İçeriğe geç

Bir blog ile web sitesi arasındaki farklar

Son Güncellenme tarihi 26 Haziran Salı, 2018

Yazılarını ve çalışmalarını yayınlamak amacıyla internette kendine bir yer açmak isteyenler için bu yazıyı hazırladım. Bu yazıda, öncelikle bloglar ve web siteleri hakkında bilgi verip; sonrasında birkaç basit ipucu paylaşarak aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağım.

Çok çeşitli amaçlarla kurulmuş ve yayın yapan birçok siteden bahsedebiliriz. Ancak yazımızın konusu kişisel web siteleri ve bloglar. Neden bir siteye ihtiyacınız olabileceğine ve bunun için neler yapmanız gerektiğine ilişkin önemli notları da yine bu yazıda bulabileceksiniz.

İnternette yer almaya karar verirken

Dilerseniz, öncelikle iki önemli kavramı birbirinden ayırarak başlayalım. Blog nedir? Web sitesi nedir?

Blog nedir?

Blog: ana sayfada yazıların, kronolojik bir düzende sıralandığı ve her yazının belirli bir yayınlanma tarihi olduğu web günlüğüdür. Her türlü konuda blog gönderileri yazılabilir ve anlatılmak istenen konuyla ilgili herhangi bir sınırlama yoktur. Kişisel bloglar olduğu gibi, kurumsal bloglar da sıklıkla kullanılmaktadır. Bir kişisel blog oluşturabilmeniz için wordPress ve Blogger gibi blog hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Kişisel blogunuzu, dilerseniz bir alan adı ve web alanı satın alarak, kendi adınızla oluşturabilirsiniz. (Salihkunduz.net gibi)

Sadece siz blog gönderileri yazabileceğiniz gibi, birden çok yazar ile aynı blog içinde ortak çalışabilme imkanınız da mevcut. Ortak bloglarda, sizin gönderileriniz sizin adınızla, diğer yazarların gönderileri de kendi adlarıyla aynı sayfada görüntülenebilir.

Web sitesi nedir?

İnternette yer alan, HTML, CSS, Javascript vb. Gibi birçok formatta görüntülenebilen her sayfa bir web sitesidir. Bloglardan farklı olarak; websitelerinde gönderiler harici üst sayfalar ve bu sayfaların yönlendiği diğer alt bağlantılar da bulunmaktadır. Web sitelerinde site ve sitenin yöneticisi hakkında detaylı bilgiler, sitenin hitap ettiği kitle ve içeriğiyle ilgili bilgiler kolaylıkla bulunabilir bir şekilde konumlandırılmaktadır. Halihazırda bir blogunuz var ve bu blogu bir web alanında barındırıyorsanız, aslında sizin de bir web siteniz var demektir. Benim bir blogum var ya da benim bir web sitem var arasında seçim yapıp birini söylemek artık tamamen size kalmış. Ancak, benim bir blogum varı, benim bir web sitem vara evirmek için yapmanız gereken birkaç şey var.

 • Bir web alanına (Hosting) ve alan adına (Domain) sahip olmak
 • Gönderileriniz haricinde site, çalışmalarınız ve kendiniz hakkında bilgi verebileceğiniz üst sayfalar oluşturmak

Yukarıda da yazdığım üzere; Bir web sitesinde sitenin sahibi hakkında oldukça detaylı bilgi bulunmalıdır. Eğer işletmeniz için bir web sitesi açmak istiyorsanız, işletmenin açık adresi, telefonu, sahibi ve çalışma prensipleri hakkında tatmin edici boyutta bilgi bulunmalıdır. Projenize bağlı olarak, ziyaretçilerin anında bilgi edinebilmeleri için makaleler, email desteği ve dilerseniz canlı destek hizmeti de kullanabilirsiniz. Kişisel ve kurumsal web sitelerinde, sosyal medya profillerine yönlendiren bağlantılar mutlaka bulunmalı ve kolaylıkla farkedilebilir bir konumda yer almalıdır.

Eğer bir blog ve daha ileri gidip web sitesi açmaya karar verdiyseniz, konuyla alakalı çok fazla sayıda kaynak ve rehberi internette bulabileceğinizi hatırlatmak isterim. Bu konuda uzun uzun bir şeyler yazmanın manası olmadığını düşünüyorum. Aklınızza gelen herhangi bir konuyla alakalı bir blog ve web sitesi açabilirsiniz.

Web siteleri ve bloglarla ilgili, aklınıza takılanları yorum kısmından bana ve diğer ziyaretçilerime sorabileceğinizi hatırlatarak yazıma burada son veriyorum 🙂

7,485 total views, 10 views today

Yayınlandığı kategori:Teknoloji

5 Yorum

 1. büşra büşra

  merhaba, blogger üzerinde bir sitem var ve ben daha çok gelişmek adına .comlu alan adı almak istiyorum ama pek çok yönden kararsızım. Örneğin, .com olması bana ne gibi bir fayda sağlayacak? emin olamıyorum. Açıkçası bu işi biraz para kazanmaya dökmek istiyorum. Blogda şuan reklam var ama getirisi ciddi anlamda kötü. Alan adı aldığımda acaba buna katkı sağlar mı?

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Merhaba, yorumunuz için teşekkür ederim. .com uzantılı biR alan adı satın aldığınızda, bloğunuzu yayınlamak üzere bir de hosting ihtiyacınız olacak. Yani bu iş için küçük bir yatırım yapmanız gerekecek. Eğer fikirleriniz var ve daha çok kişiye ulaşmak isterseniz, bir .com alan adına bloğunuzu taşımanızı tavsiye ederim.

   Bu arada, sayfanızın adresini de paylaşırsanız, incelemek isterim.

   • büşra büşra

    Yanıtınız için teşekkür ederim, daha yeniyim aslında. Seyahat üzerine bir blog hazırlıyorum, tamamen kendime ait fotoğraf ve içeriklerle. Tabii ki büyümeyi hedefliyorum ama hemen .com a geçsem bile sanırım bir yıl kadar herhangi bir beklenti edinmemeliyim. Googleda ilk sayfalara çıkmak epey zaman alıyor. Bu arada adresim: https://yoldaykenbiz.blogspot.com/
    Aslında aklımı karıştıran konu, biraz daha kitleye sahip olduktan sonra mı alan adı almak yoksa en baştan mı ipi tutmak bilemiyorum 😀

    • Salih Kunduz Salih Kunduz

     Tekrar Merhaba, bloğunuzu çok beğendim. Şu yaşına kadar hiç yurt dışına çıkmamış biri olarak, bu tür seyahatleri okumak çok ilgimi çekiyor.

     Kendimden örnek verecek olursam: ciddi anlamda blog yazmaya başladıktan bir yıl kadar sonra bir alan adı almaya kesin karar verdim. Daha öncesinde de yine blog denemelerim oldu ama bu dönemleri hesaba katmak istemiyorum.

     Siz de belki bir süre daha bloğunuzdan devam etmeyi düşünebilirsiniz. Daha fazla görüntülenme ve yorum almaya başladığınızda da bir şeyler yapmanın zamanı gelmiş olacak.

     Diğer senaryoya bakacak olursak, hemen bir alan adı ve web alanı alırsanız; bu iş için birlikte çalıştığınız kişilerin performansına bağlı olarak, Google aramalarında üst sıralara çıkmanız çok uzun sürmeyecektir. Ancak bu sefer de sitenize biraz para harcadığınız için beklentileriniz de yükselecektir. Beklediğiniz görüntüleme ve yorumları alamadığınızda yazma isteğinizi kaybedebilirsiniz. Bu, bir çok blog yazarının başına geliyor maalesef.

     • büşra büşra

      Evet aslında biraz ondan korkuyorum. Hayal kırıklığına uğramak da diyebiliriz. 😀 Dediğiniz gibi, bir süre daha blog üzerinde devam edeyim. Biraz daha kitleye sahip olduktan sonra alan adı alayım. Hali hazırda bir kitleyle alan adı almak daha iyi olur diye düşünüyorum ben de.. Yine de bir kararsızlık vardı aydınlattınız. Cevaplarınız için teşekkür ederim tekrardan. İyi günler dilerim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir