İçeriğe geç

2018 Eurovision şarkı yarışması izlenimlerim

Last updated on 26 Haziran Salı, 2018

Bu yıl 63.’sü düzenlenen Eurovision şarkı yarışmasına, Portekiz’in başkenti Lizbon’da, avrupanın en büyük kapalı spor salonlarından biri olan Altice Arena ev sahipliği yaptı. Hatırlayacağınız üzere geçen yılki yarışmayı Portekiz adına yarışan Salvador Sobral kazanmıştı. Ben de bu yazımda, 2018 Eurovision şarkı yarışması hakkındaki değerlendirmelerimi sizlerle paylaşacağım.

Yarışma öncesi

43 ülkenin katıldığı yarışmaya, Rusya bir yıl aranın ardından geri döndü. 2009’da Moskova’da düzenlenen yarışmayı Norveç adına fairytale adlı şarkısıyla kazanan Alexander Rybak da bu yılın katılımcıları arasındaydı. Her ne kadar geçen yılın sonlarında yarışmaya geri dönecekler dedikoduları çıksa da; Türkiye olarak bu yılki yarışmaya da katılmadık. Ve Türkiye’siz üst üste 6 Eurovision da geride kalmış oldu. Geçen sene olduğu gibi bu yıl da en beğendiğim şarkılar videosu yapmamayı seçtim. Ciddi anlamda öne çıkan çok fazla şarkıdan bahsetmemiz çok da mümkün değildi sanki. İtirafta bulunmam gerekirse, her geçen yıl, Eurovision hayranlığımdan bir şeyler götürüyor gibi. Kazanan ya da ilk sıralarda yer alan şarkıların fazlaca tartışılması, sürekli değişen oylama sistemi, yarışma öncesine ve sonrasına damga vuran politik olaylar… Ve daha birçok sebep saymam mümkün.

Yarı finaller

İlk yarı finalde 19 ülke sahne aldı. Sırasıyla Azerbaycan, İzlanda, Arnavutluk, Belçika, Çekya, Litvanya, İsrail, Belarus, Estonya, Bulgaristan, Makedonya, Hırvatistan, Avusturya, Yunanistan, Finlandiya, Ermenistan, İsviçre, İrlanda ve Kıbrıs. Bu ülkeler arasında finale kalan 10 ülke ise Arnavutluk, Çekya, Litvanya, İsrail, Estonya, Bulgaristan, Avusturya, Finlandiya, İrlanda ve Kıbrıs oldu. İlk yarı finalde çıkan sonuçlar da hayli ilginçti. Eurovision finallerinin gediklilerinden Yunanistan, katıldığı 2008 senesinden beri sürekli finale kalan ve yukarılara oynayan Azerbaycan, Ermenistan ve şarkılarını beğenerek dinlediğim Belçika finale kalamadı.

İkinci yarı finalde ise yine sırasıyla Norveç, Romanya, Sırbistan, San Marino, Danimarka, Rusya, Moldova, Hollanda, Avustralya, Gürcistan, Polonya, Malta, Macaristan, Letonya, İsveç, Karadağ, Slovenya ve ukrayna sahne aldı. Bu 18 ülke içinden Norveç, Sırbistan, Danimarka, Moldova, Hollanda, Avustralya, Macaristan, İsveç, Slovenya ve Ukrayna 10’lusu finalde yarışmaya hak kazandı. 2. yarı finaldeki sonuçların beni şaşırtmadığını söyleyebilirim.

Final

Eurovision’da kurallara göre sözde büyük beşli dedikleri Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya direkt olarak finalde yarışıyor. Yarı finallerden gelen 20 ülke ve yarışmayı geçen sene kazanan ülke olan Portekiz aralarına eklenince 26 ülkeli büyük final her şeyiyle hazır hale geldi.

Puanlamada önce her ülkeye tek tek bağlanılarak jüri oyları alındı. Jüri oyları tamamlandıktan sonra ilk sırada Avusturya yer aldı. Halk oylamasından gelen toplu puanlarla birlikte yarışmayı “Toy” (Oyuncak) isimli şarkıyla İsrail adına yarışan netta kazandı. Böylelikle İsrail, 20 yıl aranın ardından yeniden zirvenin sahibi oldu.

Resmi sıralama sonuçları

 1. İsrail: 529
 2. Kıbrıs: 436
 3. Avusturya: 342
 4. Almanya: 340
 5. İtalya: 308
 6. Çekya: 281
 7. İsveç: 274
 8. Estonya: 245
 9. Danimarka: 226
 10. Moldova: 209
 11. Arnavutluk: 184
 12. Litvanya: 181
 13. Fransa: 173
 14. Bulgaristan: 166
 15. Norveç: 144
 16. İrlanda: 136
 17. Ukrayna: 130
 18. Hollanda: 121
 19. Sırbistan: 113
 20. Avustralya: 99
 21. Macaristan: 93
 22. Slovenya: 64
 23. İspanya: 61
 24. İngiltere: 48
 25. Finlandiya: 46
 26. Portekiz: 39

Netta

Tam adı Netta Barzilai. 22 Ocak 1993 Hod HaSharon, İsrail doğumlu pop şarkıcısı. Aynı zamanda gitar da çalabiliyor. 3 aylıkken, ailesiyle birlikte Nijerya’ya gitmişler ve 4 yıl kadar kaldıktan sonra tekrar İsrail’e dönmüşler. 1978, 1979 ve 1998 yıllarının ardından ülkesi İsrail’e 4. Eurovision birinciliğini hediye etti. Tel Aviv’de yaşayan Netta’nın Eurovision birinciliği, şüphesiz onun hayatı için önemli bir dönüm noktası olacak.

Finalden aklımda kalanlar

1. Yunanistan’sız, Azerbaycan’sız, şaşırtıcı ama Rusya’sız bir final izledik.
2. Aylar öncesinden, hem şarkıyı çok sevmem, hem de sözlerinin çok dokunaklı olması sebebiyle benim favorim Almanya’ydı. Michael Schulte’nin, erken yaşta kaybettiği babası için yazdığı şarkı 300’ün üzerinde puan aldı ve dördüncü oldu. Daha önceki yıllardan favorilerime göre çok iyi bir sırada bitirdi.
3. Yarışmayı İsrail’in kazanacağını tahmin edebiliyordum. Kıbrıs’ın ikinciliği de benim için sürpriz olmadı. Avusturya jüri oylarıyla zirvedeyken, halk oylamasında tahminimden az puan almasına üzüldüm desem yeri var.
4. İngiltere’nin final performansı sırasında sahneye aniden biri atlayıp şarkısını söyleyen Surie’nin mikrofonunu kaptığı gibi “Nazis of the UK media, we demand freedom.” (İngiltere medyasının nazileri, biz özgürlük istiyoruz)diyerek slogan attı. Saniyeler içerisinde sahneden uzaklaştırılan bu garip adam, kısa süreli korkuya neden oldu. Sunucular hemen yeşil odaya dönerek Ukrayna adına yarışan Mélovin ile çok gereksiz bir muhabbete girmek durumunda kaldılar. Surie’ye bütün performanslardan sonra tekrar sahne alabileceği söylenmiş ama İngiltere tarafı, performansta yanlış giden bir şeyler olmadığı için buna gerek olmadığını söylemiş.
5. Oylamalar esnasında sunucular zaman zaman zor anlar yaşadı. Karadağ jürisinin Sırbistan’a 12 puan vermesi; Yunanistan jürisinin verdiği puanları açıklarken gereksiz bir şekilde muhabbeti uzatarak Kıbrıs’a 12 puan verildiğini açıklayan konuşmacı ve Rus konuşmacı puanları verirken bütün salon tarafından yuhalandı.
6. Ev sahibi Portekiz’in oylamada son sırada kalması da büyük bir ironi oldu.
7. Norveç adına ikinci kez yarışan Alexander Rybak’ın şarkısında da bir hiciv sezdim. “shoobeee shoobee dab dab de ve bütün gün bunu söyle. İşte böyle bir şarkı yazarsın.” Müzik endüstrisine sağlam bir gönderme olmuş.
8. Final programı başında Mariza ve Ana Moura’nın fado performansları da muhteşemdi. Oylamalara geçmeden önce Salvador Sobral sahneye çıktı ve bütün salonla birlikte geçen sene ona birinciliği getiren şarkıyı söylediler. “Umarım gerçekten müzik kazanır” diye eklemeyi de ihmal etmedi. Ama gerçekten müzik mi kazandı… Yorumu size bırakıyorum.

Benim puanlarım

1 POINT GO TO: ISRAEL

2 POINTS GO TO: BULGARIA!

3 POINTS GO TO: UKRAINE!

4 POINTS GO TO: ITALY!

5 POINTS GO TO: SWEDEN

6 POINTS GO TO: MOLDOVA!

7 POINTS GO TO: AUSTRIA!

8 POINTS GO TO: CYPRUS!

10 POINTS GO TO: DENMARK!

12 POINTS GO TO: GERMANY!

Podcast

Geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da aklımda kalanları ve görüşlerimi bir podcast ile de anlattım. Alt kısımdaki podcast bağlantılarından size uygun olanı seçerek, en son yayınladığım bölümden bu podcast’i dinleyebilirsiniz.

 16,234 total views,  7 views today

Kategori:Müzik

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.