirim.
Geçmiş yıllarda kalabalıklara bir şeyler ifade etme noktasında epey gerilen biri olmamın, bu tip etkinliklerin artmasıyla kırılmaya başladığını fark etmem, bana verilen en büyük yıl kazanımı olsa gerek. Tabi hiçbir şey tamamen bitmedi, ancak kaç ya da savaş tepkisini genellikle savaşmaya çevirmemin olumlu yanlarını deneyimlediğimi söylemeliyim.
Bunun yanında, onca etkinlik ve çalışma yaşantımdaki inişli çıkışlı grafikle, kendimin de bir şeylerin altına kafayı sokup sonra da ay yoruldum modunu aktifleştirmesiyle yaşadığım bir ikilemle geçen çok günüm oldu. Bir şeylerin içerisinde olmakla “kendine zaman ayır” arasında gidip gelen, dışarıya öyle aman aman bir yoğunluğu olmayan eli ayağına denk bir izlenim sergilediğim görünüşü profilim gibi kabul edilse de, kafamın içerisindeki stresli ve bol muhakemeli hassas bilinç altını bir türlü sakinleştiremediğim iç yapımla uğurluyorum bu yılı. Dilerim yenisinde daha huzurlu, daha sağlıklı, daha az ayrımcılık ve engellenmeyle karşılaşacağımız zaman dilimlerine geçiş yaparız günbegün.

Bir yıldan neler beklenir

Hepimiz gelecek yılda güzel haberler duymak, iyi şeyler başarmak ve daha çok kazanmak isteriz. Ancak kendi beklentilerimizi gerçekleştirmek yine bizim elimizde. Her yılı yeni bir başlangıç olarak gören, ya da ben ve yukarıda değerlendirmelerine yer verdiğim değerli arkadaşlarım dahil, gelecek yılı bir önceki yılda attığı büyük adımların devamı olarak gören; ve o doğrultuda hareket edenler için dileğim, attığımız adımlar sağlam ve ileriye doğru olsun. Ve son olarak, yeni yılımız, güzel şeylerle yollarımızın kesiştiği bir yıl olsun.

 9,911 total views,  3 views today

Yayınlandığı kategori:Kişisel yazılarım

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir