İçeriğe geç

Afropop üzerine keyifli bir sohbet

Last updated on Pazartesi Şubat 11th, 2019

Bu sefer sınırları bir hayli aştım. Sonuna kadar keyifle okuyacağınız bu yazımda Gana’lı DJ Boat Agyei ile Afropop üzerine keyifli bir sohbet yer alıyor. Boat Agyei’nin Spotify’da bir Afrobeats çalma listesi var ve bu listenin 50000’den fazla takipçisi var. 50000 dedik ama, bu sayı her geçen gün büyüyor.

Afropop üzerine keyifli bir sohbet

Afropop ne ola ki? Diye soranlar için kısaca bir ön açıklama yapayım. Afropop, Afrika pop müziği. Hepimizin bildiği popüler müzik ile, Afrikaya özgü ritimlerin ve enstrumanların karışımından Afropop ortaya çıkıyor. Eğer Afrika ülkeleriyle ilgili videolar izlediyseniz, bu videolarda arka planda çalan müziklerin çoğu işte tam da Afropop / afrobeats tarzında müziklerdir. Ben de Spotify’da arama yaparken Boat Agyei’nin çalma listesine denk geldim ve şarkılara bayıldım! Kendisine ulaşmam ve soru yağmuruna tutmam fazla uzun sürmedi. Bütün sorularıma çok samimi bir üslupla cevap verdi. Haydi başlayalım isterseniz.

Boat Agyei Kimdir?

Boat Agyei'nin yeni kapak fotografi

“Gerçek adım Joseph Boateng (Boat) Agyei. Gana’nın doğusunda doğdum. Mayıs 2013’te Amerika’ya taşındım ve New York’un Bronx bölgesinde yaşamaya başladım.

Müziğe karşı ilgim çok erken yaşlarda, Gana’da yaşadığım dönemde başladı. Günlerim saatlerce radyo dinleyerek geçerdi. Yeni çıkan Afrika/Gana/Amerikan şarkılarını büyük bir keyifle dinlerdim. Birçok müzik tarzını dinlemekten keyif alıyorum ancak, üniversitedeyken ciddi anlamda Afrobeats/Afropop/Afrika müziği tarzlarıyla ilgilenmeye başladım. Şarkıları düzenlemek ve, insanları eğlendirmek için çeşitli şarkılar seçme tutkum vardı hep. Üniversite yıllarımda DJ’lik yapmaya başladım ve halen devam ediyorum.”

Zamanın nasıl geçiyor? Neler yapıyorsun?

“3 temel hobim var: Futbol oynamak ve seyretmek, çalma listeleri oluşturmak, DJ’lik yapmak ve müzik dinlemek vs. Ve son olarak da yemek yapmak. Şu aralar boş zamanımın çoğu, dinleyicilerime ve takipçilerime yaratıcı bir şekilde müzik sunmak amacıyla; farklı projeler üzerinde düşünerek ve bu projelerde çalışmakla geçiyor. Müziğin tedavi gücünü, Afrika’yı yükseltmek için bir meydan olarak kullanmak konusunda gerçek bir tutkum var. Birçok insanın televizyonda gördüğü, sadece Afrika’daki yoksulluk ve karışıklıklar odaklı haberlerin aksine; Afrika’nın benzersiz bir ses ve kültüre sahip olduğunu dünyaya göstermek istiyorum. Ek olarak, bu müzik türüne ilgi duyan herkesi, yeni sesler tanıtmak suretiyle bir araya getirmekten keyif alıyorum.”

Spotify’da 50000 takipçiye ulaşan ve takipçi sayısı her geçen gün büyüyen bir çalma listen var. Bu rakam, bireysel hazırlanan bir liste için oldukça büyük. Nasıl bir duygu?

“Çalma listemin büyümesini görmek harika bir şey. Pek çok insanın yaptıklarımı desteklemesi inanılmaz bir his. İlgili bir kitleye sahip olmaktan dolayı son derece mutluyum ve onlara en iyi afrobeats / afropop / afrobashment / Afrika müziğini sunabilmek için her gün çok çalışıyorum. Kısacası hepsi takipçilerle alakalı!”

Çalma listenle ilgili nasıl tepkiler alıyorsun? Neler söyleyebilirsin?

“BirÇok olumlu geri dönüş alıyorum. Bu geri dönüşler, çalma listesinde çalışmaya devam etmem konusunda beni teşvik etmekle birlikte; çalma listeme seçtiğim şarkılar açısından neler başarılu ve neler iyi gitmiyor anlamama yardımcı oluyor..”

Devam edelim, Bu çalma listesi baştan sona Afropop. Peki Afropop’u anlatmanı istesem, nasıl tanımlarsın?

“Afropop bence Afrobeats (Afro Beats) olarak tanımlayabileceğim daha büyük bir müzik türünün alt kategorisidir,. Yine benim görüşüme göre Afrobeats, afrika müziğinin bir alt kategorisidir. Her afrika ülkesinin, bu şarkılarda kendine özgü bir tınısı var. Batı Afrika ülkeleri Nijerya ve Gana öncülüğünde olmakla birlikte bütün kıtada hızla yayılıyor. Bu müzik türü Afrika’dan ortaya çıkmış olsa da, İngiltere ve diğer batı ülkelerinde ilgi uyandırması sebebiyle dünya genelinde popüler hale geldi. Afropop, Afrobeats’in daha yeni bir sound’u, Afrika kökenli sesler ile, pop, R&B ve hiphop olsun, batı müziğinin harmanlanmış bir şekli.”

Sana göre Afropop’u özel yapan şey ne olabilir?

“Afropop’u özel yapan şey, bildiğimiz popüler türlerin bir kısmına eklenmiş benzersiz Afrika sesleri (ritimler). Bu türü bilenler için ses son derece eşsiz, ama aynı zamanda bir o kadar da tanıdık. Bu türü pek fazla tanımayan kişiler, kesinlikle keyif aldıkları halde benzersiz olduğunu fark ediyorlar, ancak nedenini anlayamıyorlar.”

Bu türde yapılmış şarkıların çoğu İngilizce, ama şarkıların içinde zaman zaman başka dillerden de kelimeler duyabiliyoruz. Bu dillerden aklına gelenleri sayabilir misin? Malum, Afrika bir dil denizi 🙂

“Afrika kıtasındaki tüm ülkelerden birçok dilin yanı sıra İgbo (Nijerya), Yoruba (Nijerya) ve Twi (Gana) ‘yi de içeriyor ancak, şarkıların çoğu İngilizce. Dillerden ziyade asıl Benzersiz olan, müziğin tadını çıkarmak için dili anlamanıza gerek kalmaması. Bu aslında daha çok şarkıların insana verdiği ses / duyguyla alakalı bir şey.”

Afropop dünyasında en çok tanınan ya da öne çıkan isimler var mı? Kimleri sayabilirsin?

“Şu aralar, WizKid’in bu türdeki en iyi sanatçı olduğunu söyleyebilirim. Diğer sanatçılarla anlaşma ve işbirliği yapabilme yeteneği sayesinde, birçok kişi bu türü tanıdı. Aksi halde bu türün ünlenmesi bu kadar kolay olmayabilirdi. Davido da çok önemli bir isim, Sarkodie, J Hus aklıma gelen diğer isimler.”

Büyük bütçeye sahip, ve işinin ehli kişilerin liderliğini yaptığı Avrupa ve Amerikan hitlerinin müzik videolarıyla, Afrobeats hitlerinin müzik videolarını karşılaştırmanı istesem, neler söyleyebilirsin?

“Afrobeats müzik videolarından oldukça etkilendiğimi söylemeliyim. Her yıl kalite açısından daha da iyiye gidiyorlar. Şunu da söylemeliyim, YouTube’da 300.000’ün üzerinde görüntülemeye sahip bir çalma listem var ve hızla büyümeye devam ediyor.”

Şu sıralarda, Avrupalı ve Amerikan şarkıcılar ile Afropop şarkıcılarının önemli ortaklıkları var mı?

“Wizkid Ve Drake, Davido ve Rae Srummers/Young Thug, Major Lazor ve Ice Prince, NastyC, Mr. Eazy ve Ty Dolla $ign, French Montana vb.şu an sayabildiklerim.”

Bu tür, Afrika gezi videolarının arka planında çalan müziklerden çok daha fazlası. Öyleyse bu türü daha önce hiç duymamış müzik severler için, mutlaka dinlemeleri gereken birkaç şarkı söyleyebilir misin?

“Her hafta çok iyi yeni şarkılar piyasaya çıkıyor, ve bunu listeme yansıtmak için güncelleme konusunda iyi iş çıkardığımı söyleyebilirim. En yeni şarkıların tamamını dinlemek isteyen herkese, şarkı listemi düzenli olarak kontrol etmelerini şiddetle tavsiye ediyorum. Şu anki favorilerimden bazıları: Naughty Ride (wizkid), Particula (Major Lazer), Unsigned (Hardy Caprio).”

Genç ve heyecan uyandıran sesler var mı peki? Aklına gelen birkaç ismi söyleyebilir misin?

“Neredeyse her gün pek çok sanatçı ortaya çıkıyor. Tüm yeni sanatçıları dinlemek çok keyifli ve sanırım artık Afropop’un geleceği, tüm yetenekler göz önüne alındığında çok parlak. Hazır olun çünkü inanıyorum ki şimdiden sonra her şey çok daha iyi olacak.”

Bu çalma listesinin dışında daha bir sürü çalma listen var. Hepsini birden yönetmek zor olmuyor mu? Hiç sıkılmıyor musun?

“Çok da zor değil aslında, gerçekten küratörlüğün tadını çıkarıyorum ve tüm takipçilerim için şarkı seçebileceğimi bilmek beni mutlu ediyor.”

Sorularım bu kadardı. Okuyucularımıza son olarak söylemek istediğin bir şey var mı?

“Eğer yapmadıysanız, çalma listemi kontrol edin, takip edin / arkadaşlarınızla paylaşın. Eğer Spotify’ınız yoksa, listemi SoundCloud, youtube, tidal, AppleMusic ve Google Play Music’te bulabilirsiniz. Ayrıca çok yakında, bütün müzikleri bir arada bulabileceğiniz websitemi de yayınlayacağım. Yukarıda bahsettiğim platformlardan herhangi birinde Boat Agyei veya Afrobeats 2017’yi yazarak arayın.”

Afropop üzerine keyifli bir sohbet

Yazıyı okuyan herkese teşekkür ederken, gitmeden önce Boat Agyei’nin o meşhur çalma listesini sizlerle paylaşayım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Twitter’da takip edin!

Go to next page for the English version

Loading

Sayfalar: 1 2

Kategori:Müzik

Tek Yorum

  1. Emre Emre

    Kültürel bir yazı olmasından mütevellit ben çok sevdim. Hep teknolojik takılıyoruz. Biraz bilime kültüre ihtiyacımız var diye düşünüyorum.
    Bu konuda dil çok önemli muhteşem bir araç.
    Bu niteliği kullanarak daha iyi kültürel yazılar okumak güzel olur Salih ağabey.
    İyi Bloglamalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir